Středa 30. září 2020, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 30. září 2020 Jeroným, Ráchel

Krvavý masakr svatebčanů. Údajnou tragédii připomíná u D1 devět křížů

  17:00
Devět impozantních dřevěných křížů na 168. kilometru dálnice D1 u sjezdu na Domašov čeká na podzim výměna. Po staletí tu připomínají údajnou masovou vraždu z roku 1540, při níž mělo přijít o život sedm obětí a dva pachatelé. Žádné přímé důkazy o masakru neexistují. Jedna z prvních písemných zmínek o tragédii je v textu kramářské písně „Umrlčí svatba“ z počátku 19. století.

Je to příběh starý přes dvacet pokolení – z doby, kdy Zemím Koruny české vládl Ferdinand I. Habsburský. Události se zapisovaly do kronik, svět ještě neznal noviny ani fotoaparáty.

Tomu, že pověst předávaná z generace na generaci zpočátku ústně a později písemně, má reálný základ, věří nejen část historiků, ale i mnozí lidé, kteří žijí poblíž „Devíti křížů“ na pomezí Jihomoravského kraje a Vysočiny.

Přesný den ani měsíc tragické události není znám, podle řady zdrojů od ní letos uplyne (nebo již uplynulo) 480 let. Příběh cituje například oficiální web obce Lesní Hluboké, která se nachází zhruba kilometr od památného místa.

V roce 1539 putoval lesní cestou, co stojí nyní devět křížů, koňský handlíř z Uher do Čech. Cestou se mu udělalo nevolno a zůstal ležet na zemi. Jel kolem sedlák z Hlubokého, z Velké Bíteše domů a viděl člověka ležet na zemi, naložil jej na vůz a dopravil domů.

Tento sedlák měl velmi hezkou dceru, která ho ošetřovala a po uzdravení se handlíři zalíbila. Sedlák toho zpozoroval a hleděl tohoto muže se zbaviti. Bylo však pozdě, neboť tito dva si již slíbili věrnost. Handlíř pravil, že na rok odchází do světa, vydělat si nějaké peníze a za rok že si pro ni přijde a pojme ji za manželku. Ona tomu byla velice ráda a slib mu opětovala, že ho bude očekávat.

Krvavá pomsta

Podle pověsti dívka slib nedodržela. Podvolila se nátlaku otce a kývla na vdavky s bohatým nápadníkem. O zradě a chystané veselce se doslechl i handlíř, který se v roce 1540 vracel z cest. Rozhodl se pomstít. Najal si pomocníka (údajně místního myslivce), s nímž v den sňatku přepadl průvod jedoucí z kostela. Svatebčany pak povraždili.

Mají čtyři arkebuzy (dlouhé palné zbraně) a šest pistolí, aby nemuseli znova nabíjet a neztráceli tak drahocenný čas. Svatebčané jsou od nich vzdáleni už jen na třicet metrů. První dvě rány míří přesně do hlavy nevěstina otce a hrudníku matky ženicha. Křik, kouř ze zbraní a další výstřely do zmateného davu. Oba střílejí, dokud hlasy svatebčanů neutichnou. Po chvíli, až se zvedne dým ze střelných zbraní a klesne prach zvířené pěšiny, vidí dva nešťastníci sedm krvavých těl. Jaká hrůza přepadne handlíře, když uvidí svou vyvolenou s prostřelenou hlavou! Začne proklínat Boha a pak se otočí na svého pomocníka, který zřejmě nevěstu zasáhl. Zamíří na něj a vystřelí. Myslivec se skácí mrtev k zemi a vrah poklekne ke své nevěstě. Zvedne její hlavu levou dlaní a pravou rukou otočí pistoli ke svému srdci. Bezmocně zmáčkne spoušť. 

Na dohled od křížů fungoval desítky let vyhlášený motorest, u kterého...

Na dohled od křížů fungoval desítky let vyhlášený motorest, u kterého zastavovaly na pravidelnou přestávku zájezdové autobusy. V současnosti je zde hotel.

Tak popisuje možný průběh události na svém blogu scenárista Marcel Bystroň. Verzí však existuje víc. Podle jiné zabil útočícího myslivce nožem zraněný ženich a nešťastný handlíř si jako poslední přeživší probodl srdce dýkou.

Liší se i jména hlavních aktérů. Některé zdroje uvádějí, že šlo o Veleslava a Johanku. Spisovatel Antonín Kříž zase v knize z roku 1929 píše, že pár, který si na počátku přísahal věrnou lásku, tvořili Karel a Madla.  

„Svoji knihu věnuji památce tragicky zahynulé svatby, jejímž motivem byla přílišná nenávist. Přál bych milým čtenářům, aby na místa, kde žije nenávist, zasévali lásku a tak se přičiňovali, aby v lidské společnosti panovala svornost a láska, které obzvláště naší mladé republice je potřebí,“ napsal Kříž před devadesáti lety na úvod své publikace s názvem Devět křížů u Domašova.

Místní Městské muzeum ve Velké Bíteši vede jeho jmenovec Ivo Kříž. Ve sbírkách tu schraňuje písemné materiály, které se domnělé historické události věnují. Tím nejstarším je přepis Kramářské písně z roku 1801.

Devět křížů na archivní fotografii

Devět křížů na archivní fotografii

Všech devět u té silnice v tom létě pochovali, ku strašné věčné památce tam devět křížů dali. Každý mimo tudy jdoucí povzdychne s outrpností: Bože, Otče vševědoucí, dej jim věčné radosti. Amen.

Podle vyprávění se v následujícím roce začal na místě zjevovat duch zavražděné nevěsty. A to lidem, kteří měli něco společného se svatbou. Proto tam údajně mniši z benediktinského kláštera v Rajhradě vztyčili roku 1541 devět vysvěcených křížů. Pro každého mrtvého jeden. Prostřední – nejvyšší – postavili na hrob zesnulé dívky. Podle jiných zdrojů byl naopak pod tímto křížem pohřben zhrzený nápadník, který vraždil.

Pátrání po kostech

V říjnu 2012 zkoumali půdu u křížů na objednávku České televize odborníci z brněnské společnosti Archaia. Sondáž ale žádné lidské ostatky neodhalila. „Legenda si tedy nadále uchovává své tajemství. Takřka exaktní věda v tomto případě nepomohla (pokud bylo opravdu co zkoumat), doložila pouze starší kříže,“ napsal na web archeolog David Merta.

U křížů proběhla v roce 2012 zjišťovací sondáž, lidské ostatky se na místě...

U křížů proběhla v roce 2012 zjišťovací sondáž, lidské ostatky se nenašly.

Starosta obce Lesní Hluboké Vladimír Ryšánek přesto o reálném pozadí pověsti nepochybuje. Vzpomínal, že v druhé polovině šedesátých let pokládali dělníci do země u křížů elektrický kabel. „Tehdy byly opravdu nalezeny lidské ostatky. Po dobu stavebních prací je měl v opatrování můj děda. Uschoval je ve sklepě. Přivolal i brněnské archeology, kteří měli snad celou událost zdokumentovat,“ popsal. Jeho bratr Antonín následně uložil tyto ostatky ve schránce zpět do výkopu.

„Dospěli jsme k závěru, že od jejich tehdejšího uložení bylo v těchto místech se zeminou několikrát manipulováno. Kosti mohly být strojem nevědomky vybrány a odvezeny neznámo kam. Nebo jsou stále na místě, ale to bychom museli kopat a prozkoumat celý prostor u křížů ručně,“ dodal starosta.

Duch mrtvé nevěsty

Opati měli nejméně každých sto let kříže světit, což se podle dochovaných záznamů dělo. „Máme doklady o tom, že byly vysvěceny v roce 1824 a pak v září 1887 opatem Benediktem Korčianem,“ říká ředitel muzea Ivo Kříž.

Národní listy o tom tehdy napsaly: „Podle silnice z Brna k Jihlavě vedoucí za Domašovem, v lese klášteru rajhradskému přináležícím, stojí asi od roku 1540 devět křížů. Na místě tom bylo devět osob svatebního průvodu tehdáž zavražděno. Kříže již poněkud sešlé byly právě novými nahraženy a budou v neděli 18. září odpoledne důstojným panem opatem rajhradským slavným způsobem posvěceny.“

Devět křížů poblíž sjezdu z dálnice D1

Devět křížů poblíž sjezdu z dálnice D1

Dalších sto let uplynulo v roce 1987 a kříže v socialistickém Československu nikdo neposvětil. Po internetu kolují údajná svědectví aktérů dopravních nehod, kteří od konce osmdesátých let spatřili v lokalitě Devíti křížů krátce před havárií průsvitnou bílou postavu.

Jsou to možná smyšlenky. Skutečností však zůstává, že tento přehledný dálniční úsek D1 patří podle statistik k místům s nejvyšším počtem nehod. Jedna z nejtragičtějších se tam stala v prosinci 2004. Slovenský linkový autobus, který jel z Prahy do Košic, vyjížděl hodinu po půlnoci z odpočívadla a střetl se s kamionem. Při havárii zemřelo šest lidí, mezi nimi těhotná žena a sedmiměsíční holčička.

V obci Lesní Hluboké je nyní připraveno devět nově vyrobených křížů. Na konci července je slavnostně posvětil hostující benediktinský kněz Damián. Ty dosluhující by měly nahradit na podzim. „Probíhá stavební řízení, přesný termín výměny zatím stanoven nebyl,“ doplnil starosta Vladimír Ryšánek.

Autor:
Po stopách vrahů
  • Nejčtenější

Zápach sava, kašel tuberáka i covidové prsty. Nemocní popsali nákazu

Hlavní příznaky nemoci covid-19 jsou podle ministerstva zdravotnictví dušnost či pocit ztíženého dýchání, suchý kašel a...

Zavře se většina středních škol. Nouzový stav chce Prymula od pondělí

Nouzový stav začne v pondělí a potrvá po vyhlášení vládou po dobu 30 dnů, oznámil v úterý ministr zdravotnictví Roman...

Nebudu se hádat. Šmucler odešel uprostřed debaty s Flegrem o covidu

Podle evolučního biologa Jaroslava Flegra je potřeba šlápnout v covidové epidemii na brzdu. „Hrozí tisíce až...

Prymula hrozí omezením rizikových akcí, zavřením barů od 22 hodin i škol

Uzavření středních škol a druhého stupně těch základních, posun zavírací doby barů a restaurací na 22 hodin místo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdo se před covidem chránil nejvíc, ten to odnesl jako první, řekl šéf Motola

Rozstřel Lidé, kteří se před nákazou covidem-19 chránili nejvíce, to odnesli jako první, prohlásil v Rozstřelu šéf Fakultní...

Nebezpečná místa Česka: pražské hlavní nádraží. Třicet let zde vládne podsvětí

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Už nebudu kandidovat, odejdu z politiky, říká exministr Adam Vojtěch

Premium Jsem odolný, ale už toho bylo hodně, vysvětluje svůj odchod exministr. Babiš ho podle něj trochu čekal. V rozhovoru pro...

  • Další z rubriky

Ve Vršovicích záchranáři ošetřili pobodaného. Policie zadržela dva muže

V nedělních pozdních večerních hodinách vyjeli pražští kriminalisté k nákupnímu centru Eden, kde zadrželi dva muže....

Při střetu dvou aut na jesenické křižovatce na Rakovnicku zemřel muž

Hlavní tah z Prahy na Karlovy Vary zablokovala na Rakovnicku nehoda dvou aut, jeden člověk zemřel. Provoz byl na...

V potoce ve Cvikově zemřel bezdomovec, jeho známý šel místo pomoci spát

Policisté vyšetřují smrt bezdomovce, který v pátek spadl do Boberského potoka ve Cvikově. Podezírají jeho známého, se...

Dvě nehody u obce u Prahy. Po srážce autobusu s autem čtyři zranění

V pondělí odpoledne se stala vážná nehoda u obce Libeř u Prahy. Prázdný autobus se zde srazil s autem. Čtyři zraněné...

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...

Chci se více věnovat ženě, v plánu je i založení rodiny, říká Adam Vojtěch

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (33) se po odchodu z funkce těší na chvilky strávené s přáteli a s manželkou...

Čtvrtníček z nemocnice vtipkuje. Mluví o dýchání i pohlavní nemoci

Herec Petr Čtvrtníček (56) sice kvůli těžšímu průběhu covidu-19 musel do nemocnice, humor ho ovšem neopouští. Svým...