Growshopy si hrají na schovávanou, říká šéf protidrogové policie

  19:49aktualizováno  19:49
Ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych na sebe zatím upozornil hlavně razií proti prodejcům v takzvaných growshopech. Ve velkém rozhovoru pro iDNES.cz Frydrych akci obhajuje. Doufá, že marihuana jednou vyjde z módy a objasňuje, proč se z Česka vyváží stále víc pervitinu.

Ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych | foto:  Petr Topič, MAFRA

Národní protidrogová centrála je i uvnitř policie výjimečná jednotka. Potrpí si na rituály. Při povyšování v ní pasují mečem důstojníky, dobří policisté tam dostávají jako odměnu památeční nůž. Útvar má za dobu své dvacetileté existence teprve druhého šéfa.

Proč si myslíte, že vaše tolik diskutovaná akce namířená proti takzvaným growshopům byla úspěšná?
Zaznamenal jsem jak podmínečná zastavení trestního stíhání, tak případně pravomocná odsouzení v dané věci. Jednoznačně se potvrdilo, že naše právní konstrukce je správná. Není možné popularizovat, podněcovat a šířit pěstování marihuany.

Je zcela zjevné, že growshopy neslouží pěstitelům růží a vymlouvají se, protože prodávají a inzerují pomůcky pro pěstování marihuany jako drogy. Šíří tím ale opravdu toxikomanii?
Říkáte to přesně. Oni využívají velmi formálního českého práva. Ne náhodou v jiných evropských zemích podobné obchody nenajdete. Protože tam víc platí zdravý rozum než formální právo.

Ale pak je tady jejich obhajoba s přirovnáním, že když někdo prodává nože a pistole, tak ještě není vrahem.
Já bych ten příměr rozvinul. Když budete prodávat nože a přibalíte důkladný návod, na která místa v těle je dobré útočit a jak odstranit krev z koberce a zbavit se mrtvoly, tak si buďte jist, že budete návodcem trestného činu.

Přesto si nejsem jistý, jestli by mě jen za to policejní odbor vyšetřující vraždy zatknul.
Existují formy účastenství při zločinu - návodce, organizátor, pomocník, ale to se už bavíme o výmluvách. Ten konopný byznys si skutečně hraje na schovávanou.

Fotogalerie

Krystal dobývá Západ

Který největší problém teď Národní protidrogová centrála řeší? Je to nelegální výroba a pašování pervitinu z Česka do Německa?
Ano. Je to trend velkoobjemové produkce pervitinu na našem území a takový ten odklon od komunitní produkce ke komerční a velkoobjemové. Nejčastěji se do toho zapojují občané původem z Vietnamu. Dál stoupá počet odhalených průmyslových pěstíren marihuany. Máme tu kriminální skupiny, které se zabývají dovozem extáze, heroinu a kokainu, a sporadicky se setkáváme i s novými syntetickými drogami.

Čím to, že Němci pervitin tak najednou objevili?
Nedá se úplně říci, že by ho až teď objevili. I v minulých letech se v Německu našli uživatelé, kteří měli vazby na nějakého českého vařiče. Ten rozmach připisujeme hlavně tlaku celníků na příhraniční tržiště, který směřuje proti cigaretám či padělanému textilu.

Takže si Vietnamci museli najít jiný byznys?
Ano, my to připisujeme přeskupení jejich obchodní činnosti a také krizi (pervitin je levnější než kokain s podobnými účinky – pozn.red.). Pak obecně stoupá zájem o stimulanty. Němci pervitinu říkají krystal, protože poptávají tu krystalickou formu.

Jaký byl nejdůležitější případ Národní protidrogové centrály v poslední době, řekněme v letech 2013 a 2014?
Já považuji za nejdůležitější tři případy. Jedním je rozkrytí organizované skupiny občanů původem z Vietnamu, kteří produkovali marihuanu a pervitin v řádech mnoha desítek kilogramů na jeden výrobní cyklus. Byla to největší objevená laboratoř v České republice. Měli jsme 16 obviněných a jedna ze dvou jejich laboratoří vyrobila 40 kilogramů pervitinu na jeden cyklus (tedy za jediný den při jednom vaření - pozn.red.). Vyčnívali tedy objemem výroby.

Za druhé jsme rozkryli albánsky hovořící pachatele. Tato akce ve spolupráci s německými a švýcarskými kolegy byla důležitá objemem drog, se kterými obchodovali. Bylo to i atypické, protože se podařilo zadokumentovat případ takhle v mezinárodním rozměru. Obvinili jsme všechny články řetězu ve všech státech.

Za třetí jsme objevili zařízení, na kterém se vyráběl efedrin. Tahle skupina nepotřebovala žádné léky jako surovinu. Chemikálie neregulovaně dovážela z Číny, byl to takový chemický provoz. Můžete si to představit rovněž jako takový reaktor, stál víc jak milion korun.

Stala se naopak někdy v poslední době nešťastná událost, že by detektiv z Národní protidrogové centrály spáchal nějaký zločin  - třeba se zapojil do drogového byznysu? V médiích už byl případ z Liberce, kdy se detektiv stýkal s drogovým bossem a je podezřelý, že mu dával informace.
Odpověď bude lakonická. Bavíme se o probíhajícím trestním řízení. Náš příslušník byl obviněn. Na základě mně známých skutečností o zmíněném obvinění jsem se ale rozhodl nepostavit tohoto policistu mimo službu.

Takže je to nějaký pokus druhé strany ho zdiskreditovat?
Je to živá trestní věc a nemohu do toho vstupovat.

Vyskytly se ještě nějaké podobné případy?
V souvislosti s předchozím zařazením jednoho našeho policisty probíhá trestní řízení, které se ovšem netýká ani drogové problematiky, ani případů zpracovávaných Národní protidrogovou centrálou.Ten druhý člověk je obviněn z konkrétních pochybení v tom svém minulém působišti.

Pacienty s konopím ohlídáme

Plynou pro vás nějaká rizika z toho, že u nás bude možné používat konopí jako léčebný prostředek a licencovaně ho i pěstovat?
Nikoli. Jediný problém, který jsme spatřovali, je výskyt identické substance, jejíž držení zákon zakazuje, to znamená sušiny. V některých zemích se vydávají pacientům dózy se sušinou, která se pak zpracovává. Proto jsme chtěli nástroj, abychom mohli vstupovat do registru pacientů, kteří budou léčebné konopí dostávat. A zákonodárce nás vyslyšel. Policista může přijít na to, že někdo má při sobě sušinu a ten člověk se bude hájit, že je pacient. Je to jako s kontrolou dokladů, policista si v registru ověří, zda konkrétní člověk pacient opravdu je.

Jakub Frydrych

Ve funkci ředitele Národní protidrogové centrály působí pět let. Tehdy vystřídal zakladatele jednotky Jiřího Komorouse, kterému předtím dělal náměstka. Dnes čtyřicetiletý Frydrych nastoupil k policii v roce 1991 a do protidrogového útvaru před čtrnácti roky.

Já se na to ptám, protože se v minulosti vyskytly případy, kdy policisté stíhali babičky, které si vyráběly mast z konopí pro sebe, a veřejné mínění bylo proti?
Jenže policista nemůže v našem formálním právu dělat rozdíl. Musí konat, když má podezření z trestného činu. Nemůže chodit po vesnici a říkat si: Franta, ten může, ten to má na léčení, ale Anička ne, ta to dává dětem.

V této souvislosti mi chybí právní regulace prodeje semen konopí, ale ještě jsme se k němu nepropracovali. Obchodování se semeny my stíhat nemůžeme. V semenu se THC nenachází. Zákon zakazuje pěstování, ale ne obchod.

 Když ale někdo obchoduje s vysoce potentními semeny, tak má asi v úmyslu zapojit se do drogového byznysu. Proč by to jinak dělal?
No, to byste se divil, proč by to jinak dělal. To vám mohu zacitovat z některých obhajob. Tady máme třeba sběratele semen - to jsou lidé, kteří si tvoří kolekce, protože je to prostě zajímá. Vystavují si to jako dekorační předměty v miskách, ale nikdy by je nenapadlo nic pěstovat. Tím se dostávám k té absurdnosti.

Takže je to podobná výmluva jako growshopy, ale tady by důkazní situace ještě neobstála?
Určitě. Držení semen stíhat nemůžeme. Samozřejmě, když k tomu někdo přibalí leták o potenci a jak to kultivovat a šlechtit, tak už to může být šíření toxikomanie.

A vy byste chtěli, aby bylo trestné i držet pouhá semena?
Chci minimálně sjednotit legislativu v Schengenském prostoru. V Německu je prodej semen zakázán, v Česku je neregulován. V Rakousku je nelegální vypěstovat konopí do fáze květu. Co země, to originál.

Ve zprávě o drogách minulý týden padla zmínka i o tom, že ubývá nejmladších uživatelů pod dvacet let. Nevyřeší se problém i tím, že marihuana prostě vyjde z módy?
Se snížením popularity marihuany spojuji své naděje. Pak se sníží i poptávka po ní. Čekal by nás podobný osud jako jiné země. Podívejte se na kouření tabáku a jeho společenskou akceptaci před padesáti lety a dnes. Data o produkci a distribuci ale říkají, že kulminace ještě nenastala. Odhalujeme čím dál více pěstíren. Ten nárůst je každý rok o třicet až padesát.

V poslední době chytá policie chytá čím dál víc řidičů pod vlivem drog. Proč? Jen se na to policisté víc zaměřují, nebo sedá víc omámených lidí za volant?
Obě věci hrají roli. Lidé používají pervitin a marihuanu poměrně ve velké míře. Pervitin se propracoval mezi příležitostné drogy, tam, kde dříve figurovala extáze a kokain. Máme stovky tisíc kuřáků konopí, kteří si udržují nějakou hladinku. A k tomu 34 tisíc problémových uživatelů pervitinu. Nemůžeme pominout ani lidi, co potřebují opravdu vydržet kvůli své profesí. Pervitin se totiž původně narodil jako produkt, který měl udržet vojáky bdělé.

Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Vozka v České Třebové naboural s povozem do zaparkovaného auta

V České Třebové se střetl koňský povoz se zaparkovaným autem.

V úvodu týdne řešili policisté v České Třebové dopravní nehodu koňského povozu se zaparkovaným automobilem....

Soud řeší kauzu požáru velkoskladu textilu, točí se kolem znesvářené rodiny

Radim Král (vlevo) čelí u olomouckého krajského soudu společně s Mohamadem...

Olomoucký krajský soud se začal zabývat případem úmyslného požáru, který v roce 2016 zničil halu s uskladněným...

Rumun si za vraždu Ukrajinky odpyká 19 let, součást trestu je i vyhoštění

Marius Vasilica Ailieseie u soudu v Liberci (20. března 2018).

Rumun Marius Vasilica Ailiesei si odpyká 19 let vězení za vraždu mladé Ukrajinky, kterou ubodal v Liberci. Byla to...

Najdete na iDNES.cz