Chtěli mě zabít, hájí svůj útěk vězeň

  18:20aktualizováno  18:20
Vinařice - Nájemný vrah Josef Vrabec tvrdí, že měl pro svůj útěk z věznice ve Vinařicích závažný důvod. Z povolené vycházky jsem se nevrátil, protože mě anonym varoval, že se chystá má likvidace, říká vězeň, který si má ve Vinařicích z patnáctiletého trestu odpykat ještě sedm let. Jeho smrt si údajně objednal podnikatel Ivan Jonák. Vrabec byl odsouzen za zorganizování vraždy Jonákovy manželky Ludviky.

Vrabec policistům řekl, že dostal strach a chtěl se schovat u příbuzných na Moravě. Později si však vše rozmyslel a v sobotu se vrátil do věznice.

Vrabec se bál, že bude ve věznici s Jonákem
Uvedl, že dostal telefonickou výhrůžku, podle níž měl být v úterý přemístěn do věznice ve Valdicích, kde je vězněn Jonák. Ten podle anonyma připravil Vrabcovu likvidaci.

Vězňovu výpověď prověřuje policie. Jestliže se potvrdí, bylo Vrabcovo jednání podle zástupce ředitele věznice Zdeňka Nagye pochopitelné. "Pokud to tak bylo, měl obyčejný lidský strach o svůj život. Jsem rád, že se rozhodl vrátit sám a odpovědnost, kterou měl, zvládl," prohlásil Nagy.

Vrabec se do věznice vrátil sám
Vrabec se měl z dvanáctihodinové vycházky vrátit už ve čtvrtek 20. června. Policie po něm v pátek vyhlásila celostátní pátrání. Vězeň se do Vinařic sám přihlásil v sobotu nad ránem. Ředitel věznice ho za porušení předpisů potrestal dvaceti dny samotky.

"Ve 4:30 sám dorazil do Vinařic," řekla iDNES kladenská policejní mluvčí Michaela Nováková. Vrabec si tak vycházku neoprávněně prodloužil o 31 hodin.

O samotce pro Vrabce rozhodl zástupce ředitele věznice Zdeněk Nagy. Řekl, že měl s vězněm osobní pohovor, aby zjistil důvody jeho zkratového chování.

Vrabec se podle něj do věznice zprvu nehodlal vrátit vůbec, rozhodnutí změnil až po naléhání rodičů. Do Vinařic ho v sobotu přivezl otec.

"Vězeňská služba zveřejní důvody, pro které se trestanec nechtěl vrátit až poté, co jejich pravdivost prokáže policie," řekl mluvčí věznice Luboš Beránek.

Co předcházelo návratu - páteční pátrání
"Ve čtvrtek večer nám vedení věznice ohlásilo, že se jim jeden z odsouzených nevrátil z dočasné vycházky. Okamžitě jsme vyhlásili celostátní pátrání a přijali výjimečná opatření," potvrdila Nováková.

Kriminalisté měli podle ní vytipováno několik lokalit, kde by se mohl odsouzený skrývat.

Zda může mít u sebe zbraň či být nebezpečný okolí, nedokázala říct. "Je to člověk, který byl odsouzený za vraždu a nedovolené ozbrojování. Mám tu ale poznámku, že mimo věznici byl už dvakrát a vždy se vrátil," dodala.

Jak je možné, že nájemný vrah odsouzený na patnáct let se může dostat, byť na chvíli, na svobodu? Josef Vrabec měl podle pracovníků věznice a policistů povolenu návštěvu rodičů. Ti bydlí v nedalekém Kladně. Ven z vězení mohl jen díky tomu, že nadstandardně plnil své povinnosti.

Za co byl Josef Vrabec odsouzen

V roce 1994 se podílel na vraždě manželky Ivana Jonáka, majitele erotického podniku Discoland Sylvie. Vraždu si objednal za 300 000 korun sám Jonák. Soud označil Vrabce za šéfa skupiny vrahů a odsoudil jej k patnácti letům vězení.

"Nikdy s ním nebyly problémy," řekl jeden z pracovníků věznice, který si však nepřál uvést jméno. "Nevíme, co u něj vedlo k tak zkratkovitému jednání," dodal mluvčí věznice Ivan Suchý.

Josef Vrabec byl soudem označen za šéfa vrahů, kteří v roce 1994 zastřelili na pražském sídlišti v Petrovicích u stánku s ovocem a zeleninou Ludviku Jonákovou.

Vraždu své ženy si objednal majitel erotického podniku Discoland Sylvie Ivan Jonák prostřednictvím taxikáře Tomáše Jeřábka. Ten Vrabcovi za odstranění Jonákové slíbil tři sta tisíc korun.

Vrabec se podle výpovědi sám k činu neodhodlal a na akci si najal další osoby, které vražedný plán uskutečnily. Soud jej za to poslal na patnáct let do vězení.

Propuštění každého vězně, tedy i vrahů či násilníků, umožňuje zákon. Ten totiž stanovuje, že každý odsouzený může za dlouhodobě dobré chování, bezvadné plnění povinností a velkou aktivitu dostat odměnu. Mezi ně patří nejen pochvala, ale také volná návštěva mimo věznici. Ta je vlastně předstupněm přerušení trestu až na několik dní. Jak postupovat, stanovují pravidla generální ředitelky Vězeňské služby Kamily Meclové.

Soud snížil Jonákovi trest

"Samozřejmě, že z věznice nepustíme každého. Rizikový je pro nás každý odsouzený, takže nejprve posuzujeme, proč ho na takovou vycházku nepustit. Projednává to komise, která je složená z psychologa, pedagoga, sociální pracovnice, lidí, co mají na starosti prevenci. Teprve když jsme jednoznačně přesvědčeni, že toho odsouzený nezneužije, doporučíme jeho opuštění věznice řediteli. Ten má konečné slovo," popsal mechanismus mluvčí vinařické věznice Luboš Beránek.

Nejprve dostane vězeň vycházku na tři hodiny, poté na dvanáct, a teprve když se osvědčí, má nárok na přerušení trestu. "Vloni jsme z věznice krátkodobě pustili sto padesát odsouzených, pouze tři procenta z nich se nevrátila. Všechny se policii podařilo vypátrat," dodal.

Co říká zákon o výkonu trestu

Jestliže odsouzený svým chováním a jednáním nebo příkladným činem projevuje odpovědný přístup k plnění stanovených povinností a spolupracuje při naplňování účelu výkonu trestu, lze mu udělit odměnu.

Odměnami jsou:
* pochvala,
* mimořádné zvýšení doby trvání návštěv během jednoho kalendářního měsíce až na pět hodin,
* povolení jednorázového nákupu potravin a věcí osobní potřeby odsouzenému, který jinak tyto nákupy nemůže provádět,
* zvýšení kapesného nejvýše o jednu třetinu až na dobu tří kalendářních měsíců,
* věcná nebo peněžitá odměna až do výše tisíc korun,
* rozšíření osobního volna na sportovní, kulturní nebo jiné zájmové aktivity až na dobu jednoho měsíce,
* povolení opustit věznici až na dvacet čtyři hodin v souvislosti s návštěvou nebo s programem zacházení,
* přerušení výkonu trestu.

Vinařická věznice pustila na vycházku vraha odsouzeného na 15 let. Josef Vrabec, jenž zabil ženu podnikatele Jonáka, se z ní nevrátil. Policie po něm vyhlásila celostátní pátrání. "Kdo by muže náhodou potkal, může dát samozřejmě vědět na linku 158," řekla iDNES mluvčí kladenské policie Michaela Nováková (21. června 2002).

Autoři: ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

Nevěstě zmizel v trampském srubu kufr peněz, pátrání ztížila opilost hostů

Kufr z přepadení v Náchodě jako jeden z důkazů (16.9.2015).

Po kufru plném peněz pátrali policisté na netradiční svatbě v Duchcově. Oslava se odehrávala o víkendu v trampském...

VIDEO: Honím čas, vysvětlil řidič kamionu předjíždění v zatáčce

Kamera natočila řidiče, který předjížděl na plné čáře v zatáčce

Bezohledného řidiče tahače s návěsem, který na Sokolovsku na plné čáře a navíc do zatáčky předjížděl ve vysoké...

Vězni vysáli z účtu trestance peníze, s podvodem jim pomáhal vychovatel

Okresní soud v Plzni začal řešit případ podvodu, který se měl odehrát za zdmi...

Plzeňský okresní soud uložil nepodmíněné tresty dvěma trestancům, kteří jinému vězni vysáli podvodem z konta 14 tisíc...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz