Fotbalista Horváth v lize hajloval, tvrdí fanoušci

  14:30aktualizováno  14:30
Kapitán pražské Sparty Pavel Horváth podle fanoušků při zápase proti Viktorii Žižkov hajloval. Událost příznivci kopané řeší na internetových fórech a vzácně se shodují. Vedení klubu i hráč to ale popírají.

Uklidňuje Pavel Horváth fanoušky, nebo hajluje, ptají se lidé na fórech. | foto: MF DNES

Běžela 90. minuta zápasu mezi domácí Viktorií Žižkov a hostující Spartou Praha, když přišel letenský záložník Pavel Horváth ke kotli sparťanských rowdies, kteří skandovali "Horst Siegl", a dvakrát rychle kmitl pravicí od prsou vzhůru.

Na internetových fórech měli fanoušci hned jasno. "Ahoj kluci, nemáte náhodou někdo ten záznam ČT s hajlujícím Horváthem?" pídil se příznivec Sparty po videu z utkání.

"Záznam jsem viděl a celým zápasem i Horváthovým gestem se bude zítra zabývat disciplinární komise," řekl iDNES.cz Václav Tichý z Českomoravského fotbalového svazu.

Na záznam se podívejte zde

"Tyto projevy na stadion nepatří. Pokud se prokáže, že Pavel Horváth toto gesto udělal, může čekat tvrdý trest," dodal Tichý.

Soudní znalec v oboru extremismus Miroslav Mareš je trochu opatrnější. "Nelze to bohužel vidět ani slyšet zcela zřetelně, ale na záznamu je slyšet skandovaný zvuk připomínající "Sieg Heil" - zřejmě z publika, konkrétní Horváthovo gesto je nejasné, může znamenat snahu o uklidnění fandů pokynutím rukou stejně jako jakýsi náznak hajlování," říká Mareš.

Horváth: Jsem proti rasismu
Pavel Horváth svého gesta velmi lituje. V žádném případě prý nemělo jít o hajlování nebo naznačování tohoto projevu.

"Zpětně to považuji za nešťastné gesto, které ale rozhodně nebylo myšleno se špatným úmyslem. Pokud se kohokoliv dotklo, moc se za to omlouvám a mrzí mě to. Jsem jednoznačně proti rasismu a dalším souvisejícím projevům," vzkázal iDNES.cz z Londýna, kde se připravuje na dnešní zápas proti Arsenalu.

Fotbalisty se zastal i ředitel komunikace Sparty Praha. "Pavel šel v dobré víře uklidňovat fanoušky, což se mu podařilo. Sparta dlouhodobě a velmi aktivně bojuje proti rasismu a hodlá v tom i nadále pokračovat," říká Lukáš Přibyl.

"Pavel je nejaktivnějším hráčem Sparty co se týká charitativních akcí a dalších akcí pro děti, jeho činy už pomohly hodně lidem a také tentokrát vše dělal v dobré víře pomoci," doplnil Přibyl své prohlášení na hráčovu adresu.

Rasismus na Spartě - běžná věc
Projevy rasismu a výtržnosti ze strany sparťanských fanoušků provázely celé utkání. Z jejich sektoru se podle příspěvků na fórech pravidelně ozývalo skandování "Sieg Heil", bučení na hráče tmavé pleti, nechvalně proslulý pokřik "Jude Slavie". Rozhodčí Kovařík měl podle odborníků dost důvodů utkání předčasně ukončit, ale neudělal to.

Tvrdé jádro sparťanských fanoušků, takzvaní hooligans a rowdies, je proslulé svým napojením na neonacistické skupiny.

Horváthovo gesto budí ve skalních fanoušcích Sparty velké rozpaky a rozčarování. "Spartě fandím už odmalička, ale to, co předvedl Horváth na Žižkově, je ubohost první třídy. Pokud skutečně hajloval, tak doufám, že se bude pakovat," napsal na fórum jeden z nich pod přezdívkou animuk.

Horváthovo chování připomnělo gesto hráče Di Cania z italského klubu Hráč Lazia Řím Di CanioLazio Řím. I on nejtvrdší jádro fanoušků pozdravil fašistickým pozdravem. Devětatřicetiletý útočník se totiž netají obdivem k válečnému vůdci Itálie.

Na ruce má dokonce vytetovaný latinský nápis Dux, tedy Vůdce. Italský svaz za tyto projevy platí pokuty ve výši deseti tisíc euro.

Autor:
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Muž schytal za urážku facky, pak se vrhl na policisty, které sám přivolal

Ilustrační snímek

Neobvyklý zásah zažila policejní hlídka, kterou přivolal v Prostějově muž do tamní hospody, protože se dostal do...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Jízda v protisměru, zátaras, střílení. Řidič na kokainu prchal policii

Ilustrační snímek

Luxusního mercedesu ukradeného v Lucembursku si ve čtvrtek všimli policisté na dálnici D1 na Vysočině. Začala tak...

Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné
Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné

Stále více žen touží rodit doma nebo alespoň v příjemném prostředí s pomocí porodní asistentky. Zatímco v zahraničí jsou takzvané porodní domy běžné, v ČR je tento systém porodnictví dosud v plenkách. Pražská Bulovka se to rozhodla změnit a přišla s řešením.

Najdete na iDNES.cz