Česká policie uděluje řidičům pokuty kvůli "zneužívání dálkových světel". Policisté se ani netají tím, že je štve, jak jim blikající šoféři hatí vybírání pokut a udílení trestných bodů. A tak s chutí sahají po paragrafu, podle kterého smí řidič bliknout jen v případě, že upozorňuje ostatní na nebezpečí na silnici.
"Blikáním dělají lidi sami sobě medvědí službu. Chtějí, aby auta jezdila v okolí jejich domů pomalu, ale když jsou jinde, upozorňují ostatní řidiče na policejní kontrolu. Chrání tak silniční piráty," upozorňuje šéf nymburské dopravní policie Josef Ulrich.
Nymburská policie pořádá dokonce na blikající zvláštní lov a jedna hlídka se věnuje speciálně jim. "Někdy pokutujeme víc řidičů za blikání než za rychlou jízdu," přiznal Ulrich.
Mnoho řidičů přitom vůbec nemá tušení, že se něco takového posuzuje jako přestupek. Naposledy takhle mělničtí policisté přistihli několik řidičů při sobotní rozsáhlé akci zaměřené především na motorkáře. Protože postavili několik kontrol za sebou, bliknutí jedna hlídka "vyprovokovala", druhá viděla a třetí řidiče zastavila.
Mnoho řidičů však bliká i z jiných důvodů. Například aby auto naproti upozornili, že nesvítí vůbec. Podle šéfa lounské dopravní policie Rudolfa Náhlovského si sankci zaslouží ten, kdo blikne víckrát za sebou. Právník Václav Vlk zátahy na blikání považuje za šikanu.
Za bliknutí platil 200 korun
Řidič František Spurný ze Středokluk si pořádně naběhl. V sobotu u Spomyšle na Mělnicku varoval problikáním dálkových světel protijedoucí modrou Škodu Octavia, ať zpomalí. Chtěl dát najevo, že minul policejní hlídku, která měří. Dělá to skoro každý.
Modrá octavia však patřila kolegům měřících policistů, a protože při rozsáhlé akci čekala ještě o kus dál další hlídka, blikajícího řidiče zastavila. Překvapený řidič pak vyvázl jen s pokutou 200 korun za "zneužití dálkových světel". To, že kolegiální "blikání" patří mezi přestupky, se dosud mezi řidiči moc nevědělo.
. Přísná policiePři akcích Kryštof policisté zkoumali, zda řidič nemá prošlé obvazy v lékárničce a nechybí mu některá žárovička z povinné výbavy. Po zavedení bodového systému policie stavěla cyklisty na vinařských stezkách a pokutovala je za alkohol v krvi. V Mělníku radnice vybírá pokuty od řidičů za rychlou jízdu přes přejezd na vlečce, která se používá jednou týdně. Jinak koleje končí za zavřenými vraty. |
"Policista si mě pak vzal stranou a řekl, že jsem slušný a že oni stejně mají bloky jen na 500 korun. Nakonec mi vypsal složenku na dvě stě korun," říká Spurný.
Přestupek je těžké prokázat
Kromě Spurného zastavila policie ve stejné chvíli za bliknutí i další dvě auta. Přestupek "nedovolené bliknutí" se však dost špatně prokazuje, protože řidič obvykle zapne na okamžik dálková světla teprve poté, co hlídku mine. Proto za bliknutí padá sankce zřídka.
Mělnická policejní mluvčí Markéta Johnová přesně nevěděla, kolik řidičů pokutu za varování při sobotní akci dostalo, protože samostatně se tento přestupek statisticky nesleduje (patří do kolonky "ostatní"). Potvrdila však, že poblikávání přestupek je a trestá se. "Výstražné znamení se smí použít podle zákona jen k odvracení hrozícího nebezpečí. Pokud člověk bliká z jiných důvodů, dopouští se přestupku," tvrdí Johnová.
I poměrně liberální dopravní expert a bývalý policista Stanislav Huml připouští, že policie má právo dávat pokutu, když jí někdo maří práci. "Bliknutí dálkovými světly je přestupkem, pokud někoho oslníte, když vám bliknou světla samovolně nebo když maříte policejní práci. Ale chtěl bych vidět, jak to bude policie hlídat," vyjádřil se Huml.
Mluvčí Autoklubu ČR Václav Špička se sice také domnívá, že řidiči blikáním skutečně maří policejní práci, ale přijde mu nadbytečné, aby na takovou maličkost policie plýtvala silami. "Policisté by nejdřív museli řidiči prokázat, že opravdu blikal kvůli měření, a ne proto, že chtěl předjet pomalejší auto," míní Špička.
Blikání vadí, hlášení rádia ne
Přísný postup proti řidičům je překvapivý i z jiného důvodu. Bývalý dlouholetý šéf republikové dopravní policie Zdeněk Bambas často říkával, že mu vůbec nevadí, když se v komerčních rádiích hlásí místa, kde policisté "grilují mikrovlnkou a o kus dál vybírají pokuty". Řidiči prý alespoň šlápnou na brzdu.
Kromě toho řidiče před radary přímo varují dopravní značky upozorňující na měření radarem. Čím se tato značka liší od zakázaného blikání, současná policie vysvětlit neumí.
I současný šéf dopravní policie Martin Červíček trvá na tom, že blikání je přestupek, a dokonce MF DNES přesně vypsal paragrafy, které řidič porušuje.
Právník Václav Vlk takové jednání naopak označil za šikanu. "Je to typické zneužití právního předpisu v neprospěch občanů." Dodal, že pokud má paragraf chránit řidiče před blikáním protijedoucích vozů, tak blikání kvůli policejní hlídce určitě nikoho neohrožuje. "Řidič, kterému je určeno, přesně ví, o co jde, a očekává to," sdělil Vlk.