Chtěli mě zabít, hájí svůj útěk vězeň

  18:20aktualizováno  18:20
Vinařice - Nájemný vrah Josef Vrabec tvrdí, že měl pro svůj útěk z věznice ve Vinařicích závažný důvod. Z povolené vycházky jsem se nevrátil, protože mě anonym varoval, že se chystá má likvidace, říká vězeň, který si má ve Vinařicích z patnáctiletého trestu odpykat ještě sedm let. Jeho smrt si údajně objednal podnikatel Ivan Jonák. Vrabec byl odsouzen za zorganizování vraždy Jonákovy manželky Ludviky.

Vrabec policistům řekl, že dostal strach a chtěl se schovat u příbuzných na Moravě. Později si však vše rozmyslel a v sobotu se vrátil do věznice.

Vrabec se bál, že bude ve věznici s Jonákem
Uvedl, že dostal telefonickou výhrůžku, podle níž měl být v úterý přemístěn do věznice ve Valdicích, kde je vězněn Jonák. Ten podle anonyma připravil Vrabcovu likvidaci.

Vězňovu výpověď prověřuje policie. Jestliže se potvrdí, bylo Vrabcovo jednání podle zástupce ředitele věznice Zdeňka Nagye pochopitelné. "Pokud to tak bylo, měl obyčejný lidský strach o svůj život. Jsem rád, že se rozhodl vrátit sám a odpovědnost, kterou měl, zvládl," prohlásil Nagy.

Vrabec se do věznice vrátil sám
Vrabec se měl z dvanáctihodinové vycházky vrátit už ve čtvrtek 20. června. Policie po něm v pátek vyhlásila celostátní pátrání. Vězeň se do Vinařic sám přihlásil v sobotu nad ránem. Ředitel věznice ho za porušení předpisů potrestal dvaceti dny samotky.

"Ve 4:30 sám dorazil do Vinařic," řekla iDNES kladenská policejní mluvčí Michaela Nováková. Vrabec si tak vycházku neoprávněně prodloužil o 31 hodin.

O samotce pro Vrabce rozhodl zástupce ředitele věznice Zdeněk Nagy. Řekl, že měl s vězněm osobní pohovor, aby zjistil důvody jeho zkratového chování.

Vrabec se podle něj do věznice zprvu nehodlal vrátit vůbec, rozhodnutí změnil až po naléhání rodičů. Do Vinařic ho v sobotu přivezl otec.

"Vězeňská služba zveřejní důvody, pro které se trestanec nechtěl vrátit až poté, co jejich pravdivost prokáže policie," řekl mluvčí věznice Luboš Beránek.

Co předcházelo návratu - páteční pátrání
"Ve čtvrtek večer nám vedení věznice ohlásilo, že se jim jeden z odsouzených nevrátil z dočasné vycházky. Okamžitě jsme vyhlásili celostátní pátrání a přijali výjimečná opatření," potvrdila Nováková.

Kriminalisté měli podle ní vytipováno několik lokalit, kde by se mohl odsouzený skrývat.

Zda může mít u sebe zbraň či být nebezpečný okolí, nedokázala říct. "Je to člověk, který byl odsouzený za vraždu a nedovolené ozbrojování. Mám tu ale poznámku, že mimo věznici byl už dvakrát a vždy se vrátil," dodala.

Jak je možné, že nájemný vrah odsouzený na patnáct let se může dostat, byť na chvíli, na svobodu? Josef Vrabec měl podle pracovníků věznice a policistů povolenu návštěvu rodičů. Ti bydlí v nedalekém Kladně. Ven z vězení mohl jen díky tomu, že nadstandardně plnil své povinnosti.

Za co byl Josef Vrabec odsouzen

V roce 1994 se podílel na vraždě manželky Ivana Jonáka, majitele erotického podniku Discoland Sylvie. Vraždu si objednal za 300 000 korun sám Jonák. Soud označil Vrabce za šéfa skupiny vrahů a odsoudil jej k patnácti letům vězení.

"Nikdy s ním nebyly problémy," řekl jeden z pracovníků věznice, který si však nepřál uvést jméno. "Nevíme, co u něj vedlo k tak zkratkovitému jednání," dodal mluvčí věznice Ivan Suchý.

Josef Vrabec byl soudem označen za šéfa vrahů, kteří v roce 1994 zastřelili na pražském sídlišti v Petrovicích u stánku s ovocem a zeleninou Ludviku Jonákovou.

Vraždu své ženy si objednal majitel erotického podniku Discoland Sylvie Ivan Jonák prostřednictvím taxikáře Tomáše Jeřábka. Ten Vrabcovi za odstranění Jonákové slíbil tři sta tisíc korun.

Vrabec se podle výpovědi sám k činu neodhodlal a na akci si najal další osoby, které vražedný plán uskutečnily. Soud jej za to poslal na patnáct let do vězení.

Propuštění každého vězně, tedy i vrahů či násilníků, umožňuje zákon. Ten totiž stanovuje, že každý odsouzený může za dlouhodobě dobré chování, bezvadné plnění povinností a velkou aktivitu dostat odměnu. Mezi ně patří nejen pochvala, ale také volná návštěva mimo věznici. Ta je vlastně předstupněm přerušení trestu až na několik dní. Jak postupovat, stanovují pravidla generální ředitelky Vězeňské služby Kamily Meclové.

Soud snížil Jonákovi trest

"Samozřejmě, že z věznice nepustíme každého. Rizikový je pro nás každý odsouzený, takže nejprve posuzujeme, proč ho na takovou vycházku nepustit. Projednává to komise, která je složená z psychologa, pedagoga, sociální pracovnice, lidí, co mají na starosti prevenci. Teprve když jsme jednoznačně přesvědčeni, že toho odsouzený nezneužije, doporučíme jeho opuštění věznice řediteli. Ten má konečné slovo," popsal mechanismus mluvčí vinařické věznice Luboš Beránek.

Nejprve dostane vězeň vycházku na tři hodiny, poté na dvanáct, a teprve když se osvědčí, má nárok na přerušení trestu. "Vloni jsme z věznice krátkodobě pustili sto padesát odsouzených, pouze tři procenta z nich se nevrátila. Všechny se policii podařilo vypátrat," dodal.

Co říká zákon o výkonu trestu

Jestliže odsouzený svým chováním a jednáním nebo příkladným činem projevuje odpovědný přístup k plnění stanovených povinností a spolupracuje při naplňování účelu výkonu trestu, lze mu udělit odměnu.

Odměnami jsou:
* pochvala,
* mimořádné zvýšení doby trvání návštěv během jednoho kalendářního měsíce až na pět hodin,
* povolení jednorázového nákupu potravin a věcí osobní potřeby odsouzenému, který jinak tyto nákupy nemůže provádět,
* zvýšení kapesného nejvýše o jednu třetinu až na dobu tří kalendářních měsíců,
* věcná nebo peněžitá odměna až do výše tisíc korun,
* rozšíření osobního volna na sportovní, kulturní nebo jiné zájmové aktivity až na dobu jednoho měsíce,
* povolení opustit věznici až na dvacet čtyři hodin v souvislosti s návštěvou nebo s programem zacházení,
* přerušení výkonu trestu.

Vinařická věznice pustila na vycházku vraha odsouzeného na 15 let. Josef Vrabec, jenž zabil ženu podnikatele Jonáka, se z ní nevrátil. Policie po něm vyhlásila celostátní pátrání. "Kdo by muže náhodou potkal, může dát samozřejmě vědět na linku 158," řekla iDNES mluvčí kladenské policie Michaela Nováková (21. června 2002).

Autoři: ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Policie odložila případ dětí, které udeřily kočkou o patník. Byla již mrtvá

Jihočeská města trápí toulavé kočky.

Policie ukončila vyšetřování školáků, kteří na karvinském sídlišti udeřili s kočkou o patník. Viděla je při tom...

VIDEO: Opilý řidič se prozradil zakázaným odbočením přes dvojitou čáru

Opilý řidič přejel dvojitou plnou čáru i přikázaný směr

Podivné vrávorání muže směrem k autu se nezdálo hlídce pardubických strážníků. Když pak sedl za volant, předvedl během...

Vtipálek narafičil slaměného cyklistu po pádu, lidé jen zavolali na 158

U cyklostezky se později objevila další slaměná postava (18. 6. 2019).

Žena projíždějící po cyklostezce u Hradce Králové ohlásila ráno na tísňovou linku, že u Labe leží muž s bicyklem....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz