Umí se rozhodovat sám, řekl soud o milionáři, který žil jako bezdomovec

  11:40aktualizováno  11:40
Výhra desítek milionů korun změnila Františkovi Václavkovi život. Muž s lehkou mentální retardací žil dříve v Praze bez trvalého přístřeší. Poté, co se mu podařilo dostat k vyhraným penězům, objevily se pochybnosti, zda by člověk jako on neměl mít omezenou svéprávnost. Soud to ale v pondělí odmítl s tím, že Václavek je schopen postarat se o své záležitosti sám.

„Nebylo zjištěno, že by pan Václavek trpěl duševní chorobou nebo poruchou, která by měla mít vliv na omezení jeho svéprávnosti,“ uvedla soudkyně Helena Gregorová. Václavkovy poměry, a to i majetkové, jsou podle ní uspokojivě uspořádány a není potřeba muže omezovat ve svéprávnosti. Také rozhodla, že není nutné mu ustanovit opatrovníka.

Návrh na omezení svéprávnosti podalo státní zastupitelství, návrh na opatrovníka si podal Václavek sám. Měl se jím stát právník z advokátní kanceláře, která muže zastupovala ve sporu o vrácení peněz. Peníze z výhry totiž Václavkovi sebrali lidé, kteří se stavěli do role jeho přátel a ochránců. Jana Černá a Miroslav Šoška za to dostali šestiletý trest (více zde).

Podle soudkyně Gregorové není ale omezení svéprávnosti a ustanovení opatrovníka na místě. Advokátní kancelář Štros Kusák zastupuje Václavka na základě plné moci a tak to také může zůstat. „Jeho práva dostatečným způsobem zajišťuje advokátní kancelář, kterou si zvolil,“ sdělila v odůvodnění rozsudku.

Že by někdo podal návrh na ustanovení opatrovníka sobě samému, není obvyklé, ale není to ani nemožné. „Co se týká advokátní kanceláře, která pana Václavka zastupovala a zastupuje, nutno uvést, že z mého pohledu skutečně hájí zájmy pana Václavka, neboť opatrovnické řízení iniciovat nemusela a mohla ho zastupovat na základě plné moci, přičemž své odměny mohla navýšit přiměřeně důvěře pana Václavka, která je, jak se již projevilo, téměř bezmezná,“ upřesnila soudkyně pro redakci iDNES.cz.

Doplnila, že advokáti Štros a Kusák Václavkovi již v minulosti pomohli. Například vyřešili statisícové dluhy, které Václavek měl, pomohli mu se zakoupením bytu, s vymožením peněz, o které byl připraven podvodem, a také v dalším soudním řízení.

Advokát Vlastislav Kusák rozhodnutí soudu vítá. Václavek má sice nižší intelekt, což prokázaly i znalecké posudky, ale podle advokáta je schopen se rozhodovat sám. „Za tu dobu, co jsme s ním v kontaktu, neudělal jediné neuvážené rozhodnutí. Dokáži si představit, že řada lidí by se na jeho místě po takové výhře chovala lehkovážněji,“ řekl Kusák redakci iDNES.cz.

Václavka zkoumali znalci i v trestním řízení s podvodníky Černou a Šoškou. Zjistili, že muž je snáze manipulovatelný, ale v běžných životních situacích nemá problém se rozhodovat sám.

František Václavek se stal díky výhře 30 milionů zřejmě nejznámějším českým bezdomovcem. Takhle na soudu vtipkoval se svým advokátem:

Autoři: ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Na D1 v Praze srazilo auto chodce, který přebíhal dálnici

Dodávka narazila do návěsu kamionu mezi druhým a prvním kilometrem D1 na okraji...

V úterý odpoledne došlo na dálnici D1 v Praze na úrovni Chodova ke srážce chodce s autem, následně ho zraněného převezl...

Cyklistka se lekla hraboše, přeletěla řídítka a spadla z prudkého srázu

ilustrační snímek

Drobný hlodavec zapříčinil nebezpečný pád cyklistky z Drnovic na Vyškovsku. Když jí do cesty vběhl hraboš, nezvládla...

Podezřelý kufr vyklidil ulici u budějovické nemocnice. Byla v něm lampa

Policie na několik hodin uzavřela budějovickou ulici L. M. Pařízka kvůli...

Policie dopoledne uzavřela ulici L. M. Pařízka nedaleko českobudějovické nemocnice kvůli podezřelému kufříku. Na místě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz