Dozorce dostal za vraždu deset let

  15:29aktualizováno  15:29
Liberec - Na deset let do věznice s dozorem půjde bývalý vězeňský dozorce za vraždu své manželky. Rozhodl o tom liberecký krajský soud. Rodinná tragedie se udála v prosinci 2000 v Ploužnici na Českolipsku. Podle soudního spisu Petr Makovský napadl svoji ženu v noci v posteli. Poté, co ho žena vzbudila, že ji bolí záda, ji chytil zezadu za krk, škrtil a hlavu tiskl obličejem do polštáře, až přestala dýchat.

Pak osmadvacetiletý Makovský usnul. Když se probudil, odešel za svou přítelkyní a zmínil se jí, že ženě bylo špatně a že si brala prášky na záda. V bytě nechal bezvládné tělo a s ní tehdy tříletou dcerku. Do bytu se vrátil až za několik hodin. Pak teprve zazvonil na souseda a ten přivolal policii a lékaře.

K průběhu vyšetřování se Makovský k činu přiznal. Před soudem však odmítl vypovídat. Ještě před tím prohlásil: "Je mi upřímně líto, co se stalo, manželku jsem uškrtit nechtěl."

Manželé Makovští si do Ploužnice přistěhovali v roce 1997 z Nového Bydžova, kde žili u rodičů Václavy Makovské. "Byl do ní hrozně zamilovaný, neudělal bez ní ani krok, pomáhal jí, přebaloval malou," vyjádřila se matka zavražděné. "Když se pak přestěhovali, netušili jsme, že se něco děje. Byl to pro nás hrozný šok. Až později jsme se dozvěděli, že měl jinou ženskou."

Malá Vendulka nyní žije u rodičů své matky. "Po tom, co se stalo, byla vyděšená a přestala komunikovat. Jezdili jsme s ní po doktorech a na logopedii. Teprve teď se vzpamatovává a začaná mluvit," dodala.

Podle svědků se v manželství Makovských na podzim roku 2000 množily hádky. "Vendula říkala, že si našel jinou paní a to byla podle mě příčina všech roztržek," uvedla před soudem sousedka, která se s rodinou stýkala.

"Makovská často křičela, ale spíš na dceru, než na manžela. Ten se jí podle mne trochu bál," nechal se slyšet další ze svědků, kterého jako prvního Makovský přivolal k mrtvé manželce.

Podle posudku znalců z oboru psychiatrie a psychologie mohl útočník rozpoznat nebezpečnost svého jednání, v době činu byl příčetný, i když jednal v afektu.

"Motivací byl patrně dlouhodobý konflikt s manželkou, která neustále vyžadovala pozornost a dorážela na něj," praví se ve spise.

Makovský sloužil jako strážný ve věznici ve Stráži pod Ralskem. Během trestního stíhání byl postaven mimo službu. Podle hodnocení svých nadřízených byl uzavřený, ale žádné větší problémy s ním nebyly.

"Zvolili jsme dolní hranici sazby a věznici s dozorem vzhledem k dosavadnímu bezúhonnému způsobu života obžalovaného i k jeho vstřícnému postoji od samotného počátku vyšetřování," poznamenal v odůvodnění rozsudku předseda senátu Jaroslav Hrabálek.

Státní zástupce i odsouzený si po vyslechnutí rozsudku ponechali lhůtu na rozmyšlenou.

Autoři: ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Další z rubriky

Po školní rvačce vezla sanitka do nemocnice chlapce s rozbitou hlavou

Ilustrační snímek

Na základní škole na pražském Proseku se dopoledne poprali dva třináctiletí chlapci. Jednoho z nich převezla záchranná...

Nejvyšší žalobce neuspěl s dovoláním v případu exprimátora Thomy

Exprimátor Českých Budějovic Juraj Thoma bude lídrem HOPB.

Bývalý primátor Českých Budějovic Juraj Thoma je nevinen v případu smlouvy na počítačové vybavení. Nejvyšší státní...

Ničitel vinohradských značek urážel ženy, jejich zastánce pobodal

Prznitel vinohradských značek urážel ženy

Policie hledá svědky incidentu, při kterém muž 27. dubna krátce po půlnoci „zaútočil“ na několik dopravních značek v...

Najdete na iDNES.cz