Ještědský areál splácí obří dluhy, šéf dostal na rozloučenou statisíce

  8:25aktualizováno  8:25
Bývalý šéf Sportovního areálu Ještěd Vít Pražák neskončil loni na podzim v čele společnosti města Liberec zadarmo. Na rozloučenou dostal 360 tisíc korun. Odchodné dostal i přesto, že akciovka musí splácet stamilionové dluhy.

Sportovní areál Ještěd musí splatit stamilionové dluhy. | foto: MF DNES

Součástí manažerské smlouvy, kterou s Pražákem uzavíral ještě bývalý primátor Jiří Kittner, byla i konkurenční doložka a díky té měl nárok na dvanáct měsíčních platů. Částka, s níž bývalý šéf Ještěd opouštěl, se tak vyšplhala na 360 tisíc korun čistého.

Areál na Ještědu

Akciová společnost města Liberec. Dříve měla areál v pronájmu firma Snowhill, která při jeho modernizaci postavila tři lanové dráhy a čtyři vleky.

Z Ještědu poté odešla a nechala za sebou dluhy za zhruba 250 milionů korun. Liberec jej splatil dluhopisy a Sportovní areál Ještěd nyní městu peníze ve splátkách vrací.

Na Ještědu jsou 2 čtyřsedačkové lanovky na Skalku a Černý vrch. Jedna dvousedačková lanovka je na Nových Pláních, čtyři kotvové vleky a dva provázkové vleky pro nejmenší.

Areál nabízí více než 9 kilometrů upravených sjezdových tratí všech náročností.

"Snažili jsme se celou věc vyřešit dohodou. On přišel s nějakým návrhem a my jsme se rozhodli jej akceptovat," upozornil předseda představenstva Petr Černý. Podle informací MF DNES tak peníze získal Pražák i za to, že o okolnostech svého odvolání bude mlčet, což také plní.

Černý nepopírá, že chtěl, aby výměna ve vedení společnosti proběhla rychle. Víta Pražáka nahradil Jan Svatoš, kterého do vedení firmy navrhl sociálnědemokratický člen představenstva Martin Sepp na přímluvu europoslance Roberta Duška.

Změny ve společnosti přitom začaly probíhat už o pár měsíců dříve. Nejdříve, v polovině října, byla z funkce předsedkyně představenstva odvolána Zuzana Kocumová, která tento post zastávala od konce března. V listopadu ji pak následoval i Pražák.

Také s ním totiž nebylo představenstvo městské akciovky spokojené. "Pro mě bylo nepřijatelné, když řekl, že společnost už se nemůže dál zlepšovat. I proto jsem se přiklonil k názoru, že je čas na změnu," zmínil Černý.

Ten nepovažuje za příliš v pořádku ani částky, které si management vyplácel. A to v době, kdy nebyl schopný hradit patnáctimilionový dluh městu. Celkem musí společnost městu splatit za převzetí lanovek, vleků a dalšího majetku od bývalého vlastníka zhruba čtvrtmiliardový dluh. (o dluzích více zde)

Podle Kocumové k výměně šéfa areálu důvod nebyl. "Kopec šlapal docela dobře," říká. Podle ní dostávají společnost do červených čísel roční splátky obřího dluhu. "Pokud by peníze splácet nemusel, roční zisk areálu by byl okolo pěti až osmi milionů korun," dodala Kocumová.

Odměny ve společnosti

K základnímu platu, který byl podle informací MF DNES třicet tisíc čistého, měl Pražák ještě dvakrát za rok nárok na sezonní odměnu. "Tu jsem mohl, ale nemusel dostat. Schvalovalo ji představenstvo a byla ve výši šedesáti tisíc korun," uvedl Pražák.

"To bylo to jediné, co mě odlišovalo od ostatních. Ale třeba v městské akciovce LIS má ředitel plat dvojnásobný a určitě neručí za třímiliardový majetek. A já si nemyslím, že bych se měl za svou práci na Ještědu stydět," dodal bývalý šéf.

Šedesátitisícovou odměnu za loňskou zimní sezonu podepsala ještě Kocumová. "Odměny plnily ve společnosti formu osobního ohodnocení coby složky platu. Systém jsme převzali po předchozím vedení, kdy byly výše odměn poskytovány na základě přesně stanovených kritérií," vysvětlila bývalá předsedkyně představenstva.

Za letní sezonu už dostal jen poloviční částku, tu už podepisoval Černý. Podle něj šlo hlavně o to vypořádat se s bývalým šéfem se ctí. "Na Ještědu odvedl také kus práce, na jeho odchodu jsme se tak víceméně společně dohodli," podotkl.

Konkurenční doložku v manažerských smlouvách považuje za dobrou, není prý žádoucí, aby lidé, kteří odcházejí pryč, vynášeli ven know-how společnosti. Kromě Sportovního areálu Ještěd uzavírají takové smlouvy například v krajské nemocnici Liberec. Její bývalý ředitel Luděk Nečesaný tak dostal odstupné ve výši šesti průměrných měsíčních platů, což dělalo přes tři miliony korun. (čtěte o tom zde)

Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Policií postřelený muž si hrával na vojáky, výstřely z dvorku zněly často

Dům v obci Nemyčeves, kde se střílelo. (18.6.2019).

Muž, který v pondělí obrátil zbraň na policisty v Nemyčevsi na Jičínsku, si rád hrál na vojáky, pil a střelba se z jeho...

Při rodinné oslavě vlezl do domu cizí muž, pak se ukryl v jímce s vodou

Násilí (ilustrační foto)

Nezvaný host se objevil na rodinné oslavě v domě na Šumpersku. Zatímco se společnost bavila na zahradě, vetřelec vešel...

Vozka v České Třebové naboural s povozem do zaparkovaného auta

V České Třebové se střetl koňský povoz se zaparkovaným autem.

V úvodu týdne řešili policisté v České Třebové dopravní nehodu koňského povozu se zaparkovaným automobilem....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz