Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. září 2023 Den české státnosti

Dělnická strana „peče“ s neonacisty už rok a půl, tvrdí vyloučený člen

Exkluzivně   17:29
Bývalý člen předsednictva Dělnické strany Ladislav Malý tvrdí, že se tato krajně pravicová strana už loni na jaře domluvila na spolupráci s neonacistickým hnutím Národní odpor. Podrobnosti o domluvě na vzájemné podpoře zveřejnil na internetu. Předseda "dělníků" Tomáš Vandas to odmítá. "Malý se mstí, že jsme ho vyloučili," řekl iDNES.cz.

Předseda Dělnické strany na neonacistickém německém festivale Fest der Völker. | foto: Soňa LechnerováiDNES.cz

Až dosud o uzavření paktu mezi ultrapravicovou Dělnickou stranou a militantními neonacisty nebyl žádný důkaz. Tomáš Vandas dokonce několikrát zopakoval, že žádný Národní odpor nezná.

Vymstila se mu ale roztržka s dnes už bývalým členem rozhodčí komise a předsednictva strany Ladislavem Malým.

"Někdy (loni) na jaře došlo k gentlemanské dohodě mezi Dělnickou stranou a Národním odporem k vzájemné podpoře. Současně byli do strany přijati i lidé z hnutí Autonomních nacionalistů," uvedl Malý.

Dělnická strana následně poprvé zaštítila tradiční neonacistickou oslavu Prvního máje, která se uskutečnila v Praze na náměstí Jiřího z Poděbrad. Na kandidátkách do krajských voleb se poté objevila jména z neonacistického prostředí.

Spolupracují už rok a půl

Podle Ondřeje Cakla z občanského sdružení Tolerance a občanská společnost spolupráce "dělníků" a Národního odporu de facto začala už v listopadu 2007, kdy neonacisté plánovali pochodovat pražským židovským městem.

"Dělnická strana vydala prohlášení, že tito mladí lidé nemůžou vyjádřit politický názor," řekl Cakl iDNES.cz. Vazby se podle něj prohloubily o několik měsíců později na demonstraci ultrapravičáků v Plzni. "Do té doby Vandas chodil na demonstrace Národních korporativistů, na Odporu byl až v březnu v Plzni," dodal Cakl.

Dělnická strana - hitlerovi pohrobci?

Odpadlík Malý toto spojení označil za rozumný tah. "Vedl ke sjednocení pravicových subjektů, ale hlavně k zmohutnění a zviditelnění strany a jejího předsedy," uvedl Malý.

Ze svých řad ho Dělnická strana vyloučila loni v prosinci. Do té doby za stranu vystupoval na několika demonstracích, například ve Svitavách, kde lobboval za propuštění Vlastimila Pechance, odsouzeného za vraždu Roma Oty Absolona.

Tomáš Vandas říká, že z Malého mluví zklamání z předčasného konce kariéry ve straně. "Žádná dohoda mezi Dělnickou stranou a Národním odporem neexistuje, to je jen tvrzení frustrovaného Malého. Chápu jeho zklamání, že jsme neposlouchali jeho ortodoxní křesťanské myšlenky," reagoval předseda Dělnické strany pro iDNES.cz.

Tajná schůzka na severu

Jenže proti Vandasovi mluví i zjištění iDNES.cz, podle kterého policie zdokumentovala schůzku předsednictva českých ultrapravičáků a neonacistů s německými souputníky loni v srpnu. Po demonstraci DS v Hradci Králové usedli k jednomu stolu v pensionu v Kostelci nad Ohří.

České rasisty zastupovalo předsednictvo Dělnické strany, vůdčí osobnosti Národního odporu a ženského hnutí Resistance Women Unity, německé zástupci Národnědemokratické strany Německa z Chemnitz (NPD) a aktivisté Svobodného odporu Dortmund.

"Jednal jsem jen s představiteli NPD. O žádných členech Národního odporu nevím," tvrdí Vandas. Podle kriminalistů v pensionu "prodiskutovali svoje politické postoje a vzájemnou spolupráci".

Nejvyšší správní soud se zřejmě ještě do konce roku bude zabývat návrhem ministerstva vnitra Dělnickou stranu rozpustit. První pokus pro tehdejšího šéfa resortu Ivana Langera dopadl fiaskem. Jeho nástupce Martin Pecina na druhý pokus najal renomovaného právníka Tomáše Sokola. Dělnickou stranu bude zastupovat sám Vandas.

Přesně takové důkazy jako svědectví o spolupráci DS s Národním odporem před půl rokem soudu chyběly. Sokol ale nechce předjímat, zda soudci nyní uznají, že DS ohrožuje demokracii a má být rozpuštěna.

"Nechci ten návrh nyní detailně rozebírat, podle mě ale obsahuje vše podstatné, co se nyní k této věci dalo získat. Rozhodně nesázíme všechno na jeden argument," řekl MF DNES Sokol.

Neonacisté v Dělnické straně

Pavel Andrle - člen Dělnické strany, kandidát ve volbách. Patří k hlavním osobnostem Autonomních nacionalistů Plzeňsko a hnutí Národní odpor. Jako organizátor se účastnil pochodu "Za svobodu slova" ze dne 1.3.2008 v Plzni a demonstrace proti černému rasismu v Rokycanech dne 6. 9. 2008. Vystupoval jako člen Ochranných sborů.

Petr Andrle - člen Dělnické strany, kandidát ve volbách. Patří k hlavním osobnostem Autonomních nacionalistů Plzeňsko. V roce 2008 trestně stíhán za fyzické napadení Roma s rasovým podtextem v obci Rokycany. Je zaznamenána také jeho účast na setkání pravicových extremistů nejen v ČR, ale i v Itálii, Maďarsku. Vystupoval jako člen Ochranných sborů.

Iveta Machová - členka Dělnické strany, kandidátka ve volbách. Patří mezi nejaktivnějších aktivistky ultrapravice na severní Moravě, dříve byla vůdčí osobností Národních korporativistů v Ostravě a stále se pohybuje a aktivně spolupracuje s aktivisty Národního odporu Slezsko. Účastnila se například akce organizované Národním odporem v roce 2008 v Jihlavě, kde uctila památku vojáků Wehrmachtu.

Martin Anlauf - člen Dělnické strany, kandidát ve volbách. Dlouho patří k čelním představitelům neonacistického hnutí v Havířově. V roce 2007 při silvestrovských oslavách ve středoslovenské Krupině napadl několik Romů, které nejprve slovně urážel, hajloval a vyhrožoval jim "kulkou do hlavy".

Mirko Musil - člen Dělnické strany, zasedá v revizní komisi, kandidát ve volbách. Je členem Národního Odporu Slezsko, v minulosti byl rovněž aktivním členem Národního sjednocení a účastnil se také celé řady akcí krajní pravice pod hlavičkou "Anti-Antifa".

Tomáš Kebza - několikrát odsouzený člen Dělnické strany. Ve vězení je i nyní. Svou politickou aktivitu začal již v roce 1992 v tehdejší SPR-RSČ. Jeho články ve stranickém týdeníku Republika byly v roce 1999 důvodem k zákazu publikační činnosti na deset let. Kebza patřil k hlavním představitelům hnutí Blood nad Honour dnes Národního odporu.

Autoři: ,
Po stopách vrahů
  • Nejčtenější

Z oběšené partyzánky udělal Stalin mučednici. Ale možná ji udali Rusové

Seriál Přestože zemřela před více než osmdesáti lety, její jméno zná v Rusku dodnes každý. Řeč je o sovětské partyzánce Zoje...

Vranskou podřízli, nejspíš rotmistr Pěkný s milenkou, zjistilo nové šetření

Případ vraždy Otýlie Vranské, jejíž rozřezané tělo bylo nalezeno ve dvou kufrech ve vlacích, ze září 1933 je po letech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Thriller s obilím eskaluje. Zbraně už vám nedáme, vzkazuje Polsko Ukrajině

Diplomatické přestřelky kvůli embargu na obilí značně vyhrotily vztahy mezi Polskem a Ukrajinou. A premiérovi Mateuszi...

Země se pohnula, vzala s sebou švédskou dálnici s auty i okolními budovami

Sesuv půdy způsobil v noci na dnešek v západním Švédsku nedaleko Göteborgu na důležitém silničním tahu do Norska...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Větroplavec skočil z letadla, křídlo mu useklo hlavu. Pilota soudí za zabití

Skok nad jihofrancouzským venkovem Nicholasi Galymu nevyšel. Chtěl si užít dlouhý let ve wingsuit kombinéze, ale hned...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Školu zaplnil čpavý zápach. Měla jsem divný pocit na jazyku, popsala studentka

Hasiči ani dnes nezjistili příčinu úterního kolapsu několika desítek studentek Střední zdravotnické školy a Vyšší...

Neobvyklé suvenýry. Lidé pašovali z dovolené tablety na erekci i anabolika

Napilno měli o prázdninách celníci na ostravském Letišti Leoše Janáčka. V zavazadlech cestujících či v poštovních...

Nález těla na trati na Rokycansku zastavil provoz vlaků mezi Prahou a Plzní

Nález lidského těla na kolejích u Svojkovic na Rokycansku zastavil ve čtvrtek odpoledne provoz vlaků na železniční...

Seniorka, která v nemocnici dusila polštářem pacientku, byla nepříčetná

Kriminalisté odložili případ z letošního dubna, kdy se starší pacientka pokusila ve Fakultní nemocnici v Plzni...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...