Evropská třída v Praze se propadla, kráter je nad razicím štítem metra

  13:16aktualizováno  19:18
Před polednem se propadla Evropská ulice v pražských Dejvicích. U křižovatky s Horoměřickou se vytvořila až pět metrů hluboká díra. Policie frekventovanou silnici vedoucí k letišti zavřela. Kráter je přímo nad razicím štítem nové trasy metra. Policie událost vyšetřuje jako obecné ohrožení.

Vozovka se propadla ve dvou jízdních pruzích směrem z centra, kráter měl zpočátku asi čtyři metry v průměru a byl přibližně pět metrů hluboký. Zraněn nebyl nikdo. "Naštěstí si toho všimli lidé včas," řekla policejní mluvčí Eva Kropáčová.

"Policisté po příjezdu na místo okamžitě kompletně uzavřeli komunikaci, tak aby nedošlo k nějakému zranění," sdělila iDNES.cz Kropáčová.

Viníkovi hrozí pětiletý trest

Policie kvůli propadu silnice zahájila trestní řízení pro obecné ohrožení z nedbalosti. "Případnému pachateli hrozí až pětiletý trest," řekla mluvčí Kropáčová.

K propadnutí vozovky došlo přesně v místě, pod nímž je nyní razicí štít Tonda. Ten razí tunel pro prodloužení trasy A metra z Dejvic do Motola. Od stávající konečné vede zhruba dva kilometry právě pod Evropskou třídou. Podle informací z diskusí na odborných serverech je razící štít deset metrů pod povrchem.

Fotogalerie

Metrostav odmítá, že by nehoda souvisela se stavbou, napsal ČTK mluvčí firmy František Polák. Podle firmy je na vině pravděpodobně porucha kanalizace a intenzivní srážky.

"Tunel je stabilní, nejsou na něm patrné žádné deformace, čelo tunelu je více než deset metrů za havarovaným úsekem vozovky," dodal Polák (celé vyjádření firmy k nehodě si přečtěte zde).

Také podle odborníka, který má k ražbě tunelu blízko, není možné aby se podloží propadlo až dovnitř tunelu. "Je to bezpečná technologie, nejprve to drží vlastní štít a hned za ním se staví betonové ostění," řekl iDNES.cz. 

Není vyloučeno, že k nehodě přispěla kombinace otřesů v podzemí a dešťů z posledních dnů, kvůli nimž se v sobotu začaly uvolňovat i skalní bloky v nedaleké Divoké Šárce. Statik ji kvůli nebezpečí uzavřel (více o pádu skalních bloků zde).

Co říká Metrostav

Vyjádření firmy k propadu v Evropské

Poslední velké propady země v metropoli souvisely s ražbou tunelu Blanka. V květnu 2008 se vytvořil velký kráter ve Stromovce. Příčinou byly špatné geologické podmínky a déšť (více o kráteru ve Stromovce zde). Znovu se ve Stromovce propadla země v říjnu 2008.

Kráter 24 na 15 metrů se v červenci 2010 objevil i na zahradě objektu ministerstva kultury v Praze 6. Tehdy byl v podzemí zasypán bagrista. Po šesti hodinách se ho podařilo vyhrabat. Přežil díky tomu, že mu zemina zavalila jen spodní část těla a okolo zůstalo dost vzduchu pro dýchání (více o propadu zde).

Uzavřený je směr z centra, tramvaje nejezdí vůbec

Uzavřený úsek Evropské ve směru z centra je možná podle magistrátu objet po trase U Dejvického rybníčku, Zavadilova, náměstí Bořislavka, Kladenská, Liberijská a zpět na Evropskou. Auta nad 3,5 tuny pak musí přes Bělohorskou. Evropská je frekventovaná, ve všední den tak mohou nastat v dopravě obtíže.

Nejezdí ani tramvaje. Mezi Vítězným náměstím a Divokou Šárkou je nahradily autobusy. Odkloněna je i linka 119 na pražské letiště. "Zatím nemám žádné informace, že by se doprava na objížďce nějak štosovala a autobusy nabíraly zpoždění," řekla Aneta Řehková z tiskového oddělení Dopravního podniku.

V osmnáct hodin už stál poblíž kráteru domíchávač, který díru postupně vyplní betonem.

Kráter se vytvořil na křižovatce Evropské s Horoměřickou

Kráter se vytvořil na křižovatce Evropské s Horoměřickou

Autoři: ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Opilí muži v Praze bili řidiče tramvaje, zachránilo ho tísňové tlačítko

Ilustrační snímek

Strážníci pomohli řidiči tramvaje, kterého na konečné v Praze 4 napadli dva opilí cestující. Muže bili pěstmi, ale...

Mladý lupič si nejdřív troufl na chlapce, pak přepadl seniorku

V Praze 3 někdo v hádce vystřelil z plynové pistole (23.6.2017)

Jen dva dny trvalo, než kriminalisté z Písku dopadli pachatele, který v polovině února přepadl seniorku a okradl ji o...

Kajínek půjde k soudu jako svědek. V případu nájemné vraždy podnikatele

Josef Kopriva je obviněný, že se pokusil zabít Františka Divokého tím, že jej...

Vylákal podle obžaloby manžela své milenky do lomu a strčil ho ze skály. Za to měl Josef Kopriva dostat 50 milionů...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz