Březina žaloval soudkyni Burianovou za rozsudky ve své kauze, neuspěl

  14:34aktualizováno  14:34
Pražský zastupitel Karel Březina z ČSSD neúspěšně zažaloval soudkyni pražského městského soudu Evu Burianovou. Ta třikrát vrátila zprošťující verdikt v kauze, v nímž byl Březina obžalován z podvodu. Nakonec rozhodla o výměně samosoudce. Ten pak pražskému zastupiteli uložil rok podmíněně se zkušební lhůtou 15 měsíců.

Zastupitel Karel Březina

Březina tvrdil, že soudkyně Burianová poškodila jeho osobnostní práva, a za to od ní žádal omluvu. V ní měla Burianová mimo jiné výslovně uvést, že se omlouvá za způsob, jakým rozhodovala v Březinově trestní věci, a uvést, že její rozhodnutí byla nezákonná a že jimi byla „dotčena vážnost, důstojnost a čest“ pražského zastupitele za ČSSD.

Soudy Březinu odsoudily za to, že jako člen dozorčí rady neinformoval pražský Dopravní podnik o konkurzu společnosti Parcela Plus, kde byl také v dozorčí radě. Přitom to byla jeho povinnost. Vyhlášení konkurzu podle zákona vylučuje, aby člen dozorčí rady společnosti zůstal nadále v jiných dozorčích radách. Březina však v radě Dopravního podniku zůstal, a tím se podle rozsudku, který naposledy potvrdil Nejvyšší soud, dopustil podvodu.

Konkrétně jako dehonestující označil Březinův právník například výrok z verdiktu městského soudu, který o zastupitelovi ČSSD uvedl, že „funkce v dozorčích radách různých společností byly téměř jeho profesí.“ Reagoval tak na Březinovo tvrzení, že o povinnosti, kvůli jejímuž nesplnění byl souzen, nevěděl.

Soudkyně Burianová byla také žalována za větu: “Je to naprosto jednoduchá záležitost, ke které není třeba dovolávat se rad advokáta, jak se obžalovaný hájí. Jak odvolací soud opakovaně opakuje poněkolikáté, nikdo po něm nechtěl řešení právních otázek, ale jen že měl informovat o funkci v dozorčí radě společnosti, na kterou byl vyhlášen konkurz.“ Podle Březinova advokáta tak klientovi upřela právo na právní pomoc.

Obhájkyně žalované soudkyně namítala, že Vrchní soud v Praze odmítl podjatost soudkyně a také Nejvyšší soud neshledal žádné pochybení, natož tak významné, aby za ně mohla být Burianová odsouzena za porušení osobnostních práv. Připomněla, že Nejvyšší soud Březinovo dovolání zamítl.

Ztížila se mu pozice v politice, bránil Březinu advokát

Doplnila, že stejný senát v čele s Evou Burianovou rozhodoval i v jiné kauze, kde tento senát potvrdil zproštění Karla Březiny obžaloby - a na to si pražský zastupitel nestěžoval. Napadla také tvrzení, že je soudkyně Burianová odpovědná za nemajetkovou újmu, když znemožnila Březinovi jeho právo účasti na politickém životě. „Pokud vím, tak je žalobce stále ve svých funkcích na magistrátu,“ uvedla.

„Netvrdil jsem, že nemůže vykonávat nějakou funkci, ale bylo mu ztíženo vykonávat nějakou významnější funkci i s ohledem na to, že byl ministrem vlády ČR,“ reagoval Březinův právník.

Soudkyně Jana Hercíková žalobu odmítla jako nedůvodnou a Březina musí navíc uhradit Burianové náhradu za náklady řízení. Hercíková řekla, že se soudkyně nedopustila takového excesu, aby poškodila práva obžalovaného Březiny. „Ani citované věty nemohou zavdat příčinu, aby žaloba uspěla,“ uvedla a poukázala na to, že podobné argumenty jako nyní užil Březina i v dovolání, které Nejvyšší soud také zamítl.

Březinův právník se už dříve bránil, že rozhodnutí Nejvyššího soudu nemusí být konečné, protože podali i ústavní stížnost. (více o podání stížnosti zde) Soudkyně Hercíková však vysvětlila, že pravomocné je nyní rozhodnutí Nejvyššího soudu a stížnost je mimořádný opravný prostředek.

Autor:
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Nehody sanitek zkomplikovaly provoz v Plzeňské v Praze, zranilo se sedm lidí

Nehoda sanitek komplikovala dopravu v Plzeňské ulici v Praze

Dvě nehody sanitek zkomplikovaly vpodvečer provoz v Plzeňské ulici v Praze. Při první narazil řidič sanitky z dosud...

Útočník na ulici osahával ženu a chtěl ji znásilnit, zachránil ji křik

Neznámý muž se v Plzni pokusil znásilnit dívku. Vodítkem při pátrání je pro...

Policisté v Plzni pátrají po muži, který se v centru města pokusil znásilnit ženu. Ta útok odvrátila, když začala...

Ze surové vraždy tříleté holčičky obvinili kriminalisté její matku

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili třiadvacetiletou ženu z vraždy tříletého dítěte, které bylo nalezeno minulý týden v bytě v...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz