Bratři vypilovali loupeže v hernách na Ostravsku, boty obalovali fólií

  15:42aktualizováno  15:42
Dva bratři z Ostravy s jedním komplicem přepadli za jedenáct dnů osm heren na Ostravsku. Avšak jen proto, aby uloupené peníze naházeli opět do výherních automatů. Uzavřený oběh bankovek přerušila až policejní zásahová jednotka.

Policejní potápěč s číšnickou peněženkou, vylovenou z rybníku v Ostravě. | foto: Policie ČR

Poprvé bratři ve věku 23 a 28 let, oba s bohatou trestní minulostí, zaútočili 17. listopadu v Ostravě-Hrabůvce. Scénář byl i poté podobný. Jeden z útočníků přinutil se zbraní v ruce obsluhu lehnout si, druhý mezitím prohledal hernu. Obvykle ukradli několik desítek tisíc korun, většinou přibrali i alkohol a cigarety. Později se k nim přidal známý, který bratrům dělal řidiče.

"Nejprve jsme zvažovali ochranu všech 177 heren v Ostravě. To se sice ukázalo jako nereálné, ale nakonec jsme i tak několik heren hlídali. Ale zrovna v tu chvíli začali vyjíždět mimo Ostravu," poznamenal k vyšetřování ostravský kriminalista Radovan Vojta.

Nakonec se místa loupežných výprav ustálila na Ostravu, Hlučín a Frýdek-Místek. Ne vždy ale byla dvojice úspěšná. Například jednou lupiči zůstali bezmocně stát před hernou v Ostravě-Porubě, protože barmanka viděla na kamerovém systému maskované muže, takže jim neotevřela.

Fotogalerie

Jednou zase byli tak nervózní, že v herně zapomněli číšnickou peněženku i s penězi a uvědomili si to až při odchodu. Rychle se vrátili a obsluha musela podruhé na zem.

Nejprve se maskováním příliš nezabývali, stačila jim čepice nebo kapuce. Postupem času ale šla jejich touha po zanechání co nejmenšího počtu stop tak daleko, že si obuv obalovali potravinářskou fólií.

Policisté vytvořili speciální tým a zřídili i telefonní linku, na kterou se měli okamžitě hlásit obsluhy heren v případě přepadení. "Jeden číšník to však zcela nepochopil a volal, když mu některý z hostů nechtěl zaplatit," uvedla ostravská policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

Smyčka se kolem trojice lupičů stáhla v okamžiku, kdy policie zveřejnila kamerové záběry z některých heren. Ačkoliv se pak muži přestali stýkat a zničili SIM karty z telefonů, informace od lidí vedly k jednomu z nich.

"Měli jsme už i tak důležité informace, ale svědectví nám jistě pomohla," uvedl další z kriminalistů Radim Bena.

Zásahová jednotka udeřila 12. ledna, během tři čtvrtě hodiny měli všichni podezřelí pouta na rukou. Poté policisté hledali důkazy jejích řádění.

Potápěč našel odhozenou číšnickou peněženku v rybníku ve Svinově. Bezúspěšně však skončilo hledání makety revolveru odhozené do Odry. Policisté však mají pro usvědčení pachatelů dostatek důkazů, bratrům hrozí až desetileté vězení.

Autor:
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Farmářka ze Šumperska byla bez peněz, třicet krav nechala pojít hladem

Zanedbaný skot na farmě obviněné chovatelky ze Šumperska, která pro své stádo...

Přes třicet zvířat uhynulo chovatelce skotu ze Šumperska, která pro své stádo nezajistila dostatek krmiva. Původně v...

VIDEO: Opilý muž střílel na barmana, protože mu nechtěl dovolit kouřit

Muž střílel v baru, protože mu tam obsluha nechtěla dovolit kouřit

Pozdvižení způsobil v jednom z barů v Ostrově na Karlovarsku host se zbraní. Poté, co mu barman nechtěl dovolit uvnitř...

Mrtvý z mělkého hrobu na Svitavsku byl Moldavan, zabil ho jeho krajan

Ilustrační snímek

Kriminalisté objasnili násilnou smrt muže, jehož mrtvolu ve značném stadiu rozkladu našla loni u Bystrého na Svitavsku...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz