Na požár upozornil půl hodiny po půlnoci pracovník ostrahy, který slyšel volání o pomoc a zavolal hasiče. V půl druhé v noci u požáru zasahovalo asi deset hasičských jednotek a další se k místu sjížděly. Většina jich bojovala s ohněm zhruba do čtyř hodin ráno.
Do té doby už v troskách budovy, které se vlivem ohně zřítila střecha, našli osm ohořelých těl.
Krátce před druhou hodinou odpoledne policie ohlásila, že v troskách shořelé budovy objevila deváté lidské tělo a také mrtvolu psa. "Tělo objevili vyšetřovatelé, kteří na místě pátrají po příčině nočního požáru," informovala policejní mluvčí Ivana Ježková.
Příčina požáru ani totožnost obětí není zatím známa.
Jen dvěma lidem se podařilo noční inferno přežít. "Záchranáři z budovy vyvedli dva lidi, kteří se nadýchali kouře. Oba si převzala záchranka," informoval po třetí hodině ráno mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.
Záchranná služba odvezla jednadvacetiletého muže do nemocnice na Karlově náměstí, o dva roky mladší dívku do nemocnice Na Františku.
Při likvidaci požáru zasahovalo 23 jednotek, z toho devět profesionálních, deset dobrovolných a také hasiči od Správy železniční dopravní cesty, pražského metra a letiště.
Budovu patřící Českým drahám požár kompletně zničil. Vedoucí tiskového oddělení ČD Radek Joklík řekl, že poslední nájemce - železniční geodézie - se odsud vystěhoval loni.
Úmyslné zapálení je nesmysl, míní ČD |
"Opakovaně jsme budovu zamykali a zajišťovali proti vniknutí. Přímo na Masarykově nádraží je navíc policejní služebna, která celý areál nádraží průběžně monitoruje. Při dnešním náporu vandalismu a kriminality ale není v silách našich ani policistů zabránit podobným případům. Není výjimkou, že neodolají ani zazděné dveře a okna," poznamenal Joklík.
Škoda je podle něj prakticky nulová, objekt byl určen k demolici.
Na porostu v okolí budovy vznikla škoda kolem 20 tisíc korun. Na přilehlou novou budovu autobusového nádraží se oheň nerozšířil.
Požár v Karlíně je nejtragičtější takovou událostí v Praze za několik desítek let, potvrdil iDNES.cz bývalý hasičský velitel Jan Havrda, který v letech 1963 až 2007 absolvoval přes deset tisíc zásahů.
Srovnatelná je jen tragédie v hotelu Olympik, kde 26. května 1995 zemřelo osm hostů (tři Belgičanky, dvě Finky, dvě Američanky a jeden Němec) a 34 lidí bylo zraněno. Požár vznikl v provozní místnosti v 11. patře vznícením textilií odložených u chladničky.
Nejtragičtější požár v poválečném Česku zničil v listopadu 1984 Ústav sociální péče v Měděnci v severních Čechách. Vyžádal si životy 26 chovanek. Událostí se inspiroval film Filipa Renče Requiem pro panenku.
Bezdomovci se kvůli zimě stahují do opuštěných domůV Praze je podle odhadů bezmála čtyři tisíce bezdomovců, což je srovnatelné s jinými velkými středoevropskými městy. Je mezi nimi hodně cizinců, zejména Slováků, Ukrajinců a Litevců. |