Š. N. žádala obnovu řízení poté, co byla pravomocně odosuzena za najetí na...

Š. N. žádala obnovu řízení poté, co byla pravomocně odosuzena za najetí na policistu | foto: Jiří Pánek, iDNES.cz

Bývalá úřednice, která najela na policistu, žádala nový proces. Neuspěla

  • 16
Případ bývalé šéfky protokolu ministerstva obrany Š. N. soudy znovu přezkoumávat nebudou. Žena dostala podmínku za to, že najela autem do policistů. Odmítá však, že to udělala úmyslně. Ve středu Obvodní soud pro Prahu 1 její návrh na obnovení procesu zamítl.

Žena byla v roce 2015 pravomocně odsouzena za násilí proti úřední osobě k šestiměsíční podmínce, kterou si již odpykala. Incident se stal o rok dříve u Pražského hradu při summitu východoevropských prezidentů. U Hradu byla uzavřená doprava, ale úřednice chtěla podle obžaloby přesto do zákazu vjet. S policistou, který se ji pokusil zastavit na křižovatce, se dostala do konfliktu a najela na něj. Policista dokonce na ženu vytáhl zbraň.

Podle pravomocného rozsudku Š. N. odmítla respektovat, že cesta je uzavřená. Když se dostala do problémů, využila svého postavení a „volala na všechny strany“ (více o verdiktu odvolacího soudu zde).

Š. N. přiznává, že k policistovi asi metr a půl pomalu najela, ale tvrdí, že jen proto, aby uhnula přijíždějícímu autobusu. Incident označuje za nedorozumění. „Policisté ze mě udělali úřednici dožadující se protekce,“ postěžovala si v emotivním projevu před soudem.

Někdejší protokolářka se snažila všemi dostupnými prostředky verdikt zvrátit, protože kvůli škraloupu v rejstříku trestů přišla o práci. S dovoláním k Nejvyššímu soudu ale neuspěla, stejně tak se stížností k Ústavnímu soudu. Podnět pro porušení zákona ministerstvo spravedlnosti také odložilo. Ve středu se žena pokusila o obnovu řízení s tím, že obhajoba sehnala nové důkazy.

Znalci k obnově řízení nepomohli

Nový důkazní materiál představovaly dva posudky. Dopravní znalec Aleš Vémola před soudem řekl, že natočení předních kol na fotografiích z místa naznačuje, že se Š. N. otáčela, a vypadá to, že do uzavřené ulice vjet nechtěla a chystala se otočit. Jinou verzi však nevyloučil. Obhajoba předložila také posudek služebního zákroku policistů. Podle znalce Zdeňka Náchodského si policisté počínali špatně od výběru místa, kde auta zastavovali, až po chybějící mobilní značky zákazu vjezdu.

„Použití hrozby zbraní podle mě nebylo nutné. Policista nevěděl, co má dělat,“ kritizoval Náchodský. Na tříčlenný senát, který návrh na obnovu procesu posuzoval, ale ani jeden z posudků nezapůsobil. Podle jeho předsedkyně nepřinesli znalci žádné nové důkazy.

Soud proto již uzavřený případ otevřít odmítl. „Nebyly shledány důvody pro obnovu řízení,“ zhodnotila posudky předsedkyně senátu Ivana Tichá. Odmítla rovněž argumenty obhajoby, že policisté se na výpovědi mohli domluvit, aby zakryli vlastní pochybení. „Policista plnil pokyny a mám za to, že nevybočil z mezí zákona,“ uvedla soudkyně. Podle Tiché si Š. N. chtěla průjezd na Hrad vynutit i s využitím svých konexí.

Žena po incidentu s policisty například telefonovala generálu Vlastimilu Pickovi. Na místo pak mimo jiné dorazila vojenská policie a policisté nakonec dostali příkaz, aby Š. N. propustili. „Potřebovala jsem poradit, co mám v takové situaci dělat,“ vysvětlovala, proč volala známým.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

,

Video