DOKUMENT: Železného kauzy

  18:03aktualizováno  18:03
Bývalý šéf Novy a europoslanec Vladimír Železný čelí další obžalobě, poškozoval prý spolu se svými komplici věřitele. Trestních kauz, v nichž dominuje jeho jméno, je ale mnohem víc.
Vladimír Železný dominuje v několika trestních kauzách.

Vladimír Železný dominuje v několika trestních kauzách. | foto: Michal RůžičkaMF DNES

Převody majetku
Policie obvinila Železného, že se v roce 1999 zbavil většiny svého majetku, aby se v případě prohry ve sporu se společností Central European Media Enterprises (CME) vyhnul placení svého závazku.

Majetek v odhadované ceně přes 200 milionů korun (mimo jiné domy v Praze a Mikulově, vinařskou firmu a sbírku obrazů) převedl na firmy, v jejichž čele
stanuli jeho právníci. Železný to popírá.

Podle jeho bývalého právníka Aleše Rozehnala převáděl majetek kvůli rozvodu. Železného žena Marta přitom dostala polovinu jeho akcií, zbytek připadl společnosti Genea, ve které měl podíl právě Rozehnal. Žalobce věc předal soudu. - více zde

Případ Astrona

Další obvinění poukazuje na skutečnost, že se Železný prostřednictvím transakce s lichtenštejnskou nadací Astrona Foundation podle obvinění z roku 2001 znovu pokusil vyhnout uhrazení závazku vůči CME.

Krátce po rozhodnutí arbitráže se v médiích objevila informace, že Železný uplatňuje proti pohledávce CME smluvní pokutu, kterou dlužil Astroně. Tu jí musel zaplatit za pokles hodnoty společnosti Nova Consulting. Tento pokles údajně zavinila CME.

Železný tvrdil, že po prodeji NC v říjnu 1997 uzavřel ještě jednu smlouvu. V ní se dohodl s Astronou, že pokud bude obchod s CME zrušen a Železný dostane Novu Consulting zpět, Astrona ji koupí za stejnou cenu jako CME.

Za ztrátu hodnoty akcií Nova Consulting ale smlouva stanovuje více než miliardovou pokutu. CME označila transakci za smyšlenou a podala na Železného trestní oznámení. Začátkem února 2003 předali lichtenštejnští vyšetřovatelé případ do ČR. Věcí se má zabývat soud. - více zde

Krácení daně při dovozu obrazů
V roce 2001 obvinil vyšetřovatel Železného z krácení daně při dovozu obrazů. Železnému je dovezl do ČR Čechoameričan George Novotný. Jedním z dovezených obrazů byl i Jákobův žebřík Marka Chagalla, který byl v roce 2002 ukraden.

Obrazy vydávali za majetek Novotného, a tak za ně jako emigrant, který se vrátil, nemusel zaplatit daň z přidané hodnoty. Ta měla dosáhnout 6,8 milionu korun. Dlužnou daň krátce po obvinění právníci Železného uhradili.

Policie stíhá Novotného i kvůli dalším trestným činům, nyní se skrývá v USA. Obžalobu začne v lednu projednávat pražský městský soud. - více zde

Případ pohledávky vůči Tanzbergu
Státní zástupce obvinil Železného z poškozování věřitele. Vyšetřovatel Železného podezřívá, že v roce 2000 zmenšil hodnotu svého majetku téměř o 77 milionů.

Se svou tehdejší manželkou Martou smluvně zmenšili rozsah společného jmění o pohledávku vůči vinařské společnosti Tanzberg Mikulov ve výši přes 150 milionů korun. Každému tehdy zůstala polovina pohledávky.

Pokus o poškozování věřitele převodem podílů v CET 21
Tento pokus měl spočívat v tom, že se Železný snažil zbavit svého podílu ve společnosti CET 21. Firma je majitelkou licence na vysílání Novy.

Po startu "nové" Novy v létě 1999 chtěl Železný změnit vlastnickou strukturu v CET 21 tak, aby jeho šedesátiprocentní podíl klesl zhruba na dvě setiny procenta. Nadpoloviční podíl měli získat investoři z firmy MEF a společnosti Edikon. Tu vlastnil Aleš Rozehnal a programová šéfka Novy Libuše Šmuclerová. - více zde

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání tehdy změny neschválila. Dala souhlas až modelu, podle kterého Železnému zůstalo necelých 12 procent (i o ty ale přišel při exekuci majetku).

Daňové úniky při odkupu podílů v CET 21
Železný, Rozehnal a zakladatelé CET 21 Peter Hunčík, Fedor Gál, Vlastimil Venclík a Josef Alan jsou podezřelí, že ošidili stát o víc než 53 milionů korun. - více zde

Podle policejní zprávy se s nimi Železný dohodl, že na něj převedou zhruba 40 procent v CET 21. Podíl byl vyčíslen na cca pět milionů dolarů, tedy asi 150 milionů korun.

Železný jim zaplatil, ale obvinění podle policie následnými transakcemi předstírali, že se vyrovnali akciemi. V daňových přiznáních za rok 1996 tak podle policie neuvedli pravdu. Železný i jeho někdejší partneři to ale popřeli. Vyšetřování spěje k závěru.

Autoři: ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

VIDEO: Opilý řidič se prozradil zakázaným odbočením přes dvojitou čáru

Opilý řidič přejel dvojitou plnou čáru i přikázaný směr

Podivné vrávorání muže směrem k autu se nezdálo hlídce pardubických strážníků. Když pak sedl za volant, předvedl během...

Převrácený tahač shořel i s převáženým strojem, řidič zemřel v kabině

Řidič kamionu, který nedaleko Vodňan sjel ze silnice, na místě zemřel.

S požárem kamionu ráno bojovali jihočeští hasiči na silnici I/20 u Libějovic na Strakonicku. Vůz vyjel mimo silnici,...

Najdete na iDNES.cz