Elita policie honí prostitutky a detektivové odcházejí

  5:08aktualizováno  5:08
Policisté cvičení k odhalování mafiánů si stěžují, že musí honit obyčejné zloděje. Útvar pro odhalování organizovaného zločinu navíc oslabují další odchody zkušených lidí. Před několika týdny útvar opustil šéf odboru násilí Petr Plaňanský, jedna z klíčových opor. Odešel na vlastní žádost.

Ministr vnitra Langer má z ÚOOZ „zatraceně dobrý dojem“. Detektivové ale mluví o opaku. | foto: Lukáš BíbaiDNES.cz

MF DNES zjistila, že z původních pěti set policistů zbyla v útvaru k dnešnímu dni odhadem polovina, i když je částečně nahrazují nováčci. I mluvčí útvaru Pavel Hanták uznává, že chybí 106 lidí, což je více než pětina. Další odchody jsou na spadnutí.

"Nadřízení nás nutí zabývat se krádežemi aut a starožitností. Na ty velké věci, jako je prorůstání mafií do politiky, nekladou žádný důraz," stěžuje si důstojník, který odchází v těchto dnech.

Zločinci to dobře vědí. Podle dalšího bývalého detektiva dnes v Česku fungují minimálně dvě skupiny typu Berdychova gangu, tedy mafiáni spolupracující s policisty, aniž jim někdo šlape na paty. Nynější vedení útvaru, který dříve vedl Jan Kubice, "šlape na paty" spíš méně významným kuplířům.

"Soustředíme se na dodělávání starších kauz, proto žádné nové velké neotvíráme," brání se nynější šéf Robert Šlachta.

Ministr vnitra Ivan Langer za Šlachtou stojí. "Nedávno jsem na ÚOOZ byl a měl jsem z lidí, se kterými jsem mluvil, zatraceně dobrý pocit," říká Langer. 

Kubiceho velké případy nahradily malé ryby
Policejní Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), známý i díky bývalému šéfovi Janu Kubicemu, utrpěl letos v únoru odchodem "otce zakladatele" a desítek zkušených detektivů.

Nyní se ho snaží postavit na nohy nové vedení v čele s Robertem Šlachtou. Za Kubiceho éry útvar obvinil například gang únosců podnikatelů vedený Davidem Berdychem s bezmála čtyřiceti členy včetně policistů. Odhalil vraždy kolem Františka Mrázka, pochytal vyděračskou skupinu Milana Zádamského z Karlovarska, která hrozila obětem, že je předhodí do klece lvovi.

Letošní rok je však zatím mnohem skromnější, stačí si projít tiskové zprávy o úspěších, kterými se Šlachtův tým prezentoval. Nejvíc se asi mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták chlubil dubnovou akcí Mánes, při které bylo nasazeno nejvíc policistů v historii útvaru, celkem 180.

Manévry však měly vzhledem k počtu nasazených hubený výsledek. V poutech skončilo dvanáct lidí podezřelých z kuplířství, kteří provozovali erotické priváty. V nich navíc prostitutky pracovaly dobrovolně.

Starkova kauza se protahuje
Vyšetřování velkých případů se zase protahuje. Už od listopadu 2006 se kriminalisté "trápí" s kauzou známého podnikatele Jaroslava Starky obviněného z únosu otce Radovana Krejčíře.

"Zdá se mi, že ta kauza usnula. Nedávno vyslechli jen jednoho svědka ve vězení," řekl Starkův právník Julius Kramarič.

Ředitel ÚOOZ Šlachta říká, že odhalení typu Berdychova gangu nelze čekat každý rok. Útvar podle mluvčího Hantáka zřídil odbor, který se zabývá krádežemi aut. Nový šéf také podle něho zlepšuje pracovní podmínky policistů. Opravuje se sídlo a hodlá vyměnit staré počítače.

Děláme menší kauzy, tak jdu
Přestože nový šéf Šlachta šel do funkce mimo jiné proto, aby zastavil odchody policistů, opouštějí ho další lidé. Někteří odchod zdůvodňují tím, že najednou musí řešit méně důležité případy. Jeden z policistů, který odchází právě v těchto dnech, přímo uvedl MF DNES jako důvod výpovědi, že je nucen vyšetřovat běžnou kriminalitu. Vadí mu i přehnaná kontrola ze strany šéfů.

"Když chcete vyjet za agentem, musíte dokladovat, co jste tam dělal a s kým jste hovořil. Chtějí vědět, co děláme, aby určili, do čeho se nemáme pouštět," obviňuje šéfy detektiv na odchodu.

Spousta lidí v ÚOOZ jen čeká na výsluhy
Jeho kolega, který už je v civilu, prorokuje, že odchody budou pokračovat, protože "spousta lidí v ÚOOZ jen čeká, až budou mít právo na výsluhy, a půjde".

Mluvčí Hanták uznává, že v útvaru stále chybí sto lidí, ale pokud jich dvacet letos odešlo, dvacet jiných přišlo. Přímý nadřízený, náměstek policejního prezidenta Jiří Houba, je se Šlachtou spokojen.

Bývalý ministr vnitra, poslanec František Bublan (ČSSD), situaci v útvaru kritizuje. "Mluvím s naštvanými detektivy a slýchám, že musí dělat spíše menší případy a velký organizovaný zločin bují. Počkáme na první výroční zprávu a pak se budeme ÚOOZ zabývat," slibuje.

Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Žena nechala psa skákat na stromy, až je úplně zničil. Stíhá ji policie

U tří stromů pes poničil kůru i živou část kmene.

Škodu za desítky tisíc korun napáchal v Chebu stafordšírský teriér, který skákal na stromy tak dlouho, až tři úplně...

Recidivista ukradl porcelán za stovky tisíc, policie ho rychle chytila

Policisté dopadli zloděje, který z pražského starožitnictví ukradl hodnotné...

Jen pět dnů trvalo pražským kriminalistům objasnění krádeže ze starožitnictví na Praze 1. Zloděj prořízl zvenku sklo...

Dva lidi v Břeclavi ubodal jejich známý, který přišel do domu krást

Policisté vyšetřují dvojnásobnou vraždu v Břeclavi. Starší pár byl ve svém domě...

Z vraždy dvou lidí, která se stala minulý týden v Břeclavi, obvinili kriminalisté devětadvacetiletého muže. S...

Najdete na iDNES.cz