Bývalý hejtman Středočeského kraje David Rath přijal štáb Rozstřelu ve své ordinaci v Hostivici, oblečen do bílého pláště a s fonendoskopem na krku. Dlouhodobě si dává záležet na tom, aby ho veřejnost vnímala jako lékaře. Ordinuje třikrát týdně a zbylý čas podle svých slov věnuje rodinnému podnikání. Svůj běžný program měl však tento týden narušený jednáním Nejvyššího soudu, kde si vyslechl pro něj nepříznivý verdikt: odposlechy v jeho kauze byly pořízeny legálně a tudíž je žalobci mohou použít jako důkaz.
Exhejtman má jasno, proč Nejvyšší soud rozhodl tak, jak rozhodl. Podle Ratha soud podlehl politickému tlaku, který na něj vytvořil ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) a prezident Miloš Zeman. Prezident se v minulosti nechal slyšet, že uvažuje o podání kárné žaloby na soudce pražského vrchního soudu, který odposlechy označil za nezákonné. Na Zemana kvůli tomu Rath podal ústavní stížnost.
„Mrzelo mě to, protože Miloš Zeman mě opakovaně prohlašoval za svého kamaráda. On si na to teď nepamatuje,“ posteskl si Rath. Zeman však odmítl, že by s Rathem byli přáteli.
Pelikán je Babišova loutka, vím něco o Čapím hnízdu, tvrdí Rath
Ministru spravedlnosti Pelikánovi pak Rath vytýká, že proti verdiktu vrchního soudu podal stížnost. „Teď už nikdo s klidným svědomím nemůže říkat, že nejde o politickou kauzu, když prezident republiky vyhrožuje soudci a když se ministr spravedlnosti v běžící kauze najednou během hodiny rozhodne po vynesení rozsudku vrchního soudu podat stížnost na porušení zákona a přitom si ho vůbec neměl možnost přečíst,“ podivuje se bývalý hejtman.
Pelikán se proti jeho nařčením ohradil už loni v prosinci. „To je nesmysl, protože zákonně tuhle pravomoc mám, takže ji používám. Není v tom nic politického,“ řekl tehdy ministr.
Na otázku, proč by Pelikán chtěl Rathovi uškodit, exhejtman odpovídá, že ministr je loutkou Andreje Babiše (ANO). „Pro Andreje Babiše jsem do značné míry ohrožením. Já ho znám, on mi v minulosti říkal některé věci ohledně Čapího hnízda a dalších aktivit. Teoreticky ho mohou ohrozit,“ myslí si.
Odsouzení bývalého hejtmana a poslance za ČSSD je podle Ratha v zájmu hnutí ANO. „Vždyť si vezměte, jak Andrej Babiš a celé jeho ANO staví mediální kampaně: všichni kradou, podívejte na ty korupční kauzy,“ podotýká. Něco konkrétního proti Babišovi však uvést odmítl, protože je prý svázán mlčenlivostí. Rath kvůli kauze Čapího hnízda vypovídal na policii.
Exhejtman se domnívá, že Babiše kryje vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Důkazy ale nemá, prý to jen slyšel. „Je zvláštní, že vyšetřování Andreje Babiše probíhají jinak než v jiných kauzách,“ spekuluje Rath.
Co se týče odposlechů ze své kauzy, Rath tvrdí, že se na nich hovoří o sponzorování sociální demokracie, nikoli o korupci. K tomu dodal, že politiky včetně těch z ČSSD v minulosti finančně podporoval i Babiš.
S vězením počítám, tlak na odsouzení je obrovský, míní
Rathův případ bude znovu řešit prvoinstanční Krajský soud v Praze. Jelikož odposlechy bude soud považovat opět za zákonné důkazy, je pravděpodobné, že Ratha pošle krajský soud i podruhé do vězení. Bránit se u soudu hodlá Rath stejně. „Odposlechy jsou těžko srozumitelné, přepisy neodpovídají těm nahrávkám, jejich interpretace policií a státním zastupitelstvím je chybná,“ vypočítává. Naznačuje ale také, že se bude snažit zabránit, aby verdikt Nejvyššího soudu bral krajský soud v potaz. „Ta stížnost ministra a rozhodnutí Nejvyššího soudu má mít charakter akademický,“ uvedl.
S případným pobytem za mřížemi je prý smířený. „Myslím si, že tam půjdu, protože ta síla proti mně je obrovská,“ říká poněkud odevzdaně a opět ukazuje na lidi a instituce, které na jeho odsouzení tlačí: „prezident republiky, ministr nespravedlnosti za zády s Andrejem Babišem a s tím, že mají ještě celou soustavu státních zastupitelstvích na své straně, ti mají vazby na soudní soustavu.“
Rath byl zatčen v roce 2012, soud proběhne znovu od začátku
Loni v říjnu se David Rath mohl radovat z rozhodnutí odvolacího Vrchního soudu v Praze, který mu zrušil trest 8,5 roku vězení a propadnutí 20 milionů korun z majetku. Na konci roku pak vyšlo najevo, že vrchnímu soudu vadil způsob odůvodnění odposlechů Ratha a další obviněných (více zde).
Nahrávky přitom byly zásadním důkazem obžaloby a jejich zneplatnění by Rathovi významně pomohlo. Toto rozhodnutí však ve středu zvrátil výrok Nejvyššího soudu (NS), na nějž se obrátil ministr spravedlnosti Robert Pelikán se stížností na porušení zákona (více čtěte zde).
Senát NS dal ministrovi za pravdu a odposlechy vrátil do hry. Rath se proto musí připravit na nové projednání svého případu u pražského krajského soudu s tím, že žalobce bude mít klíčové důkazy k dispozici.
Případ se týká zakázek na modernizaci středočeských nemocnic a opravy zámku v Buštěhradě na Kladensku. Kauza začala v polovině května 2012, kdy policie Ratha zadržela s krabicí od vína, v níž bylo sedm milionů korun. Podle policie to byl úplatek za zmanipulovanou zakázku týkající se opravy buštěhradského zámku.
Celý rozhovor s Davidem Rathem: