Tělo muže leželo na kraji obory, v dolíčku, ledabyle přikryté větvemi. "Dostali jsme se tam vlastně omylem, špatně jsem vyluštil souřadnice schránky z nápovědy. Začalo se stmívat, byla zima a očividně tam nebyl nikde žádný patník, u kterého to údajně mělo být, takže jsem to už chtěl zabalit. Když tu najednou na mne zavolala přítelkyně, že něco našla," vzpomíná na nález mrtvoly hráč Jarda, který nechce zveřejnit své jméno.
Mrtvý měl na sobě bílé tenisky, bundu a zimní čepici. Byl poměrně čistě oblečen, to dvojici zarazilo. Okamžitě zavolali policii, kterou odvedli na místo nálezu. Kriminalisté se domnívají, že muže někdo zavraždil.
"Mohl si to způsobit i sám, ale to je vysoce nepravděpodobné," uvedl vedoucí oddělení vražd pražské policie Josef Lottes.
Kdo byl neznámý muž, zatím policie neví. Podle Lottese se však mohlo jednat o cizince ve věku 35 až 50 let. "Nyní spolupracujeme s Interpolem a velvyslanectvími, snažíme se zjistit jeho totožnost," dodal Lottes.
Tělo mohlo ležet v oboře delší dobu, protože již jevilo známky rozkladu. "Problesklo mi hlavou, jestli někdo zamýšlel nás či kohokoliv jiného, kdo hraje geocaching, sem zavést. Ale hned jsem věděl, že by to byl hodně drsný vtípek," připouští Jarda, který ten den byl na prvním samostatném lovu a pokoušel se najít teprve druhou schránku.
Další mladík při hledání zemřel
Jiný "kačer", jak si hráči této hry říkají, našel při hledání schránky skrýš a v ní nábojnice ráže 9 mm, pistoli na světlice a další pistoli. Na konci roku 2005 zemřel v Praze osmnáctiletý mladík právě při hledání ukryté schránky. Zřítil se ze čtyřicetimetrového svahu.
"Než spadl, stál zhruba tři metry od skrýše, kde byla krabice schovaná. Byl šok zjistit, proč ten chlapec zahynul," vzpomíná policista, který na případu tehdy pracoval.
Procházka s pokladem
Schránky neboli cache (keše) umisťují jiní hráči této hry. Jejich obsahem bývá zpravidla notýsek pro zapisování návštěv (logbook), tužka a předměty určené na výměnu mezi jednotlivými hráči. Při nálezu "keše" se zapíšete do notýsku a máte právo vzít si některý z přítomných předmětů. Na oplátku však musíte vložit nějaký svůj. Na internetovém serveru geocaching.com najdou zájemci o tuto hru seznam všech schránek i se souřadnicemi.
"Líbí se mi, že při této hře spojím moderní techniku, se kterou rád pracuji, a pohyb v přírodě. Kolikrát se dostanu na místa, kam bych se jinak nepodíval," přiznává Jakub Potník, který se "kačerem" stal zhruba před půl rokem.
Uložené "poklady" se podle pravidel hry na internet zaznamenávají i s označením obtížnosti na škále od jedné do pěti. "Kdo chce jít za nějakým adrenalinem a dobrodružstvím, vybere si něco s hodnocením pět. Kdo jen míří s dětmi na procházku a chce ji udělat zajímavější, vybere si schránku s číslem jedna. Ty bývají schované někde v parku pod pařezem," dodává Potník.