Zemřel nejstarší obžalovaný Čech. Před soudem byl za akci Kulak

  19:05aktualizováno  19:05
Ve věku 95 let zemřel Jaroslav Mikolášek, který byl podle dostupných informací nejstarším trestně stíhaným člověkem v České republice. Muž se měl v 50. letech jako komunistický funkcionář podílet na vyhnání dvou rodin soukromých zemědělců, takzvaných kulaků. U soudu mu hrozil trest od tří do deseti let vězení.

Budovatelský plakát zaměřený na zemědělství | foto: Archiv Muzea Karlovy Vary

Státní zástupkyně podala na Jaroslava Mikoláška obžalobu u Obvodního soudu pro Prahu 2 před rokem - 29. prosince 2016. Hlavní líčení začalo letos v dubnu, nemocný penzista se ho však ze zdravotních důvodů neúčastnil. V červnu přerušil soudce Jiří Horký řízení na dobu neurčitou, právě s ohledem na vážný stav obžalovaného.

AKCE K (KULAK)

  • centrálně řízená akce, která vedla k ožebračování selských rodin, probíhala od 1. listopadu 1951 do 18. ledna 1954
  • místní komunističtí funkcionáři často dle libosti určovali, kdo je kulak a nepřítel lidově demokratického zřízení
  • nepohodlným sedlákům pak bylo určeno „nové pracovní místo a místo nového pobytu mimo obvod obce dosavadního bydliště“
  • celá rodina se musela vystěhovat zpravidla do tří dnů a na vlastní náklady
  • selské grunty propadly státu, původní majitelé si mohli nechat jen to nejnutnější - šatstvo, zásoby potravin na několik dní, stůl, židle či postel
  • rodiny byly stěhovány do nevhodných prostor, žily pod dohledem a do původního bydliště se nesměly vrátit (například ani na pohřeb příbuzného)

Z posledního usnesení v této trestní věci, které má redakce iDNES.cz k dispozici, vyplývá, že soudce stíhání Mikoláška zastavil. A to na základě úmrtního listu, který minulý měsíc obdržel od jeho obhájkyně. Podle ředitelky Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) Evy Michálkové byl Mikolášek nejstarším souzeným člověkem v zemi. „Nemáme informaci, že by byla v České republice trestně stíhána osoba vyššího věku než tento obžalovaný,“ sdělila iDNES.cz šéfka úřadu.

Mikolášek vykonával v 50. letech funkci zemědělského tajemníka Okresního výboru komunistické strany v Praze-východ. Byl také členem komise pro úpravu poměrů kulaků u okresního národního výboru. Tato komise 22. června 1953 rozhodla o vysídlení dvou rodin sedláků - Čeňka Černého z Šeberova a Josefa Šebka z Cholupic. Oba dostali doživotní zákaz pobytu v okresu Praha-východ, přišli o svá hospodářství a museli se vystěhovat na předem stanovené místo v jiném kraji. V zápisu komise je Mikoláškův podpis.

Obžalovaný v dubnu v písemném prohlášení adresovaném soudu uvedl, že do komise jít musel. „Řekli mi, že nemám ničemu odporovat a hlasovat stejně jako předseda,“ uvedl. Byl prý řadovým členem komunistické strany, pracoval jako instalatér, řidič či údržbář, právní vzdělání neměl. Kromě krátkého prohlášení zaslaného soudu se k ničemu nevyjádřil, v přípravném řízení nevypovídal. Stíhán byl pro zvlášť závažný zločin zneužití pravomoci úřední osoby, který měl spáchat jako pomocník (více zde).

S Mikoláškem jsme chtěli mluvit letos v dubnu, vyjádření odmítl:

Maximálně podmíněné tresty

Komunisté vysídlovali zemědělce zejména v první polovině 50. let minulého století. Při koordinované akci, která podle historiků vážně narušila tradiční venkovskou pospolitost, byly z domovů vyhnány asi čtyři tisíce rodin, tedy až 20 tisíc lidí. Na svých usedlostech museli sedláci zpravidla zanechat téměř veškerý osobní majetek, nejen dobytek a zemědělskou techniku.

Od 90. let prověřoval Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu přes 500 případů násilné kolektivizace. Ve většině z nich ale nebylo trestní stíhání zahájeno, údajní viníci totiž byli již po smrti. K soudu se dostalo jen několik případů, které skončily rozsudkem.

Například v březnu 2011 byl Krajským soudem v Olomouci pravomocně odsouzen bývalý předseda Místního národního výboru v Brníčku u Uničova Ladislav Nakládal. V listopadu a v prosinci 1951 se aktivně podílel na likvidaci soukromého hospodářství místního sedláka Jiřího Nohavičky a celou jeho rodinu vystavil tvrdé represi. Nakládal dostal za zneužití pravomoci úřední osoby 18 měsíců vězení s podmíněným odkladem na zkušební dobu dvou let.

Okresní soud v Přerově potrestal v říjnu 2013 tehdy 89letého důchodce Jana Jílka za to, že se v roce 1952 jako okresní velitel Sboru národní bezpečnosti podílel na rozhodnutí vystěhovat čtyři rodiny sedláků z obce Soběchleby na 200 kilometrů vzdálené Havlíčkobrodsko. Jílek dostal dvouletou podmínku, trest od prvoinstančního soudu přijal.

Bývalý místopředseda Okresního národního výboru v Hustopečích Josef Hanák dostal v březnu 2015 u Okresního soudu v Břeclavi roční podmínku. Odsouzený muž svolal v červenci 1953 vysídlovací komisi, jejímž byl předsedou, a společně s dalšími členy rozhodl o vystěhování místního sedláka a celé jeho rodiny včetně nevidomé dcery a malé vnučky.

Zatím posledním potrestaným je někdejší předseda Místního národního výboru v Třticích na Rakovnicku Rudolf Pavlíček. V současnosti 86letý penzista podepsal v roce 1952 příkaz k vystěhování zemědělce Karla Horáčka. Sedlákova rodina musela opustit statek a přestěhovat se jen s nejnutnějšími věcmi do dvou nevyhovujících místností bez přívodu vody a WC. Horáčkovi na to doplatili podlomeným zdravím, újma se promítla i do života jejich tří dcer (podrobnosti v tomto článku). Pavlíček odešel letos v červnu od soudu s pravomocným trestem ve výši jednoho roku vězení s podmíněným odkladem na zkušební dobu 20 měsíců.

Krajský soud v Praze potvrdil Pavlíčkovi podmíněný trest (29. 6. 2017):

Už jen jediný případ?

K soudu by se mohl dostat ještě jeden případ spojený s násilnou kolektivizací z 50. let. Obviněným je Tomáš Lipták, který žije v Praze. Podle vyšetřovatelů se od ledna od června 1953 účastnil „v postavení osoby pověřené správou Okresní prokuratury v Kralupech nad Vltavou“ jednání komise zdejšího okresního národního výboru a spolurozhodl o vystěhování celkem dvaceti rodin.

Lipták je vystudovaný právník. Podle obvinění si měl být vědom toho, že Směrnice ministrů národní bezpečnosti, na jejímž základě byly rodiny sedláků vyháněny, je v rozporu s tehdy platnými právními předpisy, konkrétně s Ústavou Československé republiky a zákonem o prokuratuře. Penzista se hájí tím, že se ve své činnosti podřizoval požadavkům KSČ a v některých případech se proti postihu zemědělce ohradil, kvůli čemuž pak měl problémy.

Případ má řešit Obvodní soud pro Prahu 4. Soudce Michal Dvořák ale loni v prosinci rozhodl, že je nutné vyšetřování doplnit. „Bližší dokazování ohledně toho, kdy a jak byla konkrétní komise ONV Kralupy nad Vltavou sestavena, nebylo v přípravném řízení prováděno. Stejně tak nebylo zkoumáno, jak se obviněný v rámci zasedání této komise choval, zda a jak byl aktivní, co navrhoval,“ nešetřil už dříve kritikou soudce.

Ředitelka ÚDV odmítá, že by její podřízení odvedli nedostatečnou práci. „Jsou případy, kdy soudům obdobné množství shromážděných důkazů k prokázání viny stačilo. Od tohoto soudu jsme dostali řadu rozsáhlých úkolů, respektujeme to a pracujeme na nich,“ sdělila iDNES.cz Michálková. Opětovný návrh na obžalobu Tomáše Liptáka podá její úřad zřejmě v příštím roce. Vyšetřovatelé vědí, že čas není v tomhle ohledu rozhodně jejich spojencem.

Obviněného bývalého prokurátora Liptáka jsme zastihli v březnu 2017:

Autor:
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

Lákali chudé do Anglie a udělali si z nich otroky, viní žalobce manžele

Ústecký krajský soud začne brzy řešit rozsáhlý případ vykořisťování

Ústecký krajský soud začíná řešit případ manželů, kteří podle obžaloby vylákali do Anglie nejméně desítku krajanů na...

Žena svěřila známé syna. Ta se při hlídání opila tak, že nezvládala chodit

Alkohol (ilustrační foto)

Své volby pro hlídání zřejmě zalitovala o víkendu žena z Přerovska, která svěřila syna známé. Ta totiž navzdory...

Měla čtyři promile a nemohla se zvednout. K opilé ženě jeli podesáté

záchytka

K opilé ženě, která nebyla schopná ani mluvit, vyjížděli v neděli strážníci v Českých Budějovicích. Nadýchala přes...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz