Muž v bytě pouštěl sirénu, za terorizování sousedů dostal podmínku

  18:43aktualizováno  18:43
Bouchání do topení a stropu, nadávky, výhrůžky či pouštění alarmu. Tak podle soudů vypadaly útrapy, kterými Pavel Š. ztrpčoval život sousedům v pražském panelovém bytě. Za nebezpečné pronásledování dostal muž roční podmínku. Verdikt v úterý potvrdil odvolací Městský soud v Praze.

Daleko do sousedské idyly mělo soužití v jednom z paneláků na pražských Lužinách. Konflikt, který nakonec skončil až před soudem, vznikl především mezi obžalovaným mužem a párem, jenž žil v bytě nad ním.

Z rozsudku prvoinstančního soudu vyplývá, že muž nejméně od dubna 2014 do června 2015 své sousedy opakovaně obtěžoval boucháním do stěn a stropu bytu, křikem a úmyslným spouštěním sirény. Jeho počínání sousedé zaznamenali na video.

Pavel Š. pár častoval na chodbách domu nadávkami, vyhrožoval fyzickým napadením a hrozil, že zařídí, aby dotyční přišli o práci. „Nejméně třikrát do zaměstnání telefonoval s výzvou, aby poškozený zanechal kouření marihuany a vytváření hluků v bytě,“ uvádí verdikt Obvodního soudu pro Prahu 5.

Obžalovanému před soudem uškodilo i to, že terorizování nezanechal ani poté, co žena otěhotněla. Pár, který věděl, že muž vlastní dvě zbraně, se nakonec ze strachu raději odstěhoval. Nájemníci popsali i další incidenty, jako byly exkrementy ve schránce, dveře pomazané vejci či olejem, ty se však nikomu prokázat nepodařilo.

Problémový soused i v jiném městě

Soud prvního stupně Pavlovi Š. za nebezpečné pronásledování uložil rok vězení se zkušební dobou dva a půl roku. Přikázal mu rovněž projít kurzem zvládání agrese a sebeovládání a zakázal mu kontaktovat poškozené. Podle posudků psychiatra muž netrpí duševní chorobou a dobře věděl, co dělá, avšak podle odborníka má tendence jednat nesnášenlivě a je citlivý na dodržování řádů.

S takovým výsledkem se odsouzený ale smířit nechtěl a odvolal se k pražskému městskému soudu. „To, co mi bylo kladeno za vinu, jsem nedělal,“ řekl muž předsedovi senátu Pavlu Bendovi. Jeho obhájce chtěl doplnit důkazy o další videozáznamy a argumentoval, že nebylo dostatečně prokázáno, že rámusení se dopouštěl jeho klient.

Zlá krev. Sousedské spory by měl řešit psycholog spíš než právník

„Soud nekriticky uzavřel, že toho jednání se dopustil obžalovaný,“ namítal obhájce s tím, že vina leží i na poškozeném páru. „Obyvatelé domu se vzájemně prudí,“ zhodnotil vztahy mezi sousedy a zpochybnil některé výpovědi svědků.

S odvoláním ale Pavel Š. neuspěl. „Je zjevné, že výpovědi svědků se shodují v tom zásadním, tedy že z bytu obžalovaného ty hluky pocházely,“ odmítl námitky soudce odvolacího soudu Benda. Totožné konflikty měla i předchozí majitelka bytu nad obžalovaným, která se jej kvůli tomu zbavila.

Soudce také připomněl, že stejně vypovídali i svědci z Mariánských Lázní, kde má Pavel Š. s manželkou druhé bydliště. Sousedé z lázeňského města popsali podobné problémy. „Soud prvního stupně provedl důkazy řádně,“ potvrdil verdikt Benda s tím, že trest je pro hlučného muže přiléhavý.

Autoři: ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Zprvu nevěrohodný tip dovedl policisty k ukrytému tělu, brzy dopadli vraha

Policisté objevili tělo zavražděného muže ukryté pod větvemi a odpadem.

Táborští policisté obvinili dvaadvacetiletého mladíka, že po předchozí hádce ubodal šestačtyřicetiletého muže a ukryl...

Ztraceného muže hledali v noci policisté. Objevili ho utopeného v řece

Splav na řece Nežárce, kde policisté objevili tělo utonulého muže.

Policisté hledali v noci z úterý na středu nedaleko Dolního Žďáru na Jindřichohradecku ztraceného muže. Ten spadl do...

Policisté vyřešili záhadnou nehodu u Plas, auto srazil ze silnice kamion

Mrtvou ženu v autě našli dnes po poledni pracovníci drah v Plasích na Plzeňsku.

Nejdřív srážka s kamionem, jehož řidič dál pokračoval v cestě. Pak asi půl kilometru trvající nekontrolovaná jízda...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz