Další sporné případy GIBS: Lessy bojuje o odškodnění

  19:01aktualizováno  19:01
Případ inspektora generální inspekce Petra Netušila, o kterém v pátek server iDNES.cz informoval, není zdaleka jedinou nestandardní kauzou inspekce. Redakci se podařilo shromáždit informace i o dalších třech. Asi nejznámější "obětí" inspekce je bývalý policejní prezident Petr Lessy.

Bývalý policejní ředitel Petr Lessy u soudu 28. února 2013 | foto:  Michal Šula, MAFRA

Základní fakta jsou známá - Lessy byl obviněn za pomluvu a únik informací do deníku Právo. Měl předat skrz mluvčí pět stran trestního spisu novináři. Obojí se týkalo brněnského policejního ředitele Jaroslava Vaňka.

Sám Lessy dnes poukazuje na několik nesrovnalostí. Například, že inspekce jednu věc řešila dvakrát. Poprvé jeho jednání neposoudila jako trestný čin, podruhé pod dozorem jiné žalobkyně najednou ano. "Na článku (v Právu) se nic nezměnilo, přesto to najednou byl trestný čin," stěžuje si s odstupem času Lessy.

O případu Petra Netušila čtěte zde

Bývalý policejní prezident ale připomíná ještě jednu věc. Minimálně v jeho případě mohl být šéf Generální inspekce bezpečnostních sborů Ivan Bílek podjatý. Lessy s ním měl neshody, když byl Bílek ještě u policie. "Řekl jsem Bílkovi, že si ho nepřeji jako náměstka a on rezignoval a šel na odbor policejního vzdělávání. Rozešli jsme se ve zlém," potvrzuje Lessy.

Inspekce si nicméně chybu u kauzy Lessy nepřipouští. "Soud vždy ve všech případech přezkoumává postup vyšetřovatelů a v tomto případu bylo konstatováno, že řízení nebylo zatíženo žádnou procesní vadou, která by se projevila ve zkrácení práva na obhajobu či v procesně vadném postupu při provádění důkazů," reagovala úřední řečí mluvčí GIBS Radka Sandorová. Bílka sháněla redakce tento týden také, ale nezvedal telefon.

Pro Lessyho kauza ještě neskončila. Teď chce žádat o odškodnění. "Budu konzultovat se svým právníkem, na které věci mám nárok," dodal Lessy, který teď pracuje jako policejní přidělenec na Slovensku.

Policista farář

Velmi problematické je zejména vyšetřování úniků informací. Kvůli vyzrazení důvěrných informací do médií je například obviněn i bývalý šéf týmu vyšetřujícího kauzy Ředitelství silnic a dálnic na protikorupční policii Rostislav Kotrč. Trestní oznámení na něj podala přímo vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. "Inspekce dodneška ve vyšetřování nic neudělala. Nikam se to neposouvá," stěžuje si Kotrč.

Kotrč čelí už od července 2013 obvinění GIBS, že prozradil jméno utajené svědkyně, když dokument obsahující jméno vložil do spisu. Jenomže on se hájí tím, že její jméno už v té době bylo stejně dávno známé, dokonce v době, kdy ještě u protikorupční policie nepracoval. Objevovalo se v různých dokumentech a podáních na státní zastupitelství a dokonce i v médiích.  Kotrč zároveň pracuje jako kněz evangelické církve v Chlumci nad Cidlinou a dokonce tvrdí, že inspekce na počátku jeho kauzy dělala "domovní prohlídku" i v kostele za oltářem, což mu už přišlo hodně absurdní.

Pro pochopení celé věci je důležité dodat, že Kotrč zároveň narazil na vazby jednoho ze svědků a vrchní žalobkyně Lenky Bradáčové a dokonce navrhl, aby jí byl případ odebrán. Byl to její spolužák, což Bradáčová nijak nepopírala, ale trvala na tom, že ji to nijak nediskvalifikuje a necítí se podjatá. "Já jsem doporučil, aby to dozorovalo Vrchní státní zastupitelství Olomouc," uvádí nyní pro iDNES.cz Kotrč.  Případ už ale nedokončil. Ten se už obrátil na poslance z komise pro kontrolu GIBS.

Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová odepsala, že se vyjádří dozorující žalobce Pavel Prygl, který má Kotrčův případ na starosti. Prygl v pátek odpověděl, že inspekce Kotrče stíhá odůvodněně. "Skutečnosti, které obviněný uvádí, bereme jako způsob jeho obhajoby," sdělil Prygl.

Souzen s Toflovým gangem a osvobozen

Do třetice, Rudolf Setvák byl bývalým šéfem brněnského pracoviště policejní inspekce (to se ještě nejmenovala GIBS). V roce 2011 byl zatčen při monstrózní akci v souvislosti s takzvaným Toflovým gangem. Ve vazbě strávil tři měsíce. Vinili ho, že zločincům prozradil, že je odposlouchávají, jenže pak se ukázalo, že jde vlastně jen o domněnku informátora.

Pochyby měl i státní zástupce, Setváka přesto obžaloval, ale u soudu byl letos v únoru Setvák osvobozen. Verdikt ještě není pravomocný. "Odvolání státního zástupce ale nepředpokládám. Klient se zatím nechce vyjadřovat. Byl ale skutečně obviněn na základě jedné holé věty, že ,nějaká důvěrná informace utekla od Setváka´," řekla v pátek Setvákova právnička Běla Sedláčková.

Mluvčí inspekce Radka Sandorová u toho případu opakuje, že pro něj platí totéž,co pro Petra Lessyho, totiž že vyšetřování běželo pod dozorem státního zástupce. Podle zdrojů redakce se o Setvákovi uvažovalo před jeho zatčením o jeho povýšení do Prahy do vedení inspekce.

Doplňující informace kpt. Mgr. Rostislava Kotrče (6. listopadu 2018):

Moje trestní řízení včetně soudního řízení trvalo od r. 2013 do 2018. V rámci tohoto řízení bylo prokázáno, že jsem žádnou utajovanou informaci nevyzradil a nedopustil jsem se žádného trestného činu. Státní zástupce se opakovaně odvolával, přesto rozsudek o mé nevině potvrdil 3 x Městský soud v Praze, 2 x Vrchní soud v Praze a 1 x Nejvyšší soud v Brně. Po snaze státního zástupce, který se neustále odvolával a snažil rozsudek změnit, byla věc předána k posouzení Národnímu bezpečnostnímu úřadu. Z rozhodnutí NBU však řízení v této věci bylo zastaveno. Celé mé trestné jednání mělo být učiněno tím, že jsem s kolegou sepsal úřední záznam o zjištěných pochybeních policistů, kteří trestní stíhání zahajovali a pracovali na něm od počátku a vyzradili identitu utajované svědkyně. Tento úřední záznam jsem po sepsání založil v souladu s trestním řádem do spisového materiálu.

V průběhu důkazního řízení před soudem bylo jasně zjištěno a zdokumentováno, že v kauze ŘSD jsem neměl přístup k utajovaným informacím a identita utajované svědkyně byla naopak vyzrazena bývalými policisty. Na základě rozsudků a důkazů také Policie ČR přehodnotila mé propuštění ze služebního poměru a byl jsem již před několika měsíci přijat zpět do služebního poměru ve stejné hodnosti a na stejné pracoviště.

Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Na Jižní spojce se srazilo auto s vojenskou houfnicí, kolize přibrzdila provoz

Na Jižní spojce se srazilo auto s vojenskou houfnicí. (24.5.2019)

Pražskou Jižní spojku v oblasti Spořilova ve směru na Černý Most dopoledne krátce uzavřela kolize osobního auta se...

VIDEO: Zloděj strhl ženě řetízek, pak ho na útěku před cyklisty zahodil

krádež řetízku

Neobyčejnou drzost prokázal muž, který před jedním z ostravských domů oslovil starší ženu a z krku jí strhl řetízek....

Při nárazu auta do stromu zahynul na Písecku dvacetiletý řidič

Ilustrační snímek

Smrtelná dopravní nehoda se stala brzy ráno na Písecku. Mladý řidič osobního auta tam narazil do stromu a utrpěl...

Najdete na iDNES.cz