Děláte z toho divadlo, napomenula soudkyně právničku v kauze H-System

  12:03aktualizováno  12:03
Poslední větev kauzy H-System ani po 13 letech nekončí. Pražský městský soud nemohl rozhodnout o žalobě bývalého konkurzního správce firmy, protože jeho právnička na poslední chvíli předložila listiny staré i 15 let. Podle soudkyně tím mařila práci soudu.

Domy, které si část klientů H-Systemu dokončila ve Velkých Přílepech | foto:  Radek Cihla, MAFRA

„Kdybyste soudu listiny dala včas, ten by si je stačil porovnat, takto z toho děláte akorát divadlo,“ řekla právničce Janě Mrázové při jednání soudkyně Nataša Reichlová.

Právnička, která ve věci zastupuje konkurzního správce a advokáta Josefa Monsporta, na jednání předložila několik starých listin s tím, že se k nim dostala až minulý týden.

„Váš přístup k celému řízení je na pováženou. Nevěřím, že jste tyto důkazy získala až minulý týden,“ dodala soudkyně s tím, že má za to, že právnička maří jednání.

Kauza H-System

Projekt, který sliboval výstavbu levných bytů a rodinných domků, fungoval na principu pyramidové hry. Společnost vznikla v roce 1993, kdy se firma objevila na trhu a začala reklamní kampaň, která přivedla stovky zájemců k levnému bydlení. Každý zákazník zaplatil v průměru milion korun. První zákazníci skutečně levné bydlení získali, další již ne.

Vedení H-Systému následně začalo převádět peníze na další firmy, které ovládalo, či s jejich pomocí splácelo dluhy. Teoreticky měli klienti své domy obdržet do 2 až 3 let od podepsání smlouvy, ale na podzim roku 1997 firma zkrachovala. Firma za dobu své existence stihla dokončit asi jen 30 rodinných domků.

Menší část podvedených založila sdružení Maják. Těm nešlo o nic jiného než dostat v rámci konkursu na majetek H-Systému zpátky své vložené peníze.

Jen osm desítek členů družstva Svatopluk dotáhlo do dnešního dne stavby do konce. A právě oni mohou na celém případu prodělat ze všech nejvíc. Do bydlení "napumpovali" další stovky tisíc a k tomu uzavřeli ještě s bývalým vedením H-Systému smlouvy o pronájmu pozemků.

Soudkyně původně avizovala, že do konce roku vynese rozsudek v kauze, kdy Monsport žaluje Bytové družstvo Svatopluk. U soudu se domáhá, aby zhruba šedesát rodin vyklidilo své byty. Jenže rodiny si je dostavěly za své, když firma H-System zkrachovala.

Kauzu kvůli čtvrtečnímu předložení důkazů musela soudkyně odročit na začátek ledna. Celá věc se přitom vleče už 13 let a Městský soud v Praze ji má na stole už podruhé.

Třináctileté čekání

„Doufala jsem, že tentokrát to skončí. Doufala jsem i ve větší jednací síň, která byla minule přislíbena, ani ta nebyla,“ posteskla si po 40minutovém jednání Monika Němcová. Ta patří ke členům bytového družstva a bydlení v domě slíbeném H-Systemem ji už stálo více než tři miliony. Stejně jako další klienti léta žije v obavě, že byt v Horoměřicích bude muset opustit. Nebo si ho znovu odkoupit za velké peníze.

Jednací síň je skutečně malá, pouze s několika místy na sezení a nevejdou se do ní všichni lidé ze Svatopluku, kteří k soudu pravidelně chodí.

Amnestie

Zakladatel firmy H-System Petr Smetka skončil na 12 let ve vězení, loni soud zamítl jeho žádost o podmínečné propuštění (více čtěte zde).

Tří účastníků celé kauzy se dotkla amnestie vyhlášená Václavem Klausem. Ta mimo jiné smazala podmínky pro tři manažery H-Systemu - Jaroslava Vítka, Jaroslava Eliáše a Ladislava Tůmu (více čtěte zde).

„To, že zástupkyně bývalého správce konkurzní podstaty postupovala, jak postupovala, je její právo, ale myslím si, že to není normální,“ dodala Němcová. „Přesouváme se do roku 2015 a já nevím, co bych k tomu měla říci, protože je to pro mě těžké. Asi budeme čekat další roky, až se něco stane,“ uvedla žena, které se situace už 13 let týká.

Jednání nemusí skončit ani v lednu. I kdyby soudkyně verdikt vynesla, obě strany budou mít možnost se proti rozhodnutí odvolat.

U soudu se řeší byty v Horoměřicích

Část kauzy pokračuje kvůli žalobě bývalého správce konkurzní podstaty Josefa Monsporta. U soudu se už léta domáhá, aby obyvatelé bytů ve Velkých Přílepech a Horoměřicích nemovitosti vyklidili a byty propadly do konkurzu. Majitelé bytů, sdružení do Bytového družstva Svatopluk to ale odmítají, protože bytové domy si na vlastní náklady dokončili. Podle obyvatel jim k tomu dal dobrozdání Monsportův předchůdce Karel Kudláček.

Kudláček v srpnu u soudu potvrdil, že rozhodnutí o dostavení nemovitostí skutečně dal. „Pokud by zůstaly domy rozestavěné ještě jednu zimu, hrozilo jejich zřícení,“ řekl tehdy (více o srpnovém jednání čtěte zde).

Loni v lednu soud vyloučil obyvatele domů ve Velkých Přílepech z jednání a 56 rodinám z Horoměřic přikázal, aby byty vyklidily (více čtěte zde). Družstvo Svatopluk se proti verdiktu odvolalo a Městský soud se musel později k celé věci vrátit.

Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Senior, který jel po D5 v protisměru a srazil se s osobákem, zemřel

Senior, který způsobil nehodu v protisměru, zemřel

Senior, který ve čtvrtek vjel na dálnici D5 do protisměru a po několika kilometrech se u Rokycan čelně srazil s jiným...

Muž šel upozornit hlučného souseda, ten mu mířil na hlavu pistolí

Plynová pistole, se kterou pětadvacetiletý zloděj přepadl čerpací stanici na

Ozbrojeným konfliktem vyvrcholily dlouhodobé sousedské neshody v panelovém domě v Jindřichově Hradci. Jejich původcem...

Běžkař se těžce zranil při pádu z prudkého srázu, letěl pro něj vrtulník

Záchranáři s lany vytahují syny zraněného na cestu.

Při dlouhém pádu ze srázu cestou od Špindlerovy boudy na Sněžku se těžce zranil třiapadesátiletý běžkař. Před polednem...

Najdete na iDNES.cz