Ve všech případech přišel poškozený o peníze, které podvodník získal prostřednictvím elektronické platby uskutečněné přes mobil. Většinou se jednalo o částku kolem 1 400 korun. K podvodu vždy dopomohla důvěřivost uživatelů sociální sítě.
Falešní přátelé požadují telefonní číslo
Zloději se podle odborníků na IT kriminalitu chovají velmi věrohodně. "Podvodné jednání pachatele většinou začíná tím, že se na facebookovém profilu od některého z přátel, tedy od osoby, kterou majitel účtu zná a nemá tedy důvod být nedůvěřivý, objeví vzkaz se žádostí o zpřístupnění osobních údajů, včetně mobilního čísla. Důvody bývají různorodé, ale vždy poměrně věrohodné," upozornil kriminalista Václav Hess.
Pak probíhá další komunikace přes Facebook, kterou ale nevede nikdo ze skutečných "přátel", ale podvodník s jasným cílem tyto údaje získat. A jakmile získá mobilní číslo, zneužije ho k elektronické platbě.
Bezpečnostní zásady pro uživatele sociálních sítí
|
Pro její uskutečnění ale znovu potřebuje spolupráci majitele mobilu, který musí platbu SMS zprávou potvrdit. I tato komunikace probíhá nejprve přes Facebook.
"Pachatel se snaží pod časovým tlakem donutit poškozeného k rychlému jednání, což má za následek, že si majitel mobilu nepřečte obsah SMS zprávy, ve které je jasně a zřetelně uvedeno, že příslušná platba proběhne," popisuje praktiky podvodníků Hess.
Oklamaný následně z další textové zprávy zjistí, že mu byla z jeho paušálního účtu odečtena částka, kterou už ale podvodně získal pachatel.
"Kriminalisté proto znovu upozorňují majitele účtů na sociálních sítích, aby nezveřejňovali a nezpřístupňovali osobní údaje, hesla a mobilní čísla, a to ani na žádosti, které se mohou na první pohled tvářit jako věrohodné," konstatovala krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.
Lidé se na internetu nechají zlákat i na fiktivní výhry
Mluvčí upozornila, že se poměrě často stává, že o osobní údaje je internetový uživatel požádán i v odkazech na různé výhry, například elektronických přístrojů.
V praxi se uživateli počítače objeví na monitoru okno s informací, že právě on vyhrál nějakou hodnotnou cenu. Podmínkou bývá zodpovězení jednoduché anketní otázky s tím, že uživatel se má na výherní stránku přihlásit přes svůj facebookový profil. Zadané přihlašovací údaje jsou ale automaticky odeslány pachateli, který je následně může zneužít.
"Po přihlášení k napadenému účtu pachatel pošle přátelům majitele facebookového profilu, které najde na jeho účtu, zprávu s informací, že ztratil jejich telefonní kontakty. Ve zprávě je požádá o jejich zaslání. Po získání telefonických kontaktů pak už sleduje aktivitu přihlášených přátel na Facebooku," popsala další způsob Čírtková.
Pokud je někdo z přátel on-line a pachatel zná jeho telefonní číslo, pak zadá na internetu platební příkaz pomocí m-platby. To je služba, která umožňuje provádět platby na internetu pomocí mobilních telefonů, kdy zaplacená částka za zboží nebo služby se objeví ve vyúčtování za poskytnuté telefonické služby.
"Jako telefonní číslo, ze kterého má platba proběhnout, uvede pachatel kontakt získaný od právě aktivního přítele na Facebooku," popsal postup zlodějů vedoucí analytik krajské police Martin Vaněček.
Kód z SMS lákají podvodníci pod časovým nátlakem
Majiteli telefonu poté přijde SMS zpráva o m-platbě. V tuto chvíli s ním už pachatel komunikuje pomocí Facebooku a v časové tísni pod různými smyšlenými legendami se z něj snaží vylákat potvrzující kód platby, který je součástí SMS zprávy.
"Pachatel například uvádí, že zkouší nějakou novou počítačovou hru a do tří minut musí napsat kód, který si nechal poslat v SMS zprávě na jeho telefon, neboť jeho vlastní telefon je rozbitý," zmínila příklad Čírtková.
V okamžiku, kdy pachatel získá potřebný kód, přijde už poškozenému pouze SMS zpráva, že platba proběhla v pořádku a peníze byly odečteny z jeho účtu za telefon.
Všechny zadokumentované případy policisté prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací. "V případě zadržení pachatele a prokázání viny by za tento skutek hrozil trest odnětí svobody až na tři roky," dodala policejní mluvčí Čírtková.