Farma skrývala dvě stě utýraných prasat, další žila z kanibalismu

  9:58aktualizováno  14:09
Jihlavská policie řeší obří případ týrání zvířat. V budově bývalého zemědělského družstva v Brzkově na Jihlavsku našla přes dvě stě uhynulých prasat. Mezi nimi bylo i 115 živých kusů v žalostném stavu. Z týrání zvířat je podezřelý 37letý muž z Havlíčkova Brodu.

Zvířata podle veterinářů strádala několik měsíců. | foto: Luboš PavlíčekČTK

Krajské veterinární správě v Jihlavě telefonoval včera dopoledne anonym, který ji informoval o nesnesitelném zápachu u vepřína v Brzkově.

"Kolegové v ústřední evidenci zjistili, že na místě žádný chov prasat neprobíhá," řekl iDNES.cz ředitel úřadu Jiří Šulc.

Pracovníci správy proto k podezřelé budově vyrazili a našli u ní tři stodvacetilitrové plastové kontejnery plné tlejících zbytků selat. To nejhorší ale mělo teprve přijít - když nahlédli rozbitými okny dovnitř vepřína, uviděli podlahy pokryté uhynulými prasaty.

"Byla různého věku a v různém stavu rozkladu," popsal Šulc.

Mezi nimi našli přes sto živých prasat, ale zcela vyhublých a apatických. Nebylo jasné, komu bývalý chov patří, takže na místo přijela policie se souhlasem státního zástupce k otevření objektu.

"Policisté na místě našli 237 uhynulých prasat a 115 živých, bez krmení a vyhublých," řekla iDNES.cz policejní mluvčí Jaroslava Slavíková.

Zvířata žila z kanibalismu
Jiří Šulc je případem šokován. "Nic podobného jsme za čtyřicet let praxe neviděli ani neslyšeli. Jsme z toho otřeseni," řekl.

Na místo během dopoledne dorazil majitel zvířat, sedmatřicetiletý František Jekl. "Chovatel je na místě a nakládá uhynulá zvířata do vozidla asanačního podniku. Další odvoz bude pokračovat ještě zítra a během dopoledne by měl být dokončen," sdělil kolem jedné hodiny odpoledne MF DNES Šulc.

"Živá zvířata chovatel shromáždil do příslušných kotců a podle toho, jak jsem je viděl, nejsou v tak špatném stavu, aby musela být všechna utracena. Usmrcena musela být zatím pouze tři zvířata. Ostatní přijímají vodu a krmivo, které jim chovatel předložil a slíbil, že tak bude i nadále činit. Každý den to samozřejmě budeme sledovat. Přeživší zvířata nejeví takové známky vyčerpání, jak se původně zdálo," dodal.

Týrání prasat na Jihlavsku

Majitel: Zvířata jsem netýral, byla nemocná
František Jekl odmítá, že by zvířata týral. "Krmných směsí mám dost, podívejte se, prasata jsem krmil, ale onemocněla a začala chcípat a neměl jsem na odvoz peníze, platit se musí hotově," řekl s tím, že zvířata měla asi dyzenterii, tedy průjmové onemocnění. Veterináři jeho tvrzení prověří laboratorními testy.

Chov vepřů je pro Jekla prý jedinou obživou, manželka je doma se dvěma dětmi, žijí z osmi tisíc korun. Je zadlužený, ale například tvrdí, že zkrachovalá jatka ve Fryšavě mu dluží za maso asi 750 tisíc. V úterý si údajně objednal odvoz uhynulých zvířat u asanačního podniku ve Věži na Havlíčkobrodsku.

. ROZHOVOR

Chovatel se hájí finančními problémy

Co nynější situaci předcházelo?
Neměl jsem peníze na odvoz těch mrtvých prasat. Musí se platit hotově. Já dlužím, kam se podívám. Ceny za prasata jsou pro chovatele likvidační. Když nejsou peníze, tak se těžko něco řeší. Teď jsem nějaké peníze sehnal, tak jsem v úterý volal, aby kafilerka přijela.

Už se vám stalo, že uhynulo tolik kusů?
Tolik ne.

Proč zvířata uhynula?
Asi dyzenterie. Prasata žerou, a přesto hubnou.¨

Podle vás měla jídla dost?
Já myslím, že ano. Krmení tady mám dost. Ale i když to krmíte, tak to hubne.

Jak dlouho byla ta mrtvá selata v kontejnerech?
Asi tak dva měsíce. Ale když nemáte čím zaplatit, tak to neodvezou.

autor: MF DNES

Finanční problémy jako příčinu vidí také ředitel veterinární správy. "Působil na mě jako chudák, který nemá peníze. Ještě se ho musím zeptat, kde prasata nabyl a proč je nenahlásil. V minulých letech tuto povinnost splňoval. Asi se to v něm zbořilo nějak finančně," sdělil MF DNES.

Není to gauner, říkají lidé z kravína
Potvrzují to i ošetřovatelé skotu v sousedícím kravíně, kteří ČTK řekli, že o zhruba 300 vepřů se Jekl staral sám, neměl žádné zaměstnance, krmení ale bylo automatické. "Není to žádný gauner, byl prostě zadlužený, chov vepřového se už roky nevyplácí," řekl jeden z mužů.

Jekla zná i místní starosta Petr Pometlo. "Pochází odtud a nyní bydlí někde na Havlíčkobrodsku," řekl iDNES.cz. "Nikdo z nás neměl tušení, jaký to má rozsah. Je to překvapení pro každého," dodal.

Budovy jsou kousek od sebe
Vepřín původně spadal pod společný podnik, nacházející se v prostorách bývalého zemědělského družstva. Chov prasat zajišťovali dva společníci, kteří se ale v podnikaní před několika lety rozešli. Chov byl dále v provozu.

V areálu je vedle vepřína také kravín, ve kterém hospodaří společnost Agrokom. Její pracovnice, která si nepřála zveřejnit své jméno, uvedla, zemědělské budovy jsou od sebe vzdáleny asi dvacet metrů.

Ekonomka Agrokomu nechtěla uvést další podrobnosti, protože s podnikatelem podezřelým z týrání vede společnost soudní spor.

Brzkov

Autoři: ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Celníci za úplatek radili, jak uniknout stíhání. Vedoucí dostal tři roky

Soud s úplatnými celníky. Zleva Josef Pöschl, který byl vedoucí hlídky, Jaromír...

Okresní soud v Lounech rozdal tresty čtyřem celníkům, kteří poradili za úplatu vietnamské obchodnici, jak se vyhnout...

VIDEO: Opilý řidič se prozradil zakázaným odbočením přes dvojitou čáru

Opilý řidič přejel dvojitou plnou čáru i přikázaný směr

Podivné vrávorání muže směrem k autu se nezdálo hlídce pardubických strážníků. Když pak sedl za volant, předvedl během...

Vtipálek narafičil slaměného cyklistu po pádu, lidé jen zavolali na 158

U cyklostezky se později objevila další slaměná postava (18. 6. 2019).

Žena projíždějící po cyklostezce u Hradce Králové ohlásila ráno na tísňovou linku, že u Labe leží muž s bicyklem....

Najdete na iDNES.cz