Důchodce zabili kvůli pár stovkám, hrozí jim až výjimečný trest

  16:32aktualizováno  16:32
Před liberecký krajský soud se dostal případ vraždy sedmdesátiletého muže z Tanvaldu z loňského jara. Podle žaloby ji mají na svědomí tři muži. Původně si mysleli, že v bytě seniora najdou dva miliony korun, starý muž však zemřel kvůli 1 200 korunám a dvěma mobilním telefonům.
Lupiči muže spoutali a hlavu a obličej mu omotali lepicí páskou. Do úst mu nacpali rohlík. (Ilustrační snímek)

Lupiči muže spoutali a hlavu a obličej mu omotali lepicí páskou. Do úst mu nacpali rohlík. (Ilustrační snímek) | foto: Reuters

Z podílu na smrti důchodce se zpovídá trojice mužů - jeden z nich loupež naplánoval, zbylí dva seniora v jeho bytě brutálně napadli a spoutali. Těm hrozí za vraždu a porušování domovní svobody i výjimečný trest vězení. Organizátor je souzen za loupež.

Podle státní zástupkyně Libuše Němcové loupež v bytě důchodce naplánoval osmadvacetiletý Josef Husička s trvalým bydlištěm v Pardubicích. O muži věděl, že půjčuje peníze. Proto se domníval, že se v bytě nachází hotovost a zlato.

S obětí se znal osobně, 15 tisíc korun si od něj totiž prý půjčila i jeho družka. On sám prý pro důchodce dokonce několikrát dojednal placenou dámskou společnost.

Na loupeži se Husička podle spisu domluvil se dvěma komplici, jednatřicetiletým Leošem Lipenským z Tatobit a sedmadvacetiletým Ladislavem Olahem z Jilemnice.

Muži přijeli do Tanvaldu v neděli 13. března v podvečer ze Semil. Lipenský a Olah se podle žalobkyně vydali k bytu seniora a vydávali se za policisty. Husička, kterého by přepadený poznal, mezitím čekal v autě.

Lupiči muže omotali páskou

Když muž otevřel, zatlačili jej pachatelé do kuchyně, povalili na podlahu, spoutali jej a hlavu a obličej mu omotali lepicí páskou. Do muže dokonce kopali a šlapali mu na hlavu. Prohledali jeho byt, našli v něm ale jen 1 200 korun a dva mobilní telefony.

Výpovědi všech tří obžalovaných se diametrálně lišily. Husička tvrdil, že komplice do bytu poslal proto, aby z důchodce pod falešnou záminkou vylákali dlužní úpis jeho přítelkyně s tím, že je nabádal, aby se k penzistovi chovali slušně.

"Cítím se vinen jenom tím, že jsem tam poslal Lipenského a Olaha," prohlásil obžalovaný. "Měli se představit jako vymáhací agentura," dodal.

Lipenský byl sdílnější a jeho výpověď se z velké části shodovala se zněním obžaloby. Husička podle něj muže k účasti na akci nalákal s tím, že v bytě najdou dva miliony korun v hotovosti, zlato a další cennosti.

Napadeného podle jeho tvrzení povalili a uštědřili mu každý několik úderů. Lipenský údajně muže zpacifikoval a držel, do úst mu také nacpal kus rohlíku, aby byl zticha. Olah prý mezitím prohledával byt.

Tělo důchodce našli hasiči

Obžalovaní dokonce měli údajně dopředu vymyšleno, jak vysvětlí, že najednou přišli k penězům. "Domluva byla taková, že půjdeme do herny, kde jsou kamery. Budeme mít alibi, že jsme ty peníze vyhráli," tvrdil Lipenský.

Olah tvrzení obou svých kompliců odmítl. O údajném dlužním úpisu prý nic nevěděl. Na výlet do Tanvaldu se měl vydat jen proto, aby pomohl Lipenskému vyjednat půjčku. Byt prý sice prohledal, ale prý jen proto, že jej jeho spoluobžalovaný ohrožoval nožem.

"Že by šlo o nějaké přepadení, o tom jsem neslyšel ani slovo. Já jsem se ho ani nedotkl," prohlásil o napadeném.

Předsedkyně soudního senátu Eva Drahotová i státní zástupkyně jej ale několikrát upozornily na rozpory v jeho výpovědích před soudem a na policii. Podle záběru z kamery navíc Olah na čerpací stanici bral rukavice, které měli pachatelé v bytě na rukou.

Senior zemřel zanedlouho po přepadení, ale až poté, co muži odešli. Lipenský a Olah shodně tvrdili, že mu chtěli pomoct, ani jeden to ale neudělal. Příčinou smrti muže bylo to, že nemohl dýchat. Měl totiž zalepený nos a ústa a současně se dusil zvratky. Utrpěl ale také řadu podlitin a měl zlomené žebro. O den později jeho tělo objevili hasiči přivolaní proto, že důchodce neotvíral.

Jednání soudu pokračuje ve středu.

Autoři: ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Další z rubriky

Dělník kradl železo ze stavby. Netušil, že to bude policejní budova

Zloděj kradl stojky přímo z policejní stavby.

Dvaadvacetiletý muž z Chrudimska kradl od loňského listopadu materiál ze stavby, kde pracoval. U výslechu zjistil, že...

Na pražské Císařské louce hořela dřevěná budova, zranění nejsou

Na Císařské louce hoří dřevěná budova.

Na pražské Císařské louce na ostrově uprostřed Vltavy kolem třinácté hodiny vzplanul dřevěný objekt, údajně garáže....

Matka vyskočila s dítětem z okna, policie ji obvinila z vraždy

Policejní páska, ilustrační foto

Několikaleté vězení hrozí sedmadvacetileté ženě, která loni na podzim vyskočila se svým dítětem z okna paneláku na...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz