Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 19. října 2021 Michaela

Vyhlídkový let se změnil v drama. Balon nad Jihlavou bojoval s bouřkou

  14:52aktualizováno  16:16
Adrenalin v horkovzdušném balonu si v neděli v podvečer neplánovaně zažila pětice pasažérů s pilotem. Při vyhlídkovém letu je totiž zastihla bouře, které se pilot snažil uniknout. Balon, u kterého hrozilo zřícení, pronásledovali i hasiči. Pilotovi se nakonec podařilo bezpečně přistát.

Neobvyklého letu si všimli i pozorovatelé z ulic Jihlavy. Video, kdy se balon zmítá v poryvech větru nad jihlavskou čtvrtí Královský vršek, začalo hned kolovat na sociálních sítích.

Balon startoval u jihlavského hotelu Tři věžičky a  pilotoval ho Tomáš Habán, který běžně vyhlídkové lety provozuje. V plánu bylo přistání na druhé straně Jihlavy, u Rančířova. 

Fotogalerie

"Ještě před startem jsem zvažoval, jestli poletíme nebo ne. Volal jsem i na meteorologickou stanici, kde mi bylo řečeno, že bouřky jdou severně od Jihlavy a nad město přijdou asi až za hodinu a půl," vysvětlil riskantní start Habán.

Balon už v tu chvíli měl natopený a připravený na startu. "Opakovaně jsem se zeptal, jestli opravdu čas odpovídá a také jsem se zeptal zákazníků, zda souhlasí s letem s tím, že pokud by se počasí mělo horšit, přistaneme dříve," vyprávěl pilot, jenž má podle svých slov nalétáno 450 hodin.

Po vzletu počasí vypadalo v pořádku. "Po dvaceti minutách jsem si kontroloval radarové snímky na tabletu a ty se mi vůbec nelíbily. Rozhodl jsem se pro přistání na louku. Otočil se nám ale vítr o 180 stupňů a přistát nám nedovolil," dodal Habán.  

Balon hledali i hasiči

Balon se pak vrátil nad Jihlavu, kde se pilot snažil chytit správný vítr pro bezpečné přistání. Ze země manévry balonu, který prudce klesal a zase stoupal, vypadaly velice dramaticky. A několik svědků nahlásili problémy balonu na tísňové lince. 

"Volalo po sedmé hodině večer několik lidí, kteří uvedli, že balon viděli na obloze nad Kosovem, že má nějaké problémy a asi chce nouzově přistát. Jednomu z ohlašovatelů se dokonce zdálo, že asi začíná hořet, proto okamžitě vyjely dvě jednotky hasičů. Balon už ale nenašli,“ sdělila mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.

Co říká příručka

Let horkovzdušného balonu je v blízkosti bouřky zakázán letovou příručkou. Důvodů je několik:

1. v blízkosti bouřky se vyskytují výrazné turbulentní proudy, které mohou balon "zmáčknout" a "vytlačit" z něho horký vzduch a tím balon ztratí vztlak a nekontrolovaně padá.

2. v blízkosti bouřky se vyskytují silné stoupavé proudy, které mohou balon vynést do velké výšky (až 11 km), kde se posádka udusí

3. v blízkosti bouřky fouká silný vítr a přistání za silného větru je velmi nebezpečné a může dojít k vážným zraněním posádky.

Sám Habán prý podobný let ještě nezažil. "Musím říct, že jsem se ani nestíhal nějakým způsobem obávat, spíš jsem zvažoval, jaká vrstva větru bude nejlepší, zda letět spodem, což se mi nezdálo moudré, protože by to s námi mohlo bouchat o zem, proto jsme vystoupali výš a nechali se odvát silnějším větrem, načež jsme klesali a provedli manévr na přistání na bezpečné ploše, posečené jetelině," dodal

"Z důvodu bezpečnosti jsem proto raději zvolil strategii, že raději zůstanu ještě o chvíli déle ve vzduchu a zajistím bezpečnost zákazníků," dodal Habán. Podle slov pilota došlo ke změně větru jen chvíli před plánovaným přistáním.

Balon nakonec přistál na louce za městem po levé straně silnice na Kolíblu, směrem ke Kosovu.

Video, které koluje na internetu, Habán ještě neviděl. "Slyšel jsem, že nevypadalo nikterak příjemně, ovšem přistání proběhlo v pořádku při asi osmnáctikilometrové rychlosti," uvedl a dodal: "Osobně jako pilot přiznávám, že let byl špatné rozhodnutí, na základě informací od meteorologů." 

Cestující? Let nesli s úsměvem na tvářích

Let byl se zákazníky dlouhodobě dopředu plánován. Cestující byli v balonu poprvé. "Nesli to s úsměvy na tvářích, let se jim líbil, pouze měli dotaz, když nám zrychlil vítr, jestli přistání bude v pořádku. Ujistil jsem je, že bude," dodal Habán. Panika ani strach prý v koši nezavládl.

"Dokonce plánují, že výlet s rodinou zopakují," dodal pilot. "Byl to pravděpodobně adrenalinovější zážitek," připustil s tím, že rozhodně podobné lety nedoporučuje a opakovat je nehodlá.

Vzlet byl hazard, ale pilot situaci zvládl dobře, hodnotí kolegové

Balon v nedělní bouřce sledoval i čtyřicetiletý Ladislav Kouba, který balony pilotuje už asi tři roky. 

"Překvapilo mě, že v takovém počasí někdo letěl, protože my sami jsme na tyhle dny veškeré lety zrušili už dopředu, protože se nám počasí nezdálo vhodné, předpověď s bouřkami byla dopředu známá," podivoval se Kouba, který má za sebou podle svých slov řádově přes sto letů balonem.

"Na druhou stranu můžu říct, že na to, jak situace vypadala, ji pilot zvládl docela dobře," dodal.

 A popsal celou situaci ze svého pohledu. "Dvakrát se balon nad Jihlavou zatočil, protože byl vítr docela silný. Sledoval jsem pilota, a vím, že dělal všechno, aby tu situaci zvládnul. Držel se dál od bouřkových mraků a dělal vše, aby našel místo na přistání. Nesnažil se přistát za každou cenu ale čekal, až mu to situace dovolí," pochválil pilota.

"Tam měl pilot dost prostoru, aby mohl balon položit. I když to přistání muselo být trochu dramatické, tak to zvládl dobře," dodal Kouba. 

Prezidentka Českého balonového svazu Petra Stejskalová se k případu odmítla vyjádřit dříve, než si sama promluví s pilotem a s případem se seznámí.

"Jako provozovatel k tomu mám svůj názor, jako prezidentka k tomu ale nemohu nic říct, závěry předem bych nerada dělala," řekla Stejskalová. Dodala, že balonový svaz může podat podnět k šetření k úřadu pro civilní letectví.

Po přistání cestující dostal titul "Vévoda von Kosov"

Aleš Pánek dostal poukaz na vyhlídkový let od svojí ženy Ilony. A letěl by prý

Aleš Pánek dostal poukaz na vyhlídkový let od svojí ženy Ilony. A letěl by prý znovu.

Mezi cestujícími v balonu nad Jihlavou byl v neděli i 37letý Aleš Pánek z Jihlavy. Letěl balonem v životě poprvé. Let dostal od ženy jako dárek.

Při nástupu do koše zapomněl odevzdat poukaz na let a má ho tak stále při sobě.

"Zážitek to byl pěkný. Letěli jsme v pěti lidech, s tchánem a s dalšími třemi pasažéry. Vzlétli jsme po šesté hodině od Tří věžiček, kdy to nevypadalo, že by měla přijít nějaká bouřka. Byl jsem v klidu, ale pak začalo vypadat trochu hůř, když jsme začali hledat místo na přistání, táhlo nás to pořád na město a tam se moc přistát nedá," vyprávěl.

Podle něj se pilot o počasí přesvědčoval před letem i během něj. "V koši byla i radiostanice a s kolegou neustále komunikoval. I před odletem volal pilot na meteorology, aby se ujistil, jak to s tím počasím má být a ti ho ujistili, že nás to mine, že bouřka přes Jihlavu vůbec nemá jít," řekl Pánek.

"Když jsme vzlítli nahoru, bouřkový mrak byl v dáli někde nad Jindřichovým Hradcem, padesát kilometrů od Jihlavy, viděli jsme, kde prší, nad Jihlavou nebylo nic. Přišlo to ale dřív, než to asi čekali i meteorologové, během půlhodiny byla bouřka v Jihlavě, kde se navíc dvě bouřky spojily," dodal Pánek.

Během letu strach neměl. Jen ženská část osádky prý, když se blížila bouřka, přestala mluvit. Panika prý nevznikla žádná. "Věřil jsem, že pilot ví, co dělá a hlavně mi to nahoře nepřišlo, že by mělo být něco špatně. Tam to s balonem nijak neházelo. Když jsem ale viděl video, z něj to vypadá hrůzostrašně," smál se Pánek. A přiznal, že nakonec měl obavy jen o to, aby přistání bylo hladké. "Balon přece jen nemá podvozek a v tom nenormálním počasí jsem nečekal hladké počasí," dodal.

Po přistání na poli u Kosova pak ještě před deštěm stihli sbalit balon do koše. Pak se už autem dopravili zpět na místo startu ke Třem věžičkám, kde byl Pánek pokřtěn podle tradice, na vévodu z Kosova, podle místa přistání. A letěl by prý klidně znovu.

"Rodinu ale nevezmu, ti by se mnou po tomhle do toho nevlezli, snad jedině když bude klidné počasí, bezvětří a nikde nic," smál se Pánek.

Modrá šipka ukazuje místo startu balonu. Červená ukazuje plánované místo přistání a zelená šipka pak skutečný cíl cesty.

Modrá šipka ukazuje místo startu balonu. Červená ukazuje plánované místo přistání a zelená šipka pak skutečný cíl cesty.

Koronavirus

Parlamentní volby v roce 2021 se konaly v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Ve volbách jsme vybírali dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Po stopách vrahů
  • Nejčtenější

Ztracenou holčičku našel hajný v lese na trávě, dívka je mimo ohrožení života

Policie vypátrala osmiletou Julii, která se v neděli ztratila na vrcholu Čerchov na Domažlicku. Německou holčičku našel...

Prezident Zeman leží na ARO. Schůzka s Babišem ve středu nebude

Prezident Miloš Zeman je v pražské Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) umístěn na anesteziologicko-resuscitačním oddělení...

Zeman není schopen vykonávat funkci, Senát začne řešit odebrání pravomocí

Senát zahájí proceduru odebrání pravomocí prezidentovi Miloši Zemanovi, který není schopen vykonávat žádné pracovní...

Buchty na ARO, rodina, nový šéf soudu. A Zeman řekne, co dál s vládou

Prezident Miloš Zeman podle Hradu ve středu zveřejní další postup při sestavování vlády. V pražské Ústřední vojenské...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Napadáte a znevažujete naši práci, ohradila se nemocnice, kde leží Zeman

Ústřední vojenská nemocnice v Praze se ohradila proti vlně „spekulací, dezinformací a bohužel někdy i útočných...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

  • Další z rubriky

Kamení z převráceného kamionu zasypalo Pražský okruh, tvoří se kolony

Hodinu před polednem havaroval na 15. kilometru Pražského okruhu kamion a do obou jízdních pruhů se vysypalo kamení....

Řidič nedával pozor a srazil chlapce na koloběžce, dítě je vážně zraněné

Nezletilého chlapce na koloběžce srazil v neděli v podvečer řidič v Petrůvce na Zlínsku. Dítě nemělo přilbu a utrpělo...

Na nádraží v Přerově shořela budova obývaná bezdomovci, dva přiotrávil kouř

V areálu železničního nádraží v Přerově v noci hořela dřevěná budova, ve které žili lidé bez domova. Dva z nich musela...

Sprejera, který v Brně počmáral kostely i nemocnici, zachytily kamery

Posprejoval třicítku budov v centru Brna, ale nevšiml si, že ho při tom zachytily kamery. Po vandalovi, který poničil...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Vysoké ceny dohnaly Bohemia Energy ke krachu. Dotkne se to téměř milionu lidí

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...