Internet může být pro devianty snadná cesta do dětských pokojů, varuje film

  20:11aktualizováno  20:11
O tom, k jakým tragédiím může vést internetová komunikace, například chatování, svědčí nový film nazvaný Seznam se bezpečně, který bude distribuován do čtyř tisíc základních škol. Snímek upozorňuje, že odvrácenou stranou elektronické sítě může být spolupachatelství brutálního zločinu.

"Měsíčně vyšetřujeme desítky případů zneužívání dětí s pomocí internetu," říká šéf oddělení informační kriminality Václav Písecký. Státní zástupce povolil policistům jen v minulém týdnu pět domovních prohlídek v Praze.

A policisté si vždy odnášeli desítky důkazů o výrobě dětské pornografie. V jednom případě ji shromažďoval ředitel základní školy.

Sedmnáctiletá Andrea se na internetu seznámila se sympatickým podnikatelem. Už po čtrnácti dnech jí navrhoval schůzku. "Oddalovala jsem to. Nakonec mne ale ukecal a já s ním šla po dvouměsíčním chatování na kafe," líčí Andrea svůj příběh, z něhož se vzpamatovává několik měsíců.

Podnikatel s ní nezajel automobilem ke kavárně, ale na opuštěné místo, kde ji vytáhl z automobilu, zmlátil do bezvědomí a znásilnil. "Když jsem se probrala, tekla mi krev z úst i rozbolavělého klína," vypráví Andrea. Dnes je v invalidním důchodu, užívá antidepresiva a bojí se vycházet z bytu ven.

Svlékni se za 2 000 korun

Dvanáctiletá Monika měla více rozumu. Chatovala se stejně starým chlapcem, z něhož se ale při žádosti, aby se nechala fotit nahá za 2 000 korun, stal čtyřicetiletý muž.

V tu chvíli s ním sice Monika přerušila komunikaci, ale nebylo takřka dne, aby na ni chlapík nenaléhal s upomínkami o její akty či schůzku. Tu si s ním dala až policie. Při prohlídce našla u pedofila kromě fotoaparátu i nejpodivuhodnější erotické pomůcky.

I Monika ale dlouho váhala, zda má vůbec mužovy stále drzejší návrhy někomu oznámit. Nakonec se svěřila kamarádce a ta jí poradila, aby vše řekla učitelce. "Kdyby mi neporadila, tak nevím, co by se stalo," přiznává Monika.

Její bezradnost vysvětluje kriminalista Písecký dětskou bázní z dospělých či autorit. "Vědí, že je navádí k něčemu, co není normální, a přesto se jim nejsou často schopny vzepřít, takže je bezmyšlenkovitě poslechnou," vysvětluje Písecký.

A chatujícím dětem doporučuje: "Nikdy si nenechat nic pro sebe." Typickým příkladem je podle něj zavražděný Jakub Šimánek, který šel poslušně s pedofilem do jeho bytu a po svém znásilnění i do lesa, kde muž Jakuba uškrtil.

Znásilňoval, ale je na svobodě

"Ovšem Monika, ta se zachovala příkladně, když se svěřila učitelce a pak i rodičům," uznává advokát Miroslav Antl. Monice se na její výzvu k chatování ozvalo patnáct lidí a až na dvě výjimky ji všichni nabádali k důvěrnostem.

"Nebyli o nic lepší než ten chlápek, jehož policie zatkla. Jen ta jeho drzost jim scházela," říká otec Moniky Michal M. Nicméně pedofil, jenž ji obtěžoval, je již na svobodě.

"Šokovalo nás to. Už dříve si odseděl několik let za znásilnění osmiletého kluka. Ten chlapík se navíc o děti nepřestal zajímat," říká jeden z konsternovaných detektivů. Státní zástupce pedofilovo vyšetřování odložil kvůli jeho snížené příčetnosti.

Film Seznam se bezpečně bude od 1. června distribuovat ministerstvo školství do čtyř tisíc základních škol a nyní je už k vidění na internetu. Jako jeden z prvních ukazuje úskalí vymožeností internetu.

Kde hledat pomoc?

Osmiletá Alenka byla sice ve svém pokojíku zdánlivě pod dohledem rodičů, jaké ale bylo jejich překvapení, když čirou náhodou zjistili, že na jejím počítači onanuje před webovou kamerou jedenačtyřicetiletý muž. "Když se mi i ty ukážeš nahá, tak ti koupím mobil," přemlouval ji.

"Máte sice děti doma, pokud ale nemáte přehled, s kým si chatují, nemluvíte s nimi o jejich starostech, může jim hrozit větší nebezpečí, než když se toulají po nocích v rizikových čtvrtích města," varuje kriminalista Písecký.

Účinek průlomového filmu je o to působivější, že v něm vystupují autentické oběti chatování na internetu. Podle autora snímku Miroslava Vaňury má tak varovat děti, rodiče i učitele, aby si uvědomili rizika elektronického média.

A ukazuje, na koho by se měli – když už jim či jejich blízkým budou hrozit – obrátit. A pokud se budou třeba zdráhat kontaktovat policii, mohou se v kteroukoliv dobu poradit na internetové horké lince z Nadace naše dítě.

Autor:
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Cyklista utrhl předjíždějícímu autu zrcátko, řidič mu za to prošlápl kolo

Dvaatřicetiletý řidič auta cyklistovi za utržené zrcátko šlápl do kola.

Roztržkou mezi řidičem osobního auta a cyklistou se zabývá policie na Litomyšlsku. Původně byli tamní policisté ve...

Muž šel upozornit hlučného souseda, ten mu mířil na hlavu pistolí

Plynová pistole, se kterou pětadvacetiletý zloděj přepadl čerpací stanici na

Ozbrojeným konfliktem vyvrcholily dlouhodobé sousedské neshody v panelovém domě v Jindřichově Hradci. Jejich původcem...

VIDEO: Muže spícího v ostravské tramvaji okradl zloděj přímo pod kamerou

Zloděje z ostravské tramvaje zachytily kamery.

Únavy pasažéra ostravské tramvaje využil zatím neznámý zloděj. Počkal, až vůz přijede k zastávce, popadl batoh spícího...

Najdete na iDNES.cz