Cizinec se z obchodní schůzky už nevrátil

  16:20aktualizováno  16:20
B e n e š o v - Msta, likvidace konkurenta, vyřizování účtů, loupež nebo také osobní či rodinné rozepře, to vše jsou verze, jimiž se od loňského jara zabývali policisté v případu vraždy tureckého obchodníka Dogana Leventa Gökceörena. I přes vynaložené úsilí však zůstává vrah stále neznámý.
Pachatele téměř dokonalého zločinu začali policisté hledat 10. dubna 2000 poté, co byla nedaleko silnice E 55 v lese zvaném Tužinka u Benešova nalezena mrtvola v tu dobu ještě neznámého muže.

Policie žádá občany, kteří by mohli vypovědět cokoli o pobytu cizince v České republice v době od 24. ledna do 1. února loňského roku, nebo o výskytu lahvově zeleného automobilu Alfa Romeo 145 s tureckou SPZ:
34 S 29 74, aby podali i anonymně své svědectví na telefon krajského úřadu vyšetřování, Bartolomějská 4 
02/614 22 138, 02/614 22 455 nebo 158.

"V hustém mlází nalezli obdélníkovou prohlubeň bez travního porostu připomínající hrob náhodní chodci," uvedl o začátku případu Emil Bielec z krajského úřadu vyšetřování s tím, že pátrání začalo i díky precizní práci benešovských policistů. "V lese mohl být pohřben například pes, přesto policisté začali kopat."

Teprve po odkrytí asi 80 centimetrů zeminy bylo jasné co jáma skrývá. V této hloubce totiž muži narazili na lidskou nohu ohnutou v koleni a vztyčenou vzhůru. O dalších 80 centimetrů hlouběji leželo nahé tělo muže.

"Na první pohled bylo jasné, že se stal obětí vraha. Znám i případy, kdy mrtvého člověka ukryl řidič ve strachu ze stíhání za autonehodu," vysvětluje Bielec.

Kde a především kdy Turek přišel o život není jasné. "Mohlo to být na místě nálezu, ale podle stop, které nechci zveřejňovat, protože o nich ví pouze úzký okruh policistů a samozřejmě vrah, lze usoudit, že byl na místo přivezen již mrtvý," domnívá se vyšetřovatel.

Vzhledem k tomu, že Gökceörena již dříve policie prověřovala, dokázala také zanedlouho po nálezu těla upřesnit, že právě on je mužem z lesního hrobu.

Turek se v Čechách oženil a bydlel v Praze Letňanech, často však cestoval k příbuzným do Turecka. V době svého zmizení, 1. února, byl v rozvodovém řízení.

"Z Istanbulu se do Prahy vrátil 24. ledna svým vozem Alfa Romeo 145 a až do doby posledního výskytu bydlel u známého v Augustinově ulici," tvrdí Bielec. Automobilem přivezl cizinec doprovázený tureckou milenkou i oděvy pro svou pětiletou dceru, avšak věci jí již nepředal. Ty, jak později policisté zjistili, byly z vozidla odcizeny.

Mezi ukradenými oděvy byl i atypický kabátek šedé barvy s leopardími skvrnami černé barvy, jehož objevení by mohlo policistům pomoci při dalším pátrání. Neznámý pachatel ukradl i auto a odstavil ho na Petrském náměstí, kde ho policisté 4. května objevili.

Podle svědků Gökceören vypadal jako světák a vystupoval sebejistě. Byl 180 centimetrů vysoký, štíhlý, snědé pleti a měl rád ženy. Netrpěl finanční nouzí.

Pobyt jeho přítelkyně v Čechách byl závislý na úspěšnosti obchodu, který hodlal uzavřít 1. února. Čím vším se jedenačtyřicetiletý elegantně se oblékající Turek zabýval není zcela jasné. Mezi jeho oblasti zájmu, podle živnostenského listu patřil nákup zboží za účelem prodeje. Dříve se však živil i jako zaměstnanec kasina a přivydělával si i jako hráč. Kromě své mateřštiny ovládal i angličtinu, domluvil se i německy a samozřejmě česky.

"Nosil kožené polobotky, tesilové kalhoty, sako a dlouhý filcový hubertus vše v černé barvě. Takto oblečen se vydal v půl desáté večer na obchodní schůzku na Náměstí Republiky s nadějí na dobrý obchod," říká Bielec.

Od té doby Gökceörena živého nikdo, kdo by to chtěl dosvědčit, neviděl. Cizinec sice zemřel na zranění, které mu vrah způsobil značnou fyzickou silou působící na hlavu a hrudník, avšak není vyloučeno, že ho pachatel mohl nějakou dobu držet i jako rukojmího. "Mohl ho i týrat," míní krajský vyšetřovatel.

"Automobil mohl být například zaparkovaný před domem, nebo místem, kde Turek přišel o život, nebo kde byl držen v zajetí. Není totiž vyloučeno, že ho používal vrah," říká krajský vyšetřovatel Emil Bielec.

Zavražděný turecký obchodník Dogan Levent Gökceören. Policie zatím marně pátrá po jeho vrahovi, 24. ledna 2001

Lahvově zelený automobil Alfa Romeo 145 s tureckou SPZ 34S2974 zavražděného tureckého obchodníka Dogana Leventa Gökceörena, který policisté objevili 4. května 2000 na pražském Petrském náměstí.

Lahvově zelený automobil Alfa Romeo 145 s tureckou SPZ 34S2974 zavražděného tureckého obchodníka Dogana Leventa Gökceörena, který policisté našli 4. května 2000 na pražskkém Petrském náměstí.

Lahvově zelený automobil Alfa Romeo 145 s tureckou SPZ 34S2974 zavražděného tureckého obchodníka Dogana Leventa Gökceörena, který policisté našli 4. května 2000 na pražskkém Petrském náměstí.

Orientační plánek místa nálezu neznámé mrtvoly muže 10. dubna 2000 v lese zvaném Tužinka v okrese Benešov.

Autor:
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Další z rubriky

Muž zkolaboval při vyšetřování vnukovy krádeže, oživili ho policisté

Policisté Eva Huspeková a Petr Werner zachránili život muži, který zkolaboval....

V boj o život se zvrtlo běžné policejní vyšetřování krádeže cigaret v obchodě na Chebsku. S hlídkou přišel událost...

VIDEO: Muž u Trutnova ujel s drogami před celníky, zapadl v potoce

Muž skončil s autem po honičce s celníky v potoce u kempu Peklo u Trutnova (16....

Recidivista na Trutnovsku ujížděl s drogami v autě před celníky, až havaroval v potoce. Když ho hlídka po několika...

Kdyby se otec dozvěděl o podvodech, končím, řekl soudu lihový boss Březina

Radek Březina u zlínského soudu.

Za mimořádných bezpečnostních opatření začal u zlínského soudu vypovídat dlouholetý šéf lihové mafie Radek Březina....

Najdete na iDNES.cz