Celkem Inspekce ministra vnitra (od ledna tohoto roku Inspekce Policie ČR, pozn. red.) objasnila 344 trestných činů, což je o 35,4 procenta více než v roce 2007. Sama ale policisty přímo nestíhá.
"Pokud jednání policisty vykazuje znaky trestného činu, je podán návrh na zahájení trestního stíhání státnímu zástupci, neboť pouze ten je oprávněn vyšetřovat trestnou činnost policistů," vysvětlila mluvčí inspekce Martina Lídlová.
Nejčastěji mají problémy se zákonem pořádkoví policisté, následují dopravní policisté, kriminalisté a příslušníci cizinecké policie.
Podle mluvčí Lídlové se zvýšil nejen počet obviněných policistů, ale i jejich spolupachatelů mimo policejní sbor. "Za rok 2008 se jednalo o 96 civilních osob, v roce 2007 to bylo 39 civilních osob," uvedla mluvčí inspekce.
Stejnokroj musel například odevzdat pražský policista obviněný z pohlavního zneužití třináctileté dívky. - čtěte Policista obviněný ze zneužití třináctileté dívky byl propuštěn ze služby
Inspekce také například při akci Užovka odhalila čtrnáctičlennou skupinu podvodníků. Jsou podezřelí z fingování nehod, za něž pak kasírovali peníze od pojišťoven. Byli mezi nimi i dva policisté. - čtěte Na fingovaných nehodách aut se podíleli policisté i vojáci