Protikorupční policie loni vyšetřovala případy se škodou přes 97 miliard

  13:55aktualizováno  13:55
Policejní Útvar odhalování korupce a finanční kriminality loni obvinil 379 lidí, zajistil majetek ve výši téměř 3,4 miliardy korun a podal padesát návrhů na obžalobu. Na čtvrteční tiskové konferenci to uvedl jeho ředitel Jaroslav Vild. Letos se policisté hodlají více zaměřit na regiony.

Zásah protikorupční policie v České exportní bance v lednu 2014. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Nejčastěji Útvar odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) řeší případy krácení daně a zneužívání pravomoci. Jejich vyšetřování loni zabralo celkem 40 procent práce tohoto útvaru. „Kritériem je pro nás výše škody,“ říká k daňové a hospodářské kriminalitě Vild. Teprv při odhadované škodě vyšší než 150 milionů se o případ začínají zajímat jeho lidé. A právě takových řešil ÚOKFK hned několik.

Celkem 220 případů přibylo v loňském roce k balíku 228 trestních spisů, které protikorupční policii zbyly k šetření z minulých let. Útvar, který má v současnosti zhruba 353 lidí, dokázal za uplynulý rok 218 případů uzavřít a v 50 z nich podat návrh na podání obžaloby. Průměrná doba dořešení jednoho trestního spisu činila 476 dní, což je víc než v roce předchozím. Tehdy to bylo 421 dní. „Je to ovlivněné skladbou trestních věcí,“ vysvětlil náměstek ředitele Petr Lysák.

Práce protikorupční policie v číslech
201220132014
Počet nových kauz304204220
Počet vyřízených spisů celkem331215218
Obviněné osoby334393379
Návrh na podání obžaloby806050
Délka vyšetřování ve dnech481421476
Prověřovaná škoda (v mld Kč)109,499,297,5

Zdroj: ÚOKFK SKPV

Mezi největší kauzy loňského roku patřil případ Krajské zdravotní a.s.. „Zde byly nastaveny podmínky výběrového řízení tak, že vedly k tomu, že nakonec zůstal jen jediný uchazeč. A to přesto, že všichni věděli, že dané zařízení by bylo možno koupit jinde levněji,“ objasnil Lysák. V tomto případě podala protikorupční policie návrh na obžalobu pěti lidí a vznikla škoda nejméně 82 milionů korun.

Další případy jsou stále v šetření. Výší škody se mezi nimi vymyká obchodování s nezdaněným lihem. „Jde o krácení daní. Škoda 6,7 miliardy korun je dosud nejvyšší,“ zmínil náměstek Lysák. Skupina lidí je v tomto případě podezřelá, že čistila technický líh a uváděla ho do oběhu. Také obchodovala s nezdaněným lihem, který před příslušnými úřady velmi dobře skrývala na různých místech, podle Lysáka například i v zazděných místnostech.

Výjimečná je dosud neuzavřená kauza Key Investments, kde v roli poškozených vystupují mimo jiné i některá města a městské části. „Nabízela zhodnocení finančních prostředků, ale svou pozornost zaměřila na portfolio vysoce rizikové,“ řekl Lysák. Klienti poté přišli o peníze, které hodlali zhodnotit. Dosud vyčíslená škoda zde dosahuje 840 milionů korun.

Před půlrokem vznikla v rámci protikorupční policie také Daňová kobra, která se specializuje na ty nejtěžší hospodářské delikty. „Daňová kobra není útvar v pravém slova smyslu. Je to forma spolupráce. Tady funguje celní správa, finanční správa a Policie České republiky. V minulosti to bylo tak, že spolupráce fungovala spíše na osobní bázi,“ vysvětlil ředitel Útvaru Vild.

V roce 2015 hodlá protikorupční policie posílit spolupráci s jednotlivými regiony a krajskými ředitelstvími policie. „Jde o to vytvořit funkční celek, který bude partnerem pro finanční správu a celní správu. Musíme si uvědomit, že ty daňové věci neprobíhají v jednom teritoriu, ty probíhají napříč,“ vysvětlil Vild. Jednání s krajskými policejními řediteli podle něj již začala.

Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Pendolino srazilo na přejezdu v Olomouci chodce, nehoda blokovala koridor

Pendolino na olomouckém hlavním nádraží.

Komplikace zažili lidé cestující vlakem na hlavním koridoru mezi Prahou a Ostravou, případně na trase z Olomouce do...

Řidič kabrioletu dostal na Jablonecku smyk, auto se převrátilo

Červený kabriolet skončil koly vzhůru.

Koly vzhůru skončil v sobotu dopoledne kabriolet, jehož řidič dostal na Jablonecku smyk a skončil mimo vozovku. Muž...

Cizinec usnul u přehrady, na zastávce pak potkal zloděje se svými věcmi

V Brněnské přehradě kvůli zelené vodě plné sinic hygienici zakázali po deseti...

Jen chvíli se mohl radovat z lupu zloděj, který okradl v Brně spícího cizince. Okradený muž se totiž po probuzení vydal...

Najdete na iDNES.cz