Bylo vidět, že nejsme skuteční policisté, hájí se Potměšil a Čtvrtníček

  10:11aktualizováno  10:11
Herci Petr Čtvrtníček a Jan Potměšil stanuli před soudem kvůli natáčení charitativního klipu pro Konto Bariéry. V převleku za policisty zastavovali řidiče, které natáčely skryté kamery. Jeden z řidičů při tom dostal infarkt. Herci se hájí tím, že je nenapadlo, že by je v převleku někdo nepoznal.

Obžalován je i režisér Tomáš Svoboda a producent Jiří Kounický. K soudu dorazili všichni, s výjimkou Svobody. Petr Čtvrtníček před zahájením líčení žertoval. „Jste všichni, můžeme začít?“ ptal se novinářů. „Vy si k tomu gestu už titulek napíšete,“ uvedl při pózování fotografům.

Jako první vypovídal Jan Potměšil. Na začátek uvedl, že je mu velmi líto toho, co se stalo. Řekl, že se jednalo o charitativní projekt, do kterého se zapojil bez nároku na honorář, protože se domníval, že může lidem pomoci.

Fotogalerie

Soudkyně se herce ptala, zda po zastavení vozu řidiči řekl, že se jedná o natáčení. „Nenapadlo nás, že by nás někdo nepoznal,“ odpověděl Potměšil. „Já jsem vystupoval na vozíku, už to bylo tak absurdní, že muselo být jasné, že jde o nadsázku, že to není realita,“ dodal.

Připomněl, že řidička, kterou zastavili těsně předtím, je poznala okamžitě. Navíc auto bylo maskováno jako policejní jen magnetickými cedulemi a uniformy byly kostýmy České televize.

Petr Čtvrtníček řekl, že byl požádán Kontem Bariéry, aby napsal scénář ke scénce. Právě on vymyslel, že budou herci jako policisté zastavovat řidiče. „Zajímaly mě reakce lidí na to, když je zastaví policista na vozíku,“ řekl Čtvrtníček s tím, že scénář zaujal jak televizi, tak Konto Bariéry.

Všechna povolení jsme měli, řekl produkční

Poté popisoval vlastní natáčení. Scénku natáčelo sedm kamer. „Na začátku řidič nevěděl, že je to natáčení. Když jsme mu to řekl, tak se usmál, ulevilo se mu,“ uvedl Čtvrtníček s tím, že právě tato emoce zřejmě byla za tím, co se řidiči poté přihodilo.

Produkční Jiří Kounický pak popisoval, jak dohadoval natáčení s úřady. Uvedl, že všechna povolení měli, dokonce se na místě zastavila hlídka dopravní policie. „Nikdo nás neupozornil, že pácháme přestupek,“ řekl Kounický.

Připustil ale, že měnili místo natáčení, protože to původní se Petru Čtvrtníčkovi nelíbilo. Nakonec filmovali na parkovišti u Papírenské ulice, kde se mělo natáčet původně. „Přišlo nám, že tam, mimo běžný provoz, nebudeme nikoho ohrožovat,“ vysvětloval.

V době, kdy řidič zkolaboval, byl opodál. „Zaslechl jsem z vysílačky, jak někdo volá, ať přineseme vodu,“ popsal, jak se o infarktu řidiče dozvěděl. Poté volal záchranku a na základě jejích pokynů začal štáb resuscitovat.

Poznala jsem až pana Čtvrtníčka, řekla spolujezdkyně

U soudu vypovídala i spolujezdkyně ze zastavovaného auta. Řidič, který zkolaboval, byl její kolega z práce a nabídl jí svezení. Uvedla, že si nejprve mysleli, že je zastavují policisté. Nezarazilo ji ani, když k autu přijel v uniformě na vozíku Jan Potměšil. „Já jsem poznala až pana Čtvrtníčka,“ uvedla.

V té chvíli už podle ní věděli, že se jedná o legraci, a ulevilo se jim. Vzápětí se ale řidiči udělalo zle. „Od jeho ženy jsem se později dozvěděla, že se už necítil dobře a byl kvůli tomu za několik dní objednán k lékaři. Brala to rozumně. Říkala, že bylo štěstí, že se to stalo v místě, kde byl někdo tak dobře znalý resuscitace,“ chválila člena štábu ČT, který muže pomohl zachránit.

Známé osobnosti natáčely scénky pro pořad Možná přijde i charita, na kterém spolupracovala Česká televize a Nadace Charty 77. V jednom z klipů Čtvrtníček (byl o berlích) a Potměšil v srpnu 2012 v Praze 6 zastavovali řidiče.

Jeden z nich zkolaboval poté, co se dozvěděl, že se jedná o natáčení skrytou kamerou pro Konto Bariéry. Muže postihla srdeční zástava a upadl do bezvědomí. Zachránila ho resuscitace od člena štábu České televize.

Obvodní soud pro Prahu 6 obžalované trestním příkazem odsoudil k podmínečným trestům. Protože obhájce Tomáš Sokol podal proti trestnímu příkazu odpor, musí být případ projednán před soudem. (více o trestním příkazu a podání odporu zde)

Soud nakonec jednání odročil na 19. srpna. Bude zjišťovat, zda muž, který zkolaboval, bude moci vzhledem ke svému zdravotnímu stavu vypovídat.

Po stopách vrahů
  • Nejčtenější

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Rusko proniklo do bojů v Sýrii, spolu se syrskou armádou vstoupilo do Kobani

Syrská armáda doprovázená ruskými vojáky ve středu večer vstoupila do severosyrského pohraničního města Kobani. Ještě v...

Premium

Do luxusu investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt v Česku je dál na prodej

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Jablka s hřebíky, piškoty s vrutem. V Pelhřimově někdo ohrožuje řidiče

Pelhřimovští policisté prošetřují případy, kdy neznámý pachatel umístil do jízdního pruhu silnice na ulici Františka...

VIDEO: Opilý řidič jel po dálnici D6 v protisměru, pak ujížděl hlídce

Riskantní jízdou ohrožoval řidiče na dálnici D6 opilý šofér, který jel několik kilometrů v protisměru. Naštěstí se mu...

Za kontaminaci vody v Dejvicích dostali pracovníci vodáren peněžité tresty

Dvojici zaměstnanců Pražských vodovodů a kanalizací, kteří čelili obžalobě kvůli plošné kontaminaci vody v Dejvicích a...

Auto mu rozebrali zloději, řidič dostal pokutu za chybějící technickou

Nepříjemnou dohru měla pro motoristu z Přerovska porucha jeho auta. Nechal ho totiž odstavené na polní cestě ve...

Najdete na iDNES.cz