Důkazy soudu nestačily

  12:00aktualizováno  12:00
Praha - Vrchní soud v Praze vrátil k novému projednání případ tří českých pašeráků kokainu. Jedná se o muže, kteří podle obžaloby před třemi lety převezli z Kostariky do Česka šestatřicet kilogramů drogy mezi banány. V odvolacím řízení soudce v plném rozsahu zrušil srpnový rozsudek městského soudu, jehož verdikt označil za nepřesvědčivý. "Jsou tam tvrzení nepodložená důkazy," řekl předseda odvolacího senátu Jindřich Fastner.

Pražského městský soud poslal v srpnu za pašování drog Libora Jaroše a Karla Nováka na devět a osm let do vězení. Pavla Nováka obžaloby zprostil. V případě všech tří obžalovaných podala odvolání státní zástupkyně a odvolali se i Jaroš a Karel Novák.

Jaroše navíc uznal soud prvního stupně vinným i z nedovoleného ozbrojování. Rozhodl o tom s odůvodněním, že se nepodařilo prokázat zločinné spolčení. Soud navíc rozhodoval na základě nepřímých důkazů.

Jedním z nich bylo, že zásilka kokainu putovala do České republiky se shnilým ovocem. Podle předsedy senátu Ladislava Grosse to dokazuje, že o zboží obžalovaným podnikatelům vůbec nešlo. Odmítl tak jejich argument, že o droze nevěděli.

Všichni obžalovaní svou vinu popírají.

Jak obhájci, tak státní zástupce vytkli městskému soudu, že neprovedl všechny potřebné výslechy a dokazování. Jeden z advokátů dokonce prohlásil, že jeho klientovi bylo odepřeno právo na spravedlivý proces.

Vrchní soud se přiklonil k návrhům obhájců i státního zástupce, aby byli v rámci mezinárodní právní pomoci vyslechnuti občané Kostariky, kteří jsou v souvislosti s drogovým obchodem v současné době stíháni ve své zemi.

Jeden z advokátů vnesl pochybnost do toho, kdy byly balíčky s kokainem do kamionu s banány vloženy. Podle něj totiž není pravděpodobné, aby auto jedoucí z Kostariky projelo bez problémů několika celnicemi. "Domnívám se, že se muselo jednat o provokaci ze strany nezjištěných osob," prohlásil.

Státní zástupce uvedl, že podle jeho názoru šlo o zásilku od počátku sledovanou policií. Navrhl proto, aby v obnoveném líčení byl vyslechnut pracovník Národní protidrogové centrály, který se specializuje na vyšetřování obchodu s drogami v oblasti Kostariky.

Všichni tři obžalovaní jsou na svobodě, protože soud již dříve propustil Libora Jaroše a Karla Nováka z vazby.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ:
Padly dva tresty, jeden muž byl osvobozen
Obžalovaný Libor Jaroš byl v srpnu odsouzen k devíti letům vězení a Karel Novák k osmi letům. Pouze posledního z trojice podnikatelů Pavla Nováka soud obžaloby zprostil.

Libor Jaroš, který byl odsouzen i za nedovolené ozbrojování, se proti verdiktu okamžitě odvolal, Karel Novák si ponechal osmidenní lhůtu na rozmyšlenou. Odvolání proti všem třem rozsudkům podala i státní zástupkyně, která trvá na zločinném spolčení a vyšších trestech. Respektuje pouze propuštění Pavla Nováka z vazby.

Muži byli původně podezřelí z pašování asi 70 kilogramů drogy, kterou podle policistů do země dovezli od roku 1997. V rozsudku se však hovořilo pouze o zhruba 36 kilogramech. Karel Novák a Jaroše tak zřejmě byli odsouzeni pouze za kokain nalezený v listopadu 1998 v Měcholupech.

"Můžeme říci, že v Kostarice působí skupina dodávající kokain do České republiky. Nevíme ale, jakou má strukturu a kdo je šéf," prohlásil soudce Gross. Proto podle něj nemohl soud uložit mužům vyšší tresty za to, že by působili v rámci konkrétní organizované skupiny. "Pro nás není rozhodující, co si sdělují šéfové české a kostarické protidrogové centrály," dodal.

Podle Grosse byl do obchodů s drogou zapojen i osvobozený Pavel Novák. Kromě informací z kostarické policie jej však usvědčovaly pouze záznamy telefonních hovorů. "Zdůrazňuji, že protokoly o záznamu telefonních hovorů jsme nebrali jako důkaz," připomněl soudce zákonem omezené možnosti využití takových materiálů u soudu.

Droga byla u banánů
Podle soudu dováželi mladí muži v roce 1998 ve spolupráci s kostarickými drogovými obchodníky do Evropy kokain v krabicích se zelenými banány. Z Kostariky putovaly zásilky nejprve lodí do Hamburku a odtud v kamionech do České republiky. Poslední zásilka dorazila v listopadu 1998 do skladu v Měcholupech v desáté pražské části, kde ji zadrželi policisté.

"Kokain putoval v bednách od banánů původem z Kostariky. První dodávka s téměř devětadvaceti kilogramy drogy byla z dvanáctého listopadu 1998, druhá čtyřicetikilogramová pak dorazila do Prahy o týden později," řekla v květnu Zemským novinám státní zástupkyně.

Obžalovaní vinu popírali
Obžalovaní po celou dobu procesu vše popírali. "Nikdy jsem v Kostarice nebyl. Měl jsem pouze převzít zásilku banánů ze střední Ameriky, ve kterých se později při celní kontrole v našem skladu v Praze 10 našel kokain," hájil se v květnu před soudem osmatřicetiletý Karel Novák, v té době majitel několika pražských stánků se zeleninou.

Podnikatelům nabídl podle Zemských novin dovoz banánů nějaký pan Javier. Ten jim dal i zálohu přes milion korun. "Tuto částku nám dal Javier, o němž dohromady nic nevím, abych z nich platil dopravu banánů," vysvětloval soudu původ peněz další obžalovaný Karek Novák.

Případ se začal vyšetřovat v zahraničí. V cele skončil i bývalý kostarický diplomat. Ten byl později odsouzen k desetiletému žaláři. V Kostarice byly v rámci vyšetřování nainstalovány odposlechy. Odtud také přišly informace o pražských podnikatelích.

Podle soudu dováželi vazebně stíhaní mladí muži v roce 1998 ve spolupráci s kostarickými drogovými obchodníky do Evropy kokain v krabicích se zelenými banány. Z Kostariky putovaly zásilky nejprve lodí do Hamburku a odtud v kamionech do České republiky. (22. srpna 2001)

Podle soudu dováželi vazebně stíhaní mladí muži v roce 1998 ve spolupráci s kostarickými drogovými obchodníky do Evropy kokain v krabicích se zelenými banány. Z Kostariky putovaly zásilky nejprve lodí do Hamburku a odtud v kamionech do České republiky. (22. srpna 2001)

Podle soudu dováželi vazebně stíhaní mladí muži v roce 1998 ve spolupráci s kostarickými drogovými obchodníky do Evropy kokain v krabicích se zelenými banány. Z Kostariky putovaly zásilky nejprve lodí do Hamburku a odtud v kamionech do České republiky. (22. srpna 2001)

Autoři: ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Další z rubriky

Mladý muž klopýtl při přecházení trati a spadl pod rozjetý vlak

Alej Kaštanka na předměstí Hradce Králové (11. 9. 2019)

Mladý muž zemřel v neděli večer po srážce s vlakovou soupravou na trati mezi Hradcem Králové a Pardubicemi. Koleje...

Invalidní otec dostal za znásilnění dcerky podmínku. Vinu nepřipustil

Krajský soud v Hradci Králové.

Krajský soud v Hradci Králové potrestal podmínkou invalidního důchodce D. Č. za znásilnění dcery. Podle soudce svědčí...

Opilý pár se motal ve vozovce, kolem jezdily dvě děti na koloběžkách

Ilustrační snímek

Podnapilá dvojice se v sobotu večer pohybovala po silnici v Okružní ulici v Českých Budějovicích se dvěma malými dětmi....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz