Dívky z Klokánku musí k otci, který je prý týral ve jménu Boha

  8:19aktualizováno  8:19
Otec s matkou týrali své dcery "ve jménu Boha". Dívky skončily v brněnském Klokánku. Přes nesouhlas psychologů i jich samých ale soud rozhodl, že se musí vrátit k rodičům.

Stanislav Velický | foto: Otto Ballon MiernyMF DNES

Bydlí ve stejném bytě v brněnském Klokánku, ze kterého loni oknem utekla Barbora Škrlová, jedna z hlavních aktérek případu týrání Ondry a Jakuba Mauerových.

Dvě dívky z Klokánku spojuje podle jejich vlastních výpovědí s otřesným osudem hochů z Kuřimi mnohem víc: fyzické bití a hlavně psychické týrání od jejich rodičů. To vše schované za náboženské přesvědčení otce Stanislava Velického, který si nechává říkat Kristus.

Teď však musí jedenáctiletá Kristýna a osmiletá Abigail po více než roce z Klokánku zpátky k rodičům. Rozhodl o tom krajský soud, ke kterému se otec dívek odvolal proti rozhodnutí městského soudu. Ten opakovaně vydával předběžná opatření, podle kterých měly děti zůstat v azylovém domě.

Dívky domů nechtějí
"Když se holky včera dozvěděly, že musí domů, plakaly, přestaly jíst a mám strach, že se zhroutí," popsala situaci šéfka Klokánku Ditta Pokorná.  Ani jedna z dívek totiž domů nechce. Řekly to několikrát vedení Klokánku i psycholožce a včera také MF DNES.

"Nechceme domů, protože nás taťka bil a byl na nás zlý. Mamka nám nadávala. A říkali, že když nebudeme věřit v Boha, půjdeme do pekla," řekla jedenáctiletá Kristýna. Její mladší sestra ji doplnila: "Mamka říkala, že jeden pán viděl satana v zrcadle a na místě shořel," popsala Abigail.

Z psychologických posudků dětí, které má MF DNES k dispozici, vyplývá, že otec Stanislav Velický dcery také bil a ponižoval. "Závažným zjištěním je, že nezletilá má posunutý vztah k bití a nadávání. Považuje to za běžnou věc života," stojí například ve zprávě o psychickém stavu starší Kristýny. Její tělesné trestání bylo podle psycholožky nepřiměřené.

Děti dostávaly tresty za každou drobnost. Kristýna skončila několikrát s podlitinami a různými úrazy v nemocnici, Abigail má zase stopy po spálení cigaretou. Podle vysvětlení otce naběhla na sousedovu zapálenou cigaretu, což dívka potvrdila.

Velický označil výpovědi svých dcer v posudku za zmanipulované. "Považuji ho za nevyvážený, věnoval se jen negativním věcem, jako by pozitivní neexistovaly. Nevím, jestli to holky skutečně řekly, ale většina z toho není pravda," řekl otec.

Na otázku, co tedy pravda je, konkrétně odpovědět nechtěl. Připustil však, že se v minulosti nechoval k dívkám přiměřeně. "To negativní se stalo před dvěma a více lety. A je s podivem, že na to teď berou ohled. To, co holky uváděly pravdivého, se stalo před delší dobou. Dneska už to pravda není," řekl Velický.

Kromě dvou dcer má s manželkou Monikou, která trpí duševní poruchou a je v invalidním důchodu, ještě dva mladší syny Petra a Bena. Ti loni strávili také několik měsíců v Klokánku, ale dobrovolně se vrátili k rodičům.

Problém v rodině vyplul na povrch, když loni v březnu matce povolily nervy a se všemi čtyřmi dětmi přišla na odbor sociální péče. Žádala, aby byly umístěny do nějakého zařízení, protože doma je otec bije, týrá a dívky pohlavně zneužívá. Přímé fyzické týrání ani sexuální zneužívání však policie neprokázala. Ani dívky tehdy nic podobného neuvedly, policie proto trestní stíhání zastavila.
 
Ani s matkou to podle psychologického posudku neměly děti lehké. Údajně je strašila pavouky, kteří jsou v celém bytě, a ďáblem. Otec zase údajně hrozil dětem, že půjdou do pekla, kde je budou pomalu užírat červi.

Obě dívky si stěžovaly na to, že jim ani jeden rodič není schopen nic vysvětlit. "Pravdu má jen Ježíš a Bůh," odpovídal prý otec na všechny otázky. Také bití podle informací MF DNES odůvodňoval tím, že jeho rukou zasahuje pěst boží.

Podle znaleckého posudku není možné dívky vrátit do rodiny proti jejich vůli, vyšetřující psycholožka to vysloveně nedoporučila.

Městský soud už nařídil psychologický posudek obou rodičů. To však nezabrání tomu, aby si otec pro dívky přišel. Čeká jen na oficiální dopis z krajského soudu. Soudkyni, která rozhodla o návratu dívek domů, se včera nepodařilo zastihnout.

Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Další z rubriky

Liberecká policie pátrala po uprchlém vězni. Už se vrátil zpět

Při rozsáhlém cvičení Orkán 2019 si více než dvě stovky účastníků především z...

Liberecká policie pátrala po uprchlém vězni Petru P. Jednatřicetiletý muž v sobotu po třetí hodině ranní opustil své...

Mladý řidič zemřel při noční nehodě na Chebsku, zřejmě nezvládl řízení

Tragická nehoda u obce Bítov na Berounsku (12. června 2019)

Sedmadvacetiletý řidič v noci zemřel při dopravní nehodě na silnici z Vysoké na Dolní Žandov na Chebsku. Zřejmě...

Požár ve vojenském prostoru Libavá, hořelo na deseti hektarech

Hasiči v noci vyhlásili třetí stupeň poplachu kvůli rozsáhlému požáru ve...

Škodu za několik milionů korun způsobil rozsáhlý požár, který v noci ze soboty na neděli postihl zhruba...

Najdete na iDNES.cz