Penzistka podala žalobu na vlastní dceru. Více než rok je bez teplé vody. Ilustrační snímek.

Penzistka podala žalobu na vlastní dceru. Více než rok je bez teplé vody. Ilustrační snímek. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Mladí mě trápí. Přes rok nemám teplou vodu, řekla soudu penzistka

  • 106
Případ penzistky, která ve svém domě zažívá neuvěřitelné útrapy, začal projednávat plzeňský soud. Podle žalobce důchodkyni ubližuje dcera s přítelem, kteří jí už 14 měsíců znemožňují používat teplou vodu. Nyní jim za to hrozí až dva roky vězení.

Už několik let zažívá velké trápení ve svém domě v plzeňské části Hradiště paní Anna P. Zdánlivě má všechno, co potřebuje - dvě dcery, šikovnou jednadvacetiletou vnučku i pěkný dům s bazénem, kde s jednou z dcer žije.

Vše má ale jednu vadu na kráse. Paní Anna je kvůli dceři a jejímu příteli, kteří v domě bydlí, už rok bez teplé vody, studená jí teče jen do malého umyvadla na toaletě a sprchovat se jezdí k druhé dceři do vesnice kousek od Plzně. A když se nedávno koupala v bazénu na zahradě u domu, přítel její dcery Ladislav N. jí prý odnesl schůdky, po kterých se z bazénu vystupuje. To aby si prý zapamatovala, že takzvané věcné břemeno platí v domě jen pro její byt.

Paní Anna si proto myslí, že dcera s přítelem dělají vše pro to, aby ji z domu dostali. Ve středu oba vypovídali u plzeňského soudu. Penzistka na ně totiž podala žalobu, aby se dostala k teplé vodě a mohla chodit i do sklepa domu. Teď dvojice čelí obžalobě z neoprávněného zásahu do práva k domu. 

Vše začalo už před lety, když zemřel manžel paní Anny a dům odkázal po třetinách oběma dcerám a manželce. Jedna z dcer se pak své části vzdala ve prospěch sestry, stejně jako matka, která si v domě ponechala jen právo tam dožít, dceři zůstalo takzvané věcné břemeno.

"Všechno bylo bezvadné, když dcera žila s bývalým manželem. V domě panovala pohoda, i proto jsem souhlasila jen s věcným břemenem. Teď mě to hrozně mrzí. Zlom nastal, když si dcera přivedla nového přítele a vše korunovala rozvodem," líčí paní Anna.

Žena má v koupelně bojler, i přesto teplou vodu nemá

"Nic jsme matce záměrně nedělali, vše vyplynulo z rekonstrukce domu," vypověděla ve středu u soudu dcera paní Anny Marta L. Ta ale naznačila, že vztahy s matkou nejsou ideální, že na dceru dříve křičela, až si svůj názor vykřičela. "Vždy jsem jí ustupovala. Co se nastěhoval do domu můj přítel, tak už neustupuji," vylíčila dcera, která na svého partnera převedla plnou mocí správcovství domu. Ten se ho ujal s velkou vehemencí.

Když si matka koupila malý bojler na 40 litrů a nechala si ho přidělat do koupelny a vsunula ho do zásuvky, přítel dcery po ní požadoval revizní zprávu o připojení. "Bojler se nemůže jen strčit do zásuvky, chce to pevné připojení, jinak je to nebezpečné," sdělil Ladislav N. soudu.

V domě už byl i soudní znalec, který podle paní Anny konstatoval, že připojený bojler se dá normálně používat. Přesto žena stále teplou vodu nemá. Její advokát Petr Vlach se prý ve své praxi zatím nesetkal s tak zarputilým trápením seniora.

"Malý bojler má příkon jako žehlička, chtít revizní správu, to se nedá nazvat jinak než jako schválnost," myslí si advokát, který společně s klientkou čelí dvěma civilním žalobám, které přišly vzápětí po trestním oznámení kvůli připojení vody.

Dcera s přítelem nařkli paní Annu z toho, že se finančně nepodílela na rekonstrukci domu. "Nebráním se tomu, že něco připlatím, ale musí to být průhledně vypočítané," uvedla seniorka, která se prý naštěstí nijak psychicky nehroutí. "Mám šťastnou povahu, jen tak se nesesypu, i proto se nechystám z domu odstěhovat," konstatuje. Nejvíce ji mrzí, že za ní do domu odmítají jezdit příbuzní a moc tu nepobývá ani vnučka.


Video