Čunek soudu nevysvětlil výpisy hovorů v úplatkářské kauze Vaškůj

  9:28aktualizováno  18:17
Téměř dvě hodiny vypovídal Jiří Čunek u přerovského okresního soudu v procesu s podnikateli Romanem Vaškůjem a Petrem Šmiřákem. Ti se podle obžaloby snažili v roce 2007 uplatit Marcelu Urbanovou, která figurovala jako korunní svědkyně v už uzavřené korupční aféře šéfa lidovců.

Čunek: Nemám důvod se Marcele Urbanové omlouvat | foto: ČTK

Za 750 tisíc korun a další výhody po ní měli požadovat, aby změnila svoji výpověď v jeho prospěch. Urbanová to ale nahlásila policii, která oba podnikatele obvinila.
 
Čunek u soudu vypověděl, že o postupu Vaškůje a Šmiřáka neměl tušení. A že oba muže téměř nezná. "Nic o tom nevím. Je to aktivita, která mě poškozuje," řekl Čunek.

Uvedl, že Vaškůje viděl jednou v životě. Loni za ním údajně přišel do senátní kanceláře. O čem hovořili, Čunek s ohledem na svoji funkci neprozradil.

Podle soudce Jiřího Barboříka ale bylo z Čunkova telefonu voláno na číslo, na němž se hlásil Vaškůj. Vyplynulo to z výpisu volání. "Můžete to nějak vysvětlit?" zeptal se soudce. "To nevím," odvětil Čunek.

Výpověď grafoložky

Stejně tak nedokázal šéf lidovců vysvětlit návštěvu Evy Vaškůjové na ministerstvu pro místní rozvoj v době jeho působení. Barbořík přečetl i části odposlechů, v nichž Vaškůj mluvil před Urbanovou důvěrně o Čunkovi.

Vaškůjův advokát to ale napadl s tím, že monitorování nebylo povoleno soudcem, a je tudíž nezákonné. Proto by podle něho neměly být důkazy takového charakteru brány v potaz. Soudce však jeho námitku zamítl a vyzval ho případnému podání stížnosti.

Vypovídala také grafoložka. Jedním z dokumentů, které podnikatelé Urbanové předkládali, byla totiž i Čunkova omluva za to, že poškodil její jméno. Byl to podepsaný text na hlavičkovém papíře ministerstva pro místní rozvoj, které tehdy Čunek vedl.

Podle znalkyně z oboru písmoznalectví nelze ale se stoprocentní jistotou říci, jestli je podpis pravý. Zejména kvůli horší kvalitě papíru, na kterém byl napsaný. Měl velmi hrubou strukturu. "Pravděpodobnost, že jde o pravý podpis, je nízká. Nejde to však vyloučit," uvedla znalkyně Jiřina Straková.

Čunek: Dostával jsem anonymy

Vaškůj už dříve vypověděl, že podpis zfalšoval. A Čunek nyní popřel, že by byl jeho. Přesněji řečeno odmítl, že by podepsal omluvný dopis Urbanové. "Nemám důvod se Marcele Urbanové omlouvat. Byl jsem jí křivě nařčen, což mě velmi poškodilo," řekl Čunek.

Soud přistoupil i ke zkoušce písma. S vyloučením veřejnosti vyzval Čunka, aby se podepsal na papír s omluvou Urbanové. Podle znalkyně ale ani tento pokus nemusí přinést jistotu. Lidé, kteří se dodatečně kvůli zkoušce podepisují, totiž bývají z různých důvodů nervózní, což se projevuje i na jejich písmu.

Čunek během své výpovědi také uvedl, že dostával anonymy, ve kterých mu pisatel vyhrožoval i fyzickou likvidací. Podle něho mohl psát dopisy Jaroslav Rúčka, přítel Marcely Urbanové.

Korunní svědkyně Urbanová

Ve Vaškůjově kauze už loni vypovídal i ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. "Celé je to bizarní," prohlásil po odchodu ze soudní síně. Podle něho případ slouží pouze k opakovanému rozdmýchávání uzavřené Čunkovy korupční aféry.

Policie lidoveckého předsedu obvinila v únoru 2007 z přijetí půlmilionového úplatku od realitní společnosti H&B Real. Jako korunní svědkyně v případu vystupovala právě Urbanová. Žalobce Arif Salichov však stíhání Čunka zastavil.

"Jakmile jsem se stal senátorem a mohl hrát na politickém nebi hru, kterou mi nemohl nikdo předurčit, to znamená, že jsem se choval samostatně, a začal tím být nebezpečný, tak v té chvíli to začalo, a toto jsou jenom důsledky," uvedl před časem Čunek.

Autor:
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Kvůli mobilu zapálil ředidlo pod autem se spícími lidmi, viní muže žalobce

Miroslav Kozler byl přesvědčený o tom, že mu mladíci rozbili mobil. Pod autem,...

Krajský soud v Plzni začal projednávat dva roky starý žhářský útok ve vodáckém kempu nedaleko Dolan na Plzeňsku....

Nenapravitelný nestyda se zase obnažoval před dětmi, je ve vazbě

Ilustrační snímek

Asi si nemůže pomoct. Třiapadesátiletý muž, který se už v minulosti obnažoval před dětmi, nyní zase popustil uzdu své...

Trampové nechali kamaráda vozíčkáře u lomu Amerika, zůstal tam dvě noci

Vozíčkář zůstal dvě noci u lomu Amerika, nechali ho tam kamarádi. (17. 6. 2019)

U lomu Velká Amerika na Berounsku zůstal po dvě noci opuštěný vozíčkář, který se sám nedokázal dostat pryč. Podle...

Najdete na iDNES.cz