Firma Malý stavební a montážní činnost s.r.o. byla do obchodního rejstříku zapsána v roce 1995. Dokud fungovala, mohli si její šéfové stoupnout třeba před opravenou Základní uměleckou školou v Dobřanech, domy v Červeném Hrádku nebo školku v Chrástu a říct: "Podívejte, to je práce naší firmy."
V roce 2010 ale nastal velký problém. Firma s mnohamilionovými dluhy v průběhu několika dnů opakovaně měnila majitele. Nedařilo se získat pořádné zakázky.
"Vyhráli jsme například rekonstrukci mateřské školy na Tachovsku. Ale byly pozastavené dotace z regionálního operačního programu, takže se rekonstrukce nedělala," vysvětloval při výslechu na policii Antonín Malý.
Když ho policisté loni obvinili, prohlásil, že smysl obvinění nechápe. Tento týden před Okresním soudem Plzeň-jih odmítl vypovídat stejně jako jeho kolega z vedení firmy Miroslav Vejskal.
Podle žalobce Olivera Pece jednatelé porušili zákony tím, že od ledna 2010 do poloviny května téhož roku objednávali zboží a služby za statisíce korun, i když věděli, že je firma předlužená. Malý při výslechu uvedl, že firma sice platila své závazky později, ale platila je.
Jednatelé chtěli podle svých slov řešit nedostatek peněz také prodejem nemovitostí. Za polovinu firemního domu v Plzni ale nedostali ani korunu. Dům od nich získala firma, které už dlužili. Místo peněz obdrželi jen takzvaný zápočet, tedy doklad, že se jim snižuje dluh o částku rovnající se hodnotě jejich poloviny prodaného domu.
Z majetku zkrachovalé firmy nezbylo téměř nic, auta zmizela
Bývalá účetní stavební firmy odhadla, že v dubnu 2010 dlužili asi 35 milionů korun, zatímco jim měly další firmy zaplatit zhruba 11 milionů korun. "Na přelomu let 2009 a 2010 se stupňovaly počty telefonických urgencí, aby naše firma zaplatila pohledávky. V roce 2010 také chodilo víc písemných upomínek než dříve," vybavila si u soudu žena.
Patřila mezi čtyři zaměstnance, jimž byla ještě v květnu 2010 vyplacena poslední výplata. Zbývajícím asi 40 zaměstnancům už ne.
V polovině května 2010 firmu převzal od souzených podnikatelů nový vlastník, který ji téměř obratem přeprodal ženě ze Slovenska. "V červnu 2010 byla společnost převedena na novou jednatelku, kterou se dodnes nepodařilo kontaktovat mně ani policii," prohlásila před soudem insolvenční správkyně Hana Müllerová.
Ta se navíc dožaduje, aby v případě odsouzení museli oba podnikatelé zaplatit přes 34 milionů korun. "Více než milion korun jsou mzdy, které musel zaměstnancům firmy vyplatit úřad práce," řekla Müllerová s tím, že zbývající částka jsou nezaplacené dluhy.
Z majetku stavební firmy nezůstalo téměř nic, co by se dalo prodat. Podle Müllerové kdesi zmizela i většina firemních aut. Soud bude pokračovat na podzim výslechem znalců.
Trestný čin způsobení úpadku soukromé firmy je v trestním zákoníku nově od roku 2010. Obviněným podnikatelům hrozí až rok vězení.