Extremisté u brněnského soudu - V popředí majitel Hate Core Shopu Martin Franek, advokátka Klára Slámová, Jiří Tůma. Za nimi zprava Tomáš Kebza, Michal Pliska, Antonín Nedvěd, Tomáš Pliska. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Extremistům hrozí za prvomájovou propagaci neonacismu osm let

  • 53
Brněnský soud začal řešit loňskou bitku neonacistů s policií na prvomájové demonstraci v centru města. Osmi extremistům hrozí až osm let vězení. Obžaloba je viní z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod občanů. Rozsudek dnes nepadl, přelíčení bude pokračovat koncem října.

Státní zástupce Jan Lata poslal před soud osm členů extremistického hnutí Národní odpor. Je jim od 22 do 34 let.

Žaloba je viní z pořádání demonstrace, která se podle státního zástupce hlásila k odkazům nacismu. Do moravské metropole se tehdy sjelo na sedm set extremistů. Při střetech s policií bylo zraněno sedm policistů a dva novináři. - čtěte Demonstrace radikálů skončily bitkou s policií

V Brně se zodpovídá Martin Franek, který prodává oblečení značky Thor Steinar - současnou "uniformu" neonacistů. Dále Tomáš Kebza, jedenatřicetiletý invalidní důchodce, který má tělo potetováno symboly nacistické Třetí říše. Antonín Nedvěd s Jiřím Tůmou se hlásí k Ochranným sborům Dělnické strany. Žalobce obvinil i pořadatele demonstrace Tomáše Plisku a jeho bratra Michala. - čtěte Do vedení Dělnické strany byli zvoleni lidé spjatí s neonacisty

Nepřišli Michal Bílek a Radek Komár, policistům se nepodařilo doručit jim předvolání.

Všichni obvinění mají zkušenost se soudy už z minulosti, kdy čelili obviněním kvůli svým názorům a násilným trestným činům. Soudce to také připomněl.

Prvomájový pochod neonacistů Brnem

Advokátka: Národní odpor není neonacistický
Žalobce se extremistům snaží dokázat, že vědomě na demonstraci propagovali hnutí Národní odpor, které podle policie a žaloby zastřešuje neonacistické organizace v celé zemi. "Propaguje stanoviska neslučitelná s právy všech lidi," uvedl v obžalobě Lata.

"Propagaci spáchali obdobně účinným způsobem, jako by sami vystupovali v médiích," dodal žalobce. Myslel tím, že členové Národního odporu skandovali s vlajkami Hitlerova Německa v rukou před desítkami novinářů a televizních štábů a byli si dobře vědomi, že se dostanou do médií.

Prvomájový pochod neonacistů Brnem

Advokátka obžalovaných Klára Slámová napadla odborný posudek na demonstraci, který vypracoval Miroslav Mareš, tehdejší soudní znalec v oboru extremismu. Podle ní je zaujatý a nezpůsobilý takový posudek zpracovat.

"V posudku vůbec nevysvětluje, proč je Národní odpor hnutím, proč má propagovat něco, co je v rozporu se zákonem. Pouze odkazuje na stránky ministerstva vnitra, které spoluvytvářel," sdělila Slámová. Argumentovala tím, že její klienti byli v předchozích případech obžaloby z propagace neonacismu zproštěni.

Prvomájový pochod neonacistů BrnemAkci maskovali prvomájovou oslavou
Soud si nechal pustit televizní záběry z demonstrace a policejní videozáznam. Vyslechl také Radovana Novotného z radnice městské části Brno-střed, který akci rozpustil.

"Pliska přišel na úřad ohlásit oslavu Prvního máje, nebyl důvod akci nepovolit. Ve chvíli, kdy začali vytahovat vlajky a transparenty Národního odporu, tak jsem si přizval Miroslava Mareše, aby demonstraci vyhodnotil. Na základě jeho vyjádření nechal akci rozpustit," vypověděl Novotný.

Všech šest přítomných před soudcem odmítlo vypovídat. Přelíčení bude pokračovat 21. října.

,

Video