Dvojnásobný vrah dostal doživotí

  14:42aktualizováno  14:42
- Vrchní soud v Praze potvrdil trest doživotního vězení pro pětadvacetiletého Martina Vlasáka z Valdic u Jičína odsouzeného za dvojnásobnou vraždu a přípravy další. Vlasák loni v květnu zastřelil v Hradci Králové kvůli penězům taxikáře a pracovníka čerpací stanice. Ještě před tím podle žalobce plánoval usmrcení jiného taxikáře, kterého nakonec zachránila před smrtí jen shoda náhod.

Podle verze obžaloby si Vlasák loni v květnu objednal taxi padesátiletého muže, nechal se vozit po Hradci a hledal místo, kde by taxikáře usmrtil a vzal mu auto a peníze. Podivné chování ale taxikáře vystrašilo, otočil vůz a Vlasáka ve městě vysadil, což mu zřejmě zachránilo život.
Vlasák si vzápětí najal osmadvacetiletého taxikáře, zastřelil ho ranou do hlavy, vzal mu auto a přejel k nedaleké čerpací stanici Avanti, kde dvěma ranami do hlavy a krku zastřelil i šestačtyřicetiletého čerpadláře kvůli částce 13.642 korun.
Vlasáka policie zadržela hned druhý den po vraždě v herně na základě upozornění jeho známého Emanuela Stodoly, kterému se měl se svým činem svěřit. Vlasák svoji vinu popírá a u soudu tvrdí, že vše na něj nastražil s pomocí tří cizinců Stodola. Na této verzi trval i ve středu u Nejvyššího soudu v Praze. Upozorňoval na některé detaily případu, které podle jeho názoru nebyly dostatečně vyšetřeny a prokázány. Zpochybňoval například věrohodnost hlavního svědka Stodoly, jenž byl už před tím několikrát soudně trestán.  Soud však jeho odvolání zamítl s poukazem na chladnokrevnost a agresivitu činů i na problematickou resocializaci obviněného, která vyplývá i z psychiatrických a psychologických posudků. Vrchní soud pak potvrdil rozsudek Krajského soudu v Hradci Králové - doživotí a navíc ve věznici se zvýšenou ostrahou.
Proti tomuto rozsudku neexistuje odvolání. Novou šanci by odsouzený mohl dostat v případě, že by vyšly najevo nové závažné skutečnosti, které by obhájce opravňovaly  k použití mimořádných odvolacích prostředků. Druhou, poslední možností už je pak jedině žádost o milost u prezidenta republiky.

Přehled případů v nichž soud uložil v posledních letech trest doživotního vězení

29. října 1991 - Plzeňský krajský soud udělil doživotní trest vězení čtyřiatřicetiletému Josefu Kottovi, jehož uznal odpovědným za vraždu čtyř lidí a jeden pokus vraždy. Jeho komplice Michala Kutílka, který se podílel na vraždách dvou osob a pokusu vraždy, zbavil soud svobody na 25 let. Konečný rozsudek vynesl v roce 1995 Vrchní soud, který potvrdil Kottovi trest doživotí a stejný trest udělil i Kutílkovi.
Únor 1993 - Na doživotí byl odsouzen dvaatřicetiletý Ondrej Harvan, který v listopadu 1991 uprchl spolu s dalšími šesti vězni z leopoldovské věznice (Slovensko). Při útěku zavraždili pět dozorců a čtyři vážně zranili. V květnu 1993 spáchal Harvan ve vězení sebevraždu.
25. ledna 1996 - Krajský soud v Ostravě odsoudil dvaačtyřicetiletého pedofilního recidivistu Stanislava Večeřu k doživotnímu odnětí svobody za sexuálně motivovanou brutální vraždu osmileté dívky. O necelý měsíc později Večeřa spáchal ve věznici sebevraždu.
16. února 1996 - Odsoudil Krajský soud v Ústí nad Labem na doživotí pětačtyřicetiletého Jaroslava Zezulu, který v letech 1993 a 1994 v Litvínově brutálně zavraždil dva muže. Zezula byl označen za psychopata, v minulosti byl již trestán mimo jiné pro znásilnění. V dubnu 1996 Vrchní soud rozsudek potvrdil.
18. července 1996 - Odsoudil Krajský soud v Ostravě k nejvyššímu možnému trestu slovenského občana Juraje Kučeráka za dvě brutální vraždy. Kučerák v květnu 1995 v Karviné sekerou zavraždil svého strýce a o měsíc později zabil a okradl dalšího muže. Kučerák byl v této kauze odsouzen na doživotí již v červnu 1995, ale Vrchní soud tehdy věc vrátil k novému řízení.
14. srpna 1996 - Krajský soud v Plzni odsoudil na doživotí za čtyři vraždy čtyřiačtyřicetiletého invalidního důchodce Bohumila Vacíka, který v prosinci 1994 zavraždil strážného Pozemních staveb v Sokolově a o rok později vyvraždil česko-vietnamskou rodinu z Chodova.
18. dubna 1997 - Krajský soud v Praze vynesl rozsudek v sérii vražd podnikatelů - tzv.orlické kauze. Dva z pěti obviněných odsoudil na doživotí - vykonavatele vražd Ludvíka Černého a podílníka na některých vraždách Vladimíra Kunu. V listopadu téhož roku Vrchní soud Kunovi snížil délku trestu na 25 let, Černému potvrdil doživotí.
10. října 1997 - Krajským soudem v Ostravě odsouzen na doživotí dvaačtyřicetiletý Alexandr Dřímal za vraždu své o tři roky mladší družky a jejího dvanáctiletého syna. Již dříve několikrát soudně trestaný muž se sklony k agresivitě oběti ubil kovovou tyčí. Odsouzený trest přijal, státní zástupce se odvolal.
21. dubna 1998 - Krajský soud v Brně odsoudil sedmadvacetiletého Jana Uhliara k doživotí za dvojnásobnou vraždu, které se dopustil v říjnu 1997, když ranami kladivem a nožem zabil svého tříletého syna Michala. Později k smrti ubodal také bývalou manželku. Poté co vrchní soud věc vrátil k novému projednání, udělil letos v lednu brněnský krajský soud Uhliarovi doživotní trest podruhé.
23. června 1998 - K nejvyššímu možnému trestu - doživotí - přistoupil senát plzeňského krajského soudu v případě sedmatřicetiletého Jiřího Kájínka, jehož uznal vinným z nájemné vraždy plzeňského podnikatele a jeho osobního strážce. Vícekrát stíhaný Kájínek jako nájemný vrah rozstřílel oba muže v květnu 1993 v serpentinách u plzeňské věznice na Borech. V únoru 1999 doživotní trest pro Kájínka potvrdil i Vrchní soud.
18. září 1998 - Na doživotí za pět vražd odsoudil Krajský soud v Ostravě pětadvacetiletého Oto Biedermana, vůdce tzv. kolínského gangu. Členové zločinecké skupiny v roce 1993 brutálně zavraždili vrátného v pražském obchodním domě a ukradli tři milióny korun. Další vraždu spáchali v Úvalech na Kolínsku. V Praze 9 zavraždili a okradli čerpadláře a později se zbavili i jednoho z aktérů předchozích vražd. Případ uzavřela v lednu 1996 nájemná vražda podnikatele z Valašského Meziříčí. Letos v květnu Vrchní soud rozsudek potvrdil.
8. dubna 1999 - Ostravský krajský soud poslal na doživotí čtyřiapadesátiletého Bedřicha Martináka ze Slezské Ostravy. Ten podle obžaloby v červenci 1998 brutálně zavraždil v Ostravě - Zábřehu svou dvaapadesátiletou sestru.
13. dubna 1999 - Doživotní trest udělil Krajský soud v Hradci Králové pětadvacetiletému Martinovi Vlasákovi z Valdic u Jičína. Ten měl v květnu 1998 zastřelit taxikáře a pracovníka čerpací stanice, aby získal peníze.

Martin Vlasák poslouchá vznesená obvinění. Před ním je vidět jeho obhájce.

Obžalovaný při své závěrečné řeči.

Obžalovaný Martin Vlasák poslouchá rozsudek Nejvyššího soudu.

Soudci odvolání Martina Vlasáka zamítli.

Obžalovaného odvádějí po hlavním líčení, aby se po dvaceti minutách vrátil a dozvěděl se rozsudek.

Autor:
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

U Smíchovského nádraží srazil autobus chodkyni, odvezla ji záchranka

U Smíchovského nádraží srazil autobus starší ženu. (19. 2. 2019)

V Nádražní ulici na pražském Smíchově srazil autobus osmapadesátiletou ženu, která přecházela mimo značené místo....

Před ostravským plesem kdosi v noci rozkradl ceny z tomboly

Tombola na prezidentském plese na Hradě (20. ledna 2017)

Bezmoc jako z legendárního Formanova snímku Hoří, má panenko, zřejmě cítili i organizátoři dětského karnevalu a plesu v...

Opilí muži v Praze bili řidiče tramvaje, zachránilo ho tísňové tlačítko

Ilustrační snímek

Strážníci pomohli řidiči tramvaje, kterého na konečné v Praze 4 napadli dva opilí cestující. Muže bili pěstmi, ale...

Najdete na iDNES.cz