Farma skrývala dvě stě utýraných prasat, další žila z kanibalismu

  9:58aktualizováno  14:09
Jihlavská policie řeší obří případ týrání zvířat. V budově bývalého zemědělského družstva v Brzkově na Jihlavsku našla přes dvě stě uhynulých prasat. Mezi nimi bylo i 115 živých kusů v žalostném stavu. Z týrání zvířat je podezřelý 37letý muž z Havlíčkova Brodu.

Zvířata podle veterinářů strádala několik měsíců. | foto: Luboš PavlíčekČTK

Krajské veterinární správě v Jihlavě telefonoval včera dopoledne anonym, který ji informoval o nesnesitelném zápachu u vepřína v Brzkově.

"Kolegové v ústřední evidenci zjistili, že na místě žádný chov prasat neprobíhá," řekl iDNES.cz ředitel úřadu Jiří Šulc.

Pracovníci správy proto k podezřelé budově vyrazili a našli u ní tři stodvacetilitrové plastové kontejnery plné tlejících zbytků selat. To nejhorší ale mělo teprve přijít - když nahlédli rozbitými okny dovnitř vepřína, uviděli podlahy pokryté uhynulými prasaty.

"Byla různého věku a v různém stavu rozkladu," popsal Šulc.

Mezi nimi našli přes sto živých prasat, ale zcela vyhublých a apatických. Nebylo jasné, komu bývalý chov patří, takže na místo přijela policie se souhlasem státního zástupce k otevření objektu.

"Policisté na místě našli 237 uhynulých prasat a 115 živých, bez krmení a vyhublých," řekla iDNES.cz policejní mluvčí Jaroslava Slavíková.

Zvířata žila z kanibalismu
Jiří Šulc je případem šokován. "Nic podobného jsme za čtyřicet let praxe neviděli ani neslyšeli. Jsme z toho otřeseni," řekl.

Na místo během dopoledne dorazil majitel zvířat, sedmatřicetiletý František Jekl. "Chovatel je na místě a nakládá uhynulá zvířata do vozidla asanačního podniku. Další odvoz bude pokračovat ještě zítra a během dopoledne by měl být dokončen," sdělil kolem jedné hodiny odpoledne MF DNES Šulc.

"Živá zvířata chovatel shromáždil do příslušných kotců a podle toho, jak jsem je viděl, nejsou v tak špatném stavu, aby musela být všechna utracena. Usmrcena musela být zatím pouze tři zvířata. Ostatní přijímají vodu a krmivo, které jim chovatel předložil a slíbil, že tak bude i nadále činit. Každý den to samozřejmě budeme sledovat. Přeživší zvířata nejeví takové známky vyčerpání, jak se původně zdálo," dodal.

Týrání prasat na Jihlavsku

Majitel: Zvířata jsem netýral, byla nemocná
František Jekl odmítá, že by zvířata týral. "Krmných směsí mám dost, podívejte se, prasata jsem krmil, ale onemocněla a začala chcípat a neměl jsem na odvoz peníze, platit se musí hotově," řekl s tím, že zvířata měla asi dyzenterii, tedy průjmové onemocnění. Veterináři jeho tvrzení prověří laboratorními testy.

Chov vepřů je pro Jekla prý jedinou obživou, manželka je doma se dvěma dětmi, žijí z osmi tisíc korun. Je zadlužený, ale například tvrdí, že zkrachovalá jatka ve Fryšavě mu dluží za maso asi 750 tisíc. V úterý si údajně objednal odvoz uhynulých zvířat u asanačního podniku ve Věži na Havlíčkobrodsku.

. ROZHOVOR

Chovatel se hájí finančními problémy

Co nynější situaci předcházelo?
Neměl jsem peníze na odvoz těch mrtvých prasat. Musí se platit hotově. Já dlužím, kam se podívám. Ceny za prasata jsou pro chovatele likvidační. Když nejsou peníze, tak se těžko něco řeší. Teď jsem nějaké peníze sehnal, tak jsem v úterý volal, aby kafilerka přijela.

Už se vám stalo, že uhynulo tolik kusů?
Tolik ne.

Proč zvířata uhynula?
Asi dyzenterie. Prasata žerou, a přesto hubnou.¨

Podle vás měla jídla dost?
Já myslím, že ano. Krmení tady mám dost. Ale i když to krmíte, tak to hubne.

Jak dlouho byla ta mrtvá selata v kontejnerech?
Asi tak dva měsíce. Ale když nemáte čím zaplatit, tak to neodvezou.

autor: MF DNES

Finanční problémy jako příčinu vidí také ředitel veterinární správy. "Působil na mě jako chudák, který nemá peníze. Ještě se ho musím zeptat, kde prasata nabyl a proč je nenahlásil. V minulých letech tuto povinnost splňoval. Asi se to v něm zbořilo nějak finančně," sdělil MF DNES.

Není to gauner, říkají lidé z kravína
Potvrzují to i ošetřovatelé skotu v sousedícím kravíně, kteří ČTK řekli, že o zhruba 300 vepřů se Jekl staral sám, neměl žádné zaměstnance, krmení ale bylo automatické. "Není to žádný gauner, byl prostě zadlužený, chov vepřového se už roky nevyplácí," řekl jeden z mužů.

Jekla zná i místní starosta Petr Pometlo. "Pochází odtud a nyní bydlí někde na Havlíčkobrodsku," řekl iDNES.cz. "Nikdo z nás neměl tušení, jaký to má rozsah. Je to překvapení pro každého," dodal.

Budovy jsou kousek od sebe
Vepřín původně spadal pod společný podnik, nacházející se v prostorách bývalého zemědělského družstva. Chov prasat zajišťovali dva společníci, kteří se ale v podnikaní před několika lety rozešli. Chov byl dále v provozu.

V areálu je vedle vepřína také kravín, ve kterém hospodaří společnost Agrokom. Její pracovnice, která si nepřála zveřejnit své jméno, uvedla, zemědělské budovy jsou od sebe vzdáleny asi dvacet metrů.

Ekonomka Agrokomu nechtěla uvést další podrobnosti, protože s podnikatelem podezřelým z týrání vede společnost soudní spor.

Brzkov

Autoři: ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Kvůli pádu dívky z lanovky půjde k soudu babička. Za ublížení z nedbalosti

Ilustrační snímek

Státní zastupitelství v Semilech podalo obžalobu na babičku šestileté dívky, která v lednu spadla ze sedačkové lanovky...

Pomáhal zakrýt miliardové podvody, teď Březinův komplic dostal devět let

Petr Němeček podle obžaloby stát na daních připravil o 248 milionů korun.

Za pomoc se zakrytím nelegálních obchodů s lihem organizovaných Radkem Březinou uložil zlínský soud Petru Němečkovi...

Na pošťačku vyteklo z balíku rozpouštědlo, jedovaté nebylo

Pošťačka se přiotrávila neznámou látkou. Evakuovali proto celou poštu (23....

Hasiči identifikovali látku, která ve čtvrtek vytekla z balíku na poště v pražských Jinonicích na jednu z pracovnic....

Najdete na iDNES.cz