Dělnická strana „peče“ s neonacisty už rok a půl, tvrdí vyloučený člen

Exkluzivně   17:29aktualizováno  17:29
Bývalý člen předsednictva Dělnické strany Ladislav Malý tvrdí, že se tato krajně pravicová strana už loni na jaře domluvila na spolupráci s neonacistickým hnutím Národní odpor. Podrobnosti o domluvě na vzájemné podpoře zveřejnil na internetu. Předseda "dělníků" Tomáš Vandas to odmítá. "Malý se mstí, že jsme ho vyloučili," řekl iDNES.cz.

Předseda Dělnické strany na neonacistickém německém festivale Fest der Völker. | foto: Soňa LechnerováiDNES.cz

Až dosud o uzavření paktu mezi ultrapravicovou Dělnickou stranou a militantními neonacisty nebyl žádný důkaz. Tomáš Vandas dokonce několikrát zopakoval, že žádný Národní odpor nezná.

Vymstila se mu ale roztržka s dnes už bývalým členem rozhodčí komise a předsednictva strany Ladislavem Malým.

"Někdy (loni) na jaře došlo k gentlemanské dohodě mezi Dělnickou stranou a Národním odporem k vzájemné podpoře. Současně byli do strany přijati i lidé z hnutí Autonomních nacionalistů," uvedl Malý.

Dělnická strana následně poprvé zaštítila tradiční neonacistickou oslavu Prvního máje, která se uskutečnila v Praze na náměstí Jiřího z Poděbrad. Na kandidátkách do krajských voleb se poté objevila jména z neonacistického prostředí.

Spolupracují už rok a půl

Podle Ondřeje Cakla z občanského sdružení Tolerance a občanská společnost spolupráce "dělníků" a Národního odporu de facto začala už v listopadu 2007, kdy neonacisté plánovali pochodovat pražským židovským městem.

"Dělnická strana vydala prohlášení, že tito mladí lidé nemůžou vyjádřit politický názor," řekl Cakl iDNES.cz. Vazby se podle něj prohloubily o několik měsíců později na demonstraci ultrapravičáků v Plzni. "Do té doby Vandas chodil na demonstrace Národních korporativistů, na Odporu byl až v březnu v Plzni," dodal Cakl.

Dělnická strana - hitlerovi pohrobci?

Odpadlík Malý toto spojení označil za rozumný tah. "Vedl ke sjednocení pravicových subjektů, ale hlavně k zmohutnění a zviditelnění strany a jejího předsedy," uvedl Malý.

Ze svých řad ho Dělnická strana vyloučila loni v prosinci. Do té doby za stranu vystupoval na několika demonstracích, například ve Svitavách, kde lobboval za propuštění Vlastimila Pechance, odsouzeného za vraždu Roma Oty Absolona.

Tomáš Vandas říká, že z Malého mluví zklamání z předčasného konce kariéry ve straně. "Žádná dohoda mezi Dělnickou stranou a Národním odporem neexistuje, to je jen tvrzení frustrovaného Malého. Chápu jeho zklamání, že jsme neposlouchali jeho ortodoxní křesťanské myšlenky," reagoval předseda Dělnické strany pro iDNES.cz.

Tajná schůzka na severu

Jenže proti Vandasovi mluví i zjištění iDNES.cz, podle kterého policie zdokumentovala schůzku předsednictva českých ultrapravičáků a neonacistů s německými souputníky loni v srpnu. Po demonstraci DS v Hradci Králové usedli k jednomu stolu v pensionu v Kostelci nad Ohří.

České rasisty zastupovalo předsednictvo Dělnické strany, vůdčí osobnosti Národního odporu a ženského hnutí Resistance Women Unity, německé zástupci Národnědemokratické strany Německa z Chemnitz (NPD) a aktivisté Svobodného odporu Dortmund.

"Jednal jsem jen s představiteli NPD. O žádných členech Národního odporu nevím," tvrdí Vandas. Podle kriminalistů v pensionu "prodiskutovali svoje politické postoje a vzájemnou spolupráci".

Nejvyšší správní soud se zřejmě ještě do konce roku bude zabývat návrhem ministerstva vnitra Dělnickou stranu rozpustit. První pokus pro tehdejšího šéfa resortu Ivana Langera dopadl fiaskem. Jeho nástupce Martin Pecina na druhý pokus najal renomovaného právníka Tomáše Sokola. Dělnickou stranu bude zastupovat sám Vandas.

Přesně takové důkazy jako svědectví o spolupráci DS s Národním odporem před půl rokem soudu chyběly. Sokol ale nechce předjímat, zda soudci nyní uznají, že DS ohrožuje demokracii a má být rozpuštěna.

"Nechci ten návrh nyní detailně rozebírat, podle mě ale obsahuje vše podstatné, co se nyní k této věci dalo získat. Rozhodně nesázíme všechno na jeden argument," řekl MF DNES Sokol.

Neonacisté v Dělnické straně

Pavel Andrle - člen Dělnické strany, kandidát ve volbách. Patří k hlavním osobnostem Autonomních nacionalistů Plzeňsko a hnutí Národní odpor. Jako organizátor se účastnil pochodu "Za svobodu slova" ze dne 1.3.2008 v Plzni a demonstrace proti černému rasismu v Rokycanech dne 6. 9. 2008. Vystupoval jako člen Ochranných sborů.

Petr Andrle - člen Dělnické strany, kandidát ve volbách. Patří k hlavním osobnostem Autonomních nacionalistů Plzeňsko. V roce 2008 trestně stíhán za fyzické napadení Roma s rasovým podtextem v obci Rokycany. Je zaznamenána také jeho účast na setkání pravicových extremistů nejen v ČR, ale i v Itálii, Maďarsku. Vystupoval jako člen Ochranných sborů.

Iveta Machová - členka Dělnické strany, kandidátka ve volbách. Patří mezi nejaktivnějších aktivistky ultrapravice na severní Moravě, dříve byla vůdčí osobností Národních korporativistů v Ostravě a stále se pohybuje a aktivně spolupracuje s aktivisty Národního odporu Slezsko. Účastnila se například akce organizované Národním odporem v roce 2008 v Jihlavě, kde uctila památku vojáků Wehrmachtu.

Martin Anlauf - člen Dělnické strany, kandidát ve volbách. Dlouho patří k čelním představitelům neonacistického hnutí v Havířově. V roce 2007 při silvestrovských oslavách ve středoslovenské Krupině napadl několik Romů, které nejprve slovně urážel, hajloval a vyhrožoval jim "kulkou do hlavy".

Mirko Musil - člen Dělnické strany, zasedá v revizní komisi, kandidát ve volbách. Je členem Národního Odporu Slezsko, v minulosti byl rovněž aktivním členem Národního sjednocení a účastnil se také celé řady akcí krajní pravice pod hlavičkou "Anti-Antifa".

Tomáš Kebza - několikrát odsouzený člen Dělnické strany. Ve vězení je i nyní. Svou politickou aktivitu začal již v roce 1992 v tehdejší SPR-RSČ. Jeho články ve stranickém týdeníku Republika byly v roce 1999 důvodem k zákazu publikační činnosti na deset let. Kebza patřil k hlavním představitelům hnutí Blood nad Honour dnes Národního odporu.

Autoři: ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Pomáhal zakrýt miliardové podvody, teď Březinův komplic dostal devět let

Petr Němeček podle obžaloby stát na daních připravil o 248 milionů korun.

Za pomoc se zakrytím nelegálních obchodů s lihem organizovaných Radkem Březinou uložil zlínský soud Petru Němečkovi...

Podivín na Hodonínsku zastřelil místostarostu, ten jen doprovázel policii

Policisté zasahovali v Dražůvkách na Hodonínsku. V domě se zabarikádoval...

V Dražůvkách na Hodonínsku postřelil místní muž místostarostu a zabarikádoval se v domě. Postřelený místostarosta...

Motorkářka v serpentinách narazila do stromu, na místě podlehla zraněním

Ilustrační snímek

Mladá motocyklistka zahynula v sobotu odpoledne na Děčínsku. Pravděpodobně nezvládla průjezd serpentinami a narazila do...

Najdete na iDNES.cz