Developer začal popírat své prohlášení o statisících pro Děti Země

  9:22aktualizováno  9:22
Ekologické hnutí Děti Země zřejmě nikdy nedostalo peníze od developerské společnosti InterCora, se kterou se často střetává kvůli stavbě obchodních zařízení. Připouští to i prokurista developerské společnosti Pavel Pelc, jehož prohlášení přitom kauzu odstartovalo.

Ekologický aktivista Martin Hyťha

S nařčením, že InterCora Dětem Země poslala téměř dva miliony korun v souvislosti se stavbou obchodního centra Kaufland v Rokycanech, vyrukoval prokurista společnosti Pavel Pelc v pátek u plzeňského soudu (čtěte zde).

Pelc vypovídal v procesu, kde jsou souzeni bývalí policisté za to, že špehovali Martina Hyťhu z Dětí Země. Pelc tvrdil, že InterCora poslala Hyťhovu sdružení peníze, aby v roce 2006 přestalo bránit stavbě Kauflandu v Rokycanech. Advokátka souzených bývalých policistů Klára Slámová podala hned u soudu trestní oznámení na Hyťhu i Děti Země a mluvila o tom, že by se mohlo jednat o vydírání.

Pokud by se nařčení potvrdilo, pověst Dětí Země by značně utrpěla. Martin Hyťha tvrzení Pelce rezolutně popřel a podal trestní oznámení na Pelce pro křivou výpověď.

A Pelc svůj výrok odmítá opakovat. Už nechce mluvit o vydírání a připouští, že firma peníze Dětem Země nedala.

Půl druhého milionu mělo dostat město, nakonec šly nadaci

Co se tedy kolem Kauflandu v Rokycanech semlelo? Proti projektu se postavilo místní sdružení Zač Market, které upozorňovalo, že stavba bude mít negativní vliv na životní prostředí, protože přitáhne automobilový provoz. Martin Hyťha tehdy sdružení radil.

Rokycanská válka mezi InterCorou a Zač Market skončila na začátku roku 2006. Byla uzavřena dohoda, že InterCora bude negativní důsledky Kauflandu kompenzovat tím, že vyhotoví projektovou dokumentaci na stavbu podchodu pro pěší a cyklisty pod Pražskou ulicí. InterCora se navíc zavázala dát městu Rokycany 1,5 milionu jako kompenzační příspěvek.

Ač vedení města přijetí příspěvku schválilo, zastupitelé jej odmítli.

Peníze proto podle smlouvy nakonec putovaly do nadace Partnerství na budování cyklistických cest. Smlouvu za InterCoru v roce 2006 podepsal Ivan Hlaváček z vedení společnosti. Výrok Pelce komentovat nechtěl. "Je to předmětem vyšetřování. Teď nebudu říkat nic," uvedl Hlaváček.

Pavel Pelc zdůraznil, že u soudu o vydírání Dětmi Země nemluvil. "To řekla paní Slámová," prohlásil. Pelc navíc už připustil, že InterCora žádné peníze Hyťhově organizaci nedala. "Já neříkám, že jsme je posílali Dětem Země," uvedl Pelc.

Přitom prohlásil, že další podrobnosti k případu InterCora zveřejňovat nebude.

Martin Hyťha už v roce 2006 odmítl spekulace, že se aktivisté nechali od InterCory zkorumpovat. "Přijetí finančního daru od investora sdružením výměnou za souhlas se záměrem by opravdu bylo korupcí a těžce amorálním činem. Nevím však o žádném sdružení, které by takový dar přijalo či požadovalo," uvedl tehdy Hyťha.

Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Autobusu po STK upadlo kolo s kusem nápravy, jen co lidé vystoupili

Nahnutý linkový autobus krátce poté, co mu na náměstí v Trhové Kamenici upadlo...

Velké štěstí měli v úterý cestující na pravidelné lince z Hlinska do Trhové Kamenice na Chrudimsku. Autobusu, který se...

Na Jižní spojce se srazilo auto s vojenskou houfnicí, kolize přibrzdila provoz

Na Jižní spojce se srazilo auto s vojenskou houfnicí. (24.5.2019)

Pražskou Jižní spojku v oblasti Spořilova ve směru na Černý Most dopoledne krátce uzavřela kolize osobního auta se...

Kvůli pádu dívky z lanovky půjde k soudu babička. Za ublížení z nedbalosti

Ilustrační snímek

Státní zastupitelství v Semilech podalo obžalobu na babičku šestileté dívky, která v lednu spadla ze sedačkové lanovky...

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz