Pátek 23. října 2020, svátek má Teodor, Theodor
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 23. října 2020 Teodor, Theodor

Zemřel nejstarší obžalovaný Čech. Před soudem byl za akci Kulak

  19:05
Ve věku 95 let zemřel Jaroslav Mikolášek, který byl podle dostupných informací nejstarším trestně stíhaným člověkem v České republice. Muž se měl v 50. letech jako komunistický funkcionář podílet na vyhnání dvou rodin soukromých zemědělců, takzvaných kulaků. U soudu mu hrozil trest od tří do deseti let vězení.

Budovatelský plakát zaměřený na zemědělství | foto: Archiv Muzea Karlovy Vary

Státní zástupkyně podala na Jaroslava Mikoláška obžalobu u Obvodního soudu pro Prahu 2 před rokem - 29. prosince 2016. Hlavní líčení začalo letos v dubnu, nemocný penzista se ho však ze zdravotních důvodů neúčastnil. V červnu přerušil soudce Jiří Horký řízení na dobu neurčitou, právě s ohledem na vážný stav obžalovaného.

AKCE K (KULAK)

 • centrálně řízená akce, která vedla k ožebračování selských rodin, probíhala od 1. listopadu 1951 do 18. ledna 1954
 • místní komunističtí funkcionáři často dle libosti určovali, kdo je kulak a nepřítel lidově demokratického zřízení
 • nepohodlným sedlákům pak bylo určeno „nové pracovní místo a místo nového pobytu mimo obvod obce dosavadního bydliště“
 • celá rodina se musela vystěhovat zpravidla do tří dnů a na vlastní náklady
 • selské grunty propadly státu, původní majitelé si mohli nechat jen to nejnutnější - šatstvo, zásoby potravin na několik dní, stůl, židle či postel
 • rodiny byly stěhovány do nevhodných prostor, žily pod dohledem a do původního bydliště se nesměly vrátit (například ani na pohřeb příbuzného)

Z posledního usnesení v této trestní věci, které má redakce iDNES.cz k dispozici, vyplývá, že soudce stíhání Mikoláška zastavil. A to na základě úmrtního listu, který minulý měsíc obdržel od jeho obhájkyně. Podle ředitelky Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) Evy Michálkové byl Mikolášek nejstarším souzeným člověkem v zemi. „Nemáme informaci, že by byla v České republice trestně stíhána osoba vyššího věku než tento obžalovaný,“ sdělila iDNES.cz šéfka úřadu.

Mikolášek vykonával v 50. letech funkci zemědělského tajemníka Okresního výboru komunistické strany v Praze-východ. Byl také členem komise pro úpravu poměrů kulaků u okresního národního výboru. Tato komise 22. června 1953 rozhodla o vysídlení dvou rodin sedláků - Čeňka Černého z Šeberova a Josefa Šebka z Cholupic. Oba dostali doživotní zákaz pobytu v okresu Praha-východ, přišli o svá hospodářství a museli se vystěhovat na předem stanovené místo v jiném kraji. V zápisu komise je Mikoláškův podpis.

Obžalovaný v dubnu v písemném prohlášení adresovaném soudu uvedl, že do komise jít musel. „Řekli mi, že nemám ničemu odporovat a hlasovat stejně jako předseda,“ uvedl. Byl prý řadovým členem komunistické strany, pracoval jako instalatér, řidič či údržbář, právní vzdělání neměl. Kromě krátkého prohlášení zaslaného soudu se k ničemu nevyjádřil, v přípravném řízení nevypovídal. Stíhán byl pro zvlášť závažný zločin zneužití pravomoci úřední osoby, který měl spáchat jako pomocník (více zde).

S Mikoláškem jsme chtěli mluvit letos v dubnu, vyjádření odmítl:

Maximálně podmíněné tresty

Komunisté vysídlovali zemědělce zejména v první polovině 50. let minulého století. Při koordinované akci, která podle historiků vážně narušila tradiční venkovskou pospolitost, byly z domovů vyhnány asi čtyři tisíce rodin, tedy až 20 tisíc lidí. Na svých usedlostech museli sedláci zpravidla zanechat téměř veškerý osobní majetek, nejen dobytek a zemědělskou techniku.

Od 90. let prověřoval Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu přes 500 případů násilné kolektivizace. Ve většině z nich ale nebylo trestní stíhání zahájeno, údajní viníci totiž byli již po smrti. K soudu se dostalo jen několik případů, které skončily rozsudkem.

Například v březnu 2011 byl Krajským soudem v Olomouci pravomocně odsouzen bývalý předseda Místního národního výboru v Brníčku u Uničova Ladislav Nakládal. V listopadu a v prosinci 1951 se aktivně podílel na likvidaci soukromého hospodářství místního sedláka Jiřího Nohavičky a celou jeho rodinu vystavil tvrdé represi. Nakládal dostal za zneužití pravomoci úřední osoby 18 měsíců vězení s podmíněným odkladem na zkušební dobu dvou let.

Okresní soud v Přerově potrestal v říjnu 2013 tehdy 89letého důchodce Jana Jílka za to, že se v roce 1952 jako okresní velitel Sboru národní bezpečnosti podílel na rozhodnutí vystěhovat čtyři rodiny sedláků z obce Soběchleby na 200 kilometrů vzdálené Havlíčkobrodsko. Jílek dostal dvouletou podmínku, trest od prvoinstančního soudu přijal.

Bývalý místopředseda Okresního národního výboru v Hustopečích Josef Hanák dostal v březnu 2015 u Okresního soudu v Břeclavi roční podmínku. Odsouzený muž svolal v červenci 1953 vysídlovací komisi, jejímž byl předsedou, a společně s dalšími členy rozhodl o vystěhování místního sedláka a celé jeho rodiny včetně nevidomé dcery a malé vnučky.

Zatím posledním potrestaným je někdejší předseda Místního národního výboru v Třticích na Rakovnicku Rudolf Pavlíček. V současnosti 86letý penzista podepsal v roce 1952 příkaz k vystěhování zemědělce Karla Horáčka. Sedlákova rodina musela opustit statek a přestěhovat se jen s nejnutnějšími věcmi do dvou nevyhovujících místností bez přívodu vody a WC. Horáčkovi na to doplatili podlomeným zdravím, újma se promítla i do života jejich tří dcer (podrobnosti v tomto článku). Pavlíček odešel letos v červnu od soudu s pravomocným trestem ve výši jednoho roku vězení s podmíněným odkladem na zkušební dobu 20 měsíců.

Krajský soud v Praze potvrdil Pavlíčkovi podmíněný trest (29. 6. 2017):

Už jen jediný případ?

K soudu by se mohl dostat ještě jeden případ spojený s násilnou kolektivizací z 50. let. Obviněným je Tomáš Lipták, který žije v Praze. Podle vyšetřovatelů se od ledna od června 1953 účastnil „v postavení osoby pověřené správou Okresní prokuratury v Kralupech nad Vltavou“ jednání komise zdejšího okresního národního výboru a spolurozhodl o vystěhování celkem dvaceti rodin.

Lipták je vystudovaný právník. Podle obvinění si měl být vědom toho, že Směrnice ministrů národní bezpečnosti, na jejímž základě byly rodiny sedláků vyháněny, je v rozporu s tehdy platnými právními předpisy, konkrétně s Ústavou Československé republiky a zákonem o prokuratuře. Penzista se hájí tím, že se ve své činnosti podřizoval požadavkům KSČ a v některých případech se proti postihu zemědělce ohradil, kvůli čemuž pak měl problémy.

Případ má řešit Obvodní soud pro Prahu 4. Soudce Michal Dvořák ale loni v prosinci rozhodl, že je nutné vyšetřování doplnit. „Bližší dokazování ohledně toho, kdy a jak byla konkrétní komise ONV Kralupy nad Vltavou sestavena, nebylo v přípravném řízení prováděno. Stejně tak nebylo zkoumáno, jak se obviněný v rámci zasedání této komise choval, zda a jak byl aktivní, co navrhoval,“ nešetřil už dříve kritikou soudce.

Ředitelka ÚDV odmítá, že by její podřízení odvedli nedostatečnou práci. „Jsou případy, kdy soudům obdobné množství shromážděných důkazů k prokázání viny stačilo. Od tohoto soudu jsme dostali řadu rozsáhlých úkolů, respektujeme to a pracujeme na nich,“ sdělila iDNES.cz Michálková. Opětovný návrh na obžalobu Tomáše Liptáka podá její úřad zřejmě v příštím roce. Vyšetřovatelé vědí, že čas není v tomhle ohledu rozhodně jejich spojencem.

Obviněného bývalého prokurátora Liptáka jsme zastihli v březnu 2017:

Autor:
Po stopách vrahů
 • Nejčtenější

Vláda uzavřela maloobchod a služby, omezila pohyb na nákup a práci

Vláda se na mimořádném jednání rozhodla, že od čtvrtka od 6 hodin uzavře maloobchody a služby, s výjimkou prodejen se...

Protest se změnil v bitku se zraněnými, policie nasadila vodní děla a slzný plyn

Na demonstraci proti vládním opatřením se na pražském Staroměstském náměstí sešly více než dva tisíce lidí. Účastníci...

Prymula odmítl rezignovat navzdory Babišově výzvě. Ať mě odvolá, míní

Ministr zdravotnictví Roman Prymula odmítl přijmout výzvu premiéra Andreje Babiše, aby rezignoval za pochybení, kterého...

Bez roušky a v restauraci. Prymula porušil zákazy, opozice žádá rezignaci

Ministra zdravotnictví Romana Prymulu přistihli reportéři Blesku ve středu v noci u jedné z pražských restaurací. Podle...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Špička epidemie 11. listopadu, opatření zpřísníme, řekl Prymula poslancům

Vrchol druhé vlny epidemie koronaviru v Česku přijde okolo 11. listopadu, řekl poslancům ministr zdravotnictví Roman...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

 • Další z rubriky

Rybáři oživili Bečvu dalšími tisícovkami ryb, prospěly jí i vydatné deště

Druhou velkou dávku životabudiče dostala dnes řeka Bečva. V úseku nedávno otráveném kyanidy rybáři vypustili další...

Kvůli výpadku proudu si dali k obědu klobásy, od udírny shořela střecha

Příprava středečního oběda nedopadla dobře pro majitele hospodářského stavení u rodinného domu v Biskupicích na...

Bezmocný muž ležel dva dny ve vaně, přímotop koupelnu vyhřál na 40 stupňů

Dvaaosmdesátiletý muž z Tišnova v okrese Brno-venkov zůstal dva dny uvězněný v prázdné vaně. Sesunul se tam poté, co se...

Vrchní soud odmítl pustit Švachulu z vazby, označil to za předčasné

Vrchní soud zrušil rozhodnutí o propuštění Jiřího Švachuly z vazby. Označil ho za předčasné, řekl žalobce Radek Mezlík....

Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...