Bývalá vedoucí stavebního úřadu je před soudem. Kvůli úplatkům

  10:53aktualizováno  10:53
Až pětileté vězení hrozí bývalé vedoucí stavebního úřadu Brno-jih Iloně Novotné kvůli obžalobě z přijímání úplatků a zneužití pravomoci veřejného činitele. Novotná nařčení odmítá: prý jde jen o mstu podnikatele Radka Pivoňky, který je v případu klíčovým svědkem.

Ilona Novotná - Bývalá vedoucí stavebního úřadu Brno-jih je obžalována z braní úplatku | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

O tom, jestli je čtyřicetiletá úřednice vinna, měl rozhodnout Městský soud v Brně. Po výpovědi klíčového svědka, podnikatele Radka Pivoňky, po němž Novotná podle žaloby úplatek chtěla, však verdikt nepadl. Soud musí vyslechnout ještě Pivoňkovu přítelkyni, která žádost o úplatek podle vyšetřovatelů vyslechla skrz pootevřené dveře, když čekala na chodbě.

Pivoňka: Chtěla po mně 150 tisíc
"Ilona Novotná si předloni v červnu řekla o stopadesátitisícový úplatek za to, že povolí firmě Goldsmith a Friedmann, aby mohla svůj nově postavený sklad v brněnské Železné ulici využívat nepřetržitě," tvrdí státní zástupce Jan Petrásek. Stejně událost z předloňského června včera popsal i Pivoňka.

"Paní Novotnou jsem neznal. Šel jsem za ní, protože jsem chtěl vědět, proč ani sedmnáct dní po kolaudaci nedošlo písemné rozhodnutí, když běžně chodí do dvou tří dnů," popsal Pivoňka, proč úřednici navštívil v její kanceláři.

Pivoňka také tvrdí, že při kolaudaci přímo na místě stavby nikdo z úředníků nic vážného nenamítal, ale když pak přišel na stavební úřad, dozvěděl se, že podle kolaudačního rozhodnutí smí firma novou halu v Heršpicích provozovat jen ve všední dny od 7 do 16 hodin. "Já jí řekl, že by to byla znehodnocená investice a že podobné omezení ani zákon stavebnímu úřadu neumožňuje. Nesehnali bychom nájemce a nebylo by z čeho platit úvěr," popisoval Pivoňka. "Odpověděla mi, že by to šlo řešit jinak, že stačí jeden měsíční nájem, tedy sto padesát tisíc, a nebude problém. A poklepala při tom na stůl," vypověděl včera podnikatel u soudu.

Novotná nařčení odmítá
Novotná, která nyní pracuje jako urbanistka na brněnském magistrátu, jeho tvrzení odmítá. Při Pivoňkově výpovědi často jen kroutila hlavou a radila se s právníkem.

"Nic z toho, co mi klade žaloba za vinu, jsem nespáchala. Odmítla jsem mu vyhovět a on se mi za to pomstil. V kanceláři jen řekl, že je to protiprávní, a odešel," brání se Novotná.

Od loňského jara, kdy se soud začal případem zabývat, usedla na lavici obžalovaných poněkolikáté. Kauzu má totiž na starosti už druhý soudce a některé výslechy bylo nutné udělat znovu.

Pivoňka je známý oznamovatel
Novotná není jediná, kdo se kvůli oznámení dvaačtyřicetiletého podnikatele dostal do potíží. Právě Pivoňka upozornil v minulosti na rychlou jízdu ministra vnitra Františka Bublana a soudy se zabývají i úplatkem, o který si podle žalobce Pivoňkovu bratrovi řekl někdejší šéf jihomoravské České obchodní inspekce Petr Ventruba.

Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Za vraždu prostitutky 17 let vězení a vyhoštění, znásilnění se neprokázalo

Ukrajinec Andrii Matsola před ústeckým krajským soudem (14. srpna 2019).

Za loňskou vraždu prostitutky v Teplicích poslal ústecký krajský soud Ukrajince Andrie Matsolu na sedmnáct a půl roku...

Invalida si vyjel na houby, po poruše vozíku ho našel až policejní vrtulník

Vrtulník s termovizí při prohledávání lesů v okolí Vlčnova, kde se ztratila

Velká pátrací akce se rozjela ve středečních večerních hodinách na Prostějovsku, kde se muž senior vydal na elektrickém...

VIDEO: Opilý řidič ujížděl policii, problém má i „vyměněná“ spolujezdkyně

Opilý muž chtěl se chtěl prohodit se splujezdkyní

S alkoholem v krvi a bez platného řidičského průkazu ve středu večer ujížděl před policií řidič osobního automobilu na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz