Ještědský areál splácí obří dluhy, šéf dostal na rozloučenou statisíce

  8:25aktualizováno  8:25
Bývalý šéf Sportovního areálu Ještěd Vít Pražák neskončil loni na podzim v čele společnosti města Liberec zadarmo. Na rozloučenou dostal 360 tisíc korun. Odchodné dostal i přesto, že akciovka musí splácet stamilionové dluhy.

Sportovní areál Ještěd musí splatit stamilionové dluhy. | foto: MF DNES

Součástí manažerské smlouvy, kterou s Pražákem uzavíral ještě bývalý primátor Jiří Kittner, byla i konkurenční doložka a díky té měl nárok na dvanáct měsíčních platů. Částka, s níž bývalý šéf Ještěd opouštěl, se tak vyšplhala na 360 tisíc korun čistého.

Areál na Ještědu

Akciová společnost města Liberec. Dříve měla areál v pronájmu firma Snowhill, která při jeho modernizaci postavila tři lanové dráhy a čtyři vleky.

Z Ještědu poté odešla a nechala za sebou dluhy za zhruba 250 milionů korun. Liberec jej splatil dluhopisy a Sportovní areál Ještěd nyní městu peníze ve splátkách vrací.

Na Ještědu jsou 2 čtyřsedačkové lanovky na Skalku a Černý vrch. Jedna dvousedačková lanovka je na Nových Pláních, čtyři kotvové vleky a dva provázkové vleky pro nejmenší.

Areál nabízí více než 9 kilometrů upravených sjezdových tratí všech náročností.

"Snažili jsme se celou věc vyřešit dohodou. On přišel s nějakým návrhem a my jsme se rozhodli jej akceptovat," upozornil předseda představenstva Petr Černý. Podle informací MF DNES tak peníze získal Pražák i za to, že o okolnostech svého odvolání bude mlčet, což také plní.

Černý nepopírá, že chtěl, aby výměna ve vedení společnosti proběhla rychle. Víta Pražáka nahradil Jan Svatoš, kterého do vedení firmy navrhl sociálnědemokratický člen představenstva Martin Sepp na přímluvu europoslance Roberta Duška.

Změny ve společnosti přitom začaly probíhat už o pár měsíců dříve. Nejdříve, v polovině října, byla z funkce předsedkyně představenstva odvolána Zuzana Kocumová, která tento post zastávala od konce března. V listopadu ji pak následoval i Pražák.

Také s ním totiž nebylo představenstvo městské akciovky spokojené. "Pro mě bylo nepřijatelné, když řekl, že společnost už se nemůže dál zlepšovat. I proto jsem se přiklonil k názoru, že je čas na změnu," zmínil Černý.

Ten nepovažuje za příliš v pořádku ani částky, které si management vyplácel. A to v době, kdy nebyl schopný hradit patnáctimilionový dluh městu. Celkem musí společnost městu splatit za převzetí lanovek, vleků a dalšího majetku od bývalého vlastníka zhruba čtvrtmiliardový dluh. (o dluzích více zde)

Podle Kocumové k výměně šéfa areálu důvod nebyl. "Kopec šlapal docela dobře," říká. Podle ní dostávají společnost do červených čísel roční splátky obřího dluhu. "Pokud by peníze splácet nemusel, roční zisk areálu by byl okolo pěti až osmi milionů korun," dodala Kocumová.

Odměny ve společnosti

K základnímu platu, který byl podle informací MF DNES třicet tisíc čistého, měl Pražák ještě dvakrát za rok nárok na sezonní odměnu. "Tu jsem mohl, ale nemusel dostat. Schvalovalo ji představenstvo a byla ve výši šedesáti tisíc korun," uvedl Pražák.

"To bylo to jediné, co mě odlišovalo od ostatních. Ale třeba v městské akciovce LIS má ředitel plat dvojnásobný a určitě neručí za třímiliardový majetek. A já si nemyslím, že bych se měl za svou práci na Ještědu stydět," dodal bývalý šéf.

Šedesátitisícovou odměnu za loňskou zimní sezonu podepsala ještě Kocumová. "Odměny plnily ve společnosti formu osobního ohodnocení coby složky platu. Systém jsme převzali po předchozím vedení, kdy byly výše odměn poskytovány na základě přesně stanovených kritérií," vysvětlila bývalá předsedkyně představenstva.

Za letní sezonu už dostal jen poloviční částku, tu už podepisoval Černý. Podle něj šlo hlavně o to vypořádat se s bývalým šéfem se ctí. "Na Ještědu odvedl také kus práce, na jeho odchodu jsme se tak víceméně společně dohodli," podotkl.

Konkurenční doložku v manažerských smlouvách považuje za dobrou, není prý žádoucí, aby lidé, kteří odcházejí pryč, vynášeli ven know-how společnosti. Kromě Sportovního areálu Ještěd uzavírají takové smlouvy například v krajské nemocnici Liberec. Její bývalý ředitel Luděk Nečesaný tak dostal odstupné ve výši šesti průměrných měsíčních platů, což dělalo přes tři miliony korun. (čtěte o tom zde)

Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Další z rubriky

Opilá žena spadla v Hradci do kolejiště, zastavila rušnou trať

Opilá žena spadla na koleje u nádraží v Hradci Králové, zachránil ji policista

Opilá žena se ve čtvrtek v podvečer potácela kolem nádraží v Hradci Králové. Když se usadila mezi kolejemi směrem na...

O nenávistném komentáři pod fotkou zadržených běženců rozhodne soud

Policie ČR ve spolupráci s kolegy z Německa zadržela na dálnici D5 u Šlovic...

Plzeňští úředníci zrušili ženě pravomocně vyměřenou pokutu za nenávistný komentář na Facebooku k zadržení běženců na...

Matka vyskočila s dítětem z okna, policie ji obvinila z vraždy

Policejní páska, ilustrační foto

Několikaleté vězení hrozí sedmadvacetileté ženě, která loni na podzim vyskočila se svým dítětem z okna paneláku na...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz