Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Středa 1. prosince 2021 Iva

Zemřel nejstarší obžalovaný Čech. Před soudem byl za akci Kulak

  19:05
Ve věku 95 let zemřel Jaroslav Mikolášek, který byl podle dostupných informací nejstarším trestně stíhaným člověkem v České republice. Muž se měl v 50. letech jako komunistický funkcionář podílet na vyhnání dvou rodin soukromých zemědělců, takzvaných kulaků. U soudu mu hrozil trest od tří do deseti let vězení.

Budovatelský plakát zaměřený na zemědělství | foto: Archiv Muzea Karlovy Vary

Státní zástupkyně podala na Jaroslava Mikoláška obžalobu u Obvodního soudu pro Prahu 2 před rokem - 29. prosince 2016. Hlavní líčení začalo letos v dubnu, nemocný penzista se ho však ze zdravotních důvodů neúčastnil. V červnu přerušil soudce Jiří Horký řízení na dobu neurčitou, právě s ohledem na vážný stav obžalovaného.

AKCE K (KULAK)

 • centrálně řízená akce, která vedla k ožebračování selských rodin, probíhala od 1. listopadu 1951 do 18. ledna 1954
 • místní komunističtí funkcionáři často dle libosti určovali, kdo je kulak a nepřítel lidově demokratického zřízení
 • nepohodlným sedlákům pak bylo určeno „nové pracovní místo a místo nového pobytu mimo obvod obce dosavadního bydliště“
 • celá rodina se musela vystěhovat zpravidla do tří dnů a na vlastní náklady
 • selské grunty propadly státu, původní majitelé si mohli nechat jen to nejnutnější - šatstvo, zásoby potravin na několik dní, stůl, židle či postel
 • rodiny byly stěhovány do nevhodných prostor, žily pod dohledem a do původního bydliště se nesměly vrátit (například ani na pohřeb příbuzného)

Z posledního usnesení v této trestní věci, které má redakce iDNES.cz k dispozici, vyplývá, že soudce stíhání Mikoláška zastavil. A to na základě úmrtního listu, který minulý měsíc obdržel od jeho obhájkyně. Podle ředitelky Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) Evy Michálkové byl Mikolášek nejstarším souzeným člověkem v zemi. „Nemáme informaci, že by byla v České republice trestně stíhána osoba vyššího věku než tento obžalovaný,“ sdělila iDNES.cz šéfka úřadu.

Mikolášek vykonával v 50. letech funkci zemědělského tajemníka Okresního výboru komunistické strany v Praze-východ. Byl také členem komise pro úpravu poměrů kulaků u okresního národního výboru. Tato komise 22. června 1953 rozhodla o vysídlení dvou rodin sedláků - Čeňka Černého z Šeberova a Josefa Šebka z Cholupic. Oba dostali doživotní zákaz pobytu v okresu Praha-východ, přišli o svá hospodářství a museli se vystěhovat na předem stanovené místo v jiném kraji. V zápisu komise je Mikoláškův podpis.

Obžalovaný v dubnu v písemném prohlášení adresovaném soudu uvedl, že do komise jít musel. „Řekli mi, že nemám ničemu odporovat a hlasovat stejně jako předseda,“ uvedl. Byl prý řadovým členem komunistické strany, pracoval jako instalatér, řidič či údržbář, právní vzdělání neměl. Kromě krátkého prohlášení zaslaného soudu se k ničemu nevyjádřil, v přípravném řízení nevypovídal. Stíhán byl pro zvlášť závažný zločin zneužití pravomoci úřední osoby, který měl spáchat jako pomocník (více zde).

S Mikoláškem jsme chtěli mluvit letos v dubnu, vyjádření odmítl:

Maximálně podmíněné tresty

Komunisté vysídlovali zemědělce zejména v první polovině 50. let minulého století. Při koordinované akci, která podle historiků vážně narušila tradiční venkovskou pospolitost, byly z domovů vyhnány asi čtyři tisíce rodin, tedy až 20 tisíc lidí. Na svých usedlostech museli sedláci zpravidla zanechat téměř veškerý osobní majetek, nejen dobytek a zemědělskou techniku.

Od 90. let prověřoval Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu přes 500 případů násilné kolektivizace. Ve většině z nich ale nebylo trestní stíhání zahájeno, údajní viníci totiž byli již po smrti. K soudu se dostalo jen několik případů, které skončily rozsudkem.

Například v březnu 2011 byl Krajským soudem v Olomouci pravomocně odsouzen bývalý předseda Místního národního výboru v Brníčku u Uničova Ladislav Nakládal. V listopadu a v prosinci 1951 se aktivně podílel na likvidaci soukromého hospodářství místního sedláka Jiřího Nohavičky a celou jeho rodinu vystavil tvrdé represi. Nakládal dostal za zneužití pravomoci úřední osoby 18 měsíců vězení s podmíněným odkladem na zkušební dobu dvou let.

Okresní soud v Přerově potrestal v říjnu 2013 tehdy 89letého důchodce Jana Jílka za to, že se v roce 1952 jako okresní velitel Sboru národní bezpečnosti podílel na rozhodnutí vystěhovat čtyři rodiny sedláků z obce Soběchleby na 200 kilometrů vzdálené Havlíčkobrodsko. Jílek dostal dvouletou podmínku, trest od prvoinstančního soudu přijal.

Bývalý místopředseda Okresního národního výboru v Hustopečích Josef Hanák dostal v březnu 2015 u Okresního soudu v Břeclavi roční podmínku. Odsouzený muž svolal v červenci 1953 vysídlovací komisi, jejímž byl předsedou, a společně s dalšími členy rozhodl o vystěhování místního sedláka a celé jeho rodiny včetně nevidomé dcery a malé vnučky.

Zatím posledním potrestaným je někdejší předseda Místního národního výboru v Třticích na Rakovnicku Rudolf Pavlíček. V současnosti 86letý penzista podepsal v roce 1952 příkaz k vystěhování zemědělce Karla Horáčka. Sedlákova rodina musela opustit statek a přestěhovat se jen s nejnutnějšími věcmi do dvou nevyhovujících místností bez přívodu vody a WC. Horáčkovi na to doplatili podlomeným zdravím, újma se promítla i do života jejich tří dcer (podrobnosti v tomto článku). Pavlíček odešel letos v červnu od soudu s pravomocným trestem ve výši jednoho roku vězení s podmíněným odkladem na zkušební dobu 20 měsíců.

Krajský soud v Praze potvrdil Pavlíčkovi podmíněný trest (29. 6. 2017):

Už jen jediný případ?

K soudu by se mohl dostat ještě jeden případ spojený s násilnou kolektivizací z 50. let. Obviněným je Tomáš Lipták, který žije v Praze. Podle vyšetřovatelů se od ledna od června 1953 účastnil „v postavení osoby pověřené správou Okresní prokuratury v Kralupech nad Vltavou“ jednání komise zdejšího okresního národního výboru a spolurozhodl o vystěhování celkem dvaceti rodin.

Lipták je vystudovaný právník. Podle obvinění si měl být vědom toho, že Směrnice ministrů národní bezpečnosti, na jejímž základě byly rodiny sedláků vyháněny, je v rozporu s tehdy platnými právními předpisy, konkrétně s Ústavou Československé republiky a zákonem o prokuratuře. Penzista se hájí tím, že se ve své činnosti podřizoval požadavkům KSČ a v některých případech se proti postihu zemědělce ohradil, kvůli čemuž pak měl problémy.

Případ má řešit Obvodní soud pro Prahu 4. Soudce Michal Dvořák ale loni v prosinci rozhodl, že je nutné vyšetřování doplnit. „Bližší dokazování ohledně toho, kdy a jak byla konkrétní komise ONV Kralupy nad Vltavou sestavena, nebylo v přípravném řízení prováděno. Stejně tak nebylo zkoumáno, jak se obviněný v rámci zasedání této komise choval, zda a jak byl aktivní, co navrhoval,“ nešetřil už dříve kritikou soudce.

Ředitelka ÚDV odmítá, že by její podřízení odvedli nedostatečnou práci. „Jsou případy, kdy soudům obdobné množství shromážděných důkazů k prokázání viny stačilo. Od tohoto soudu jsme dostali řadu rozsáhlých úkolů, respektujeme to a pracujeme na nich,“ sdělila iDNES.cz Michálková. Opětovný návrh na obžalobu Tomáše Liptáka podá její úřad zřejmě v příštím roce. Vyšetřovatelé vědí, že čas není v tomhle ohledu rozhodně jejich spojencem.

Obviněného bývalého prokurátora Liptáka jsme zastihli v březnu 2017:

Autor:

Navržená vláda Petra Fialy

Předseda vlády: Petr Fiala, ministr vnitra: Vít Rakušan, ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš, ministr zemědělství: Zdeněk Nekula, ministr financí: Zbyněk Stanjura, ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek, ministr školství: Petr Gazdík, ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka, ministryně obrany: Jana Černochová, ministr spravedlnosti: Pavel Blažek, ministr průmyslu a obchodu: Jozef Síkela, ministr dopravy: Martin Kupka, ministr zahraničí: Jan Lipavský, ministr životního prostředí: Anna Hubáčková, ministr kultury: Martin Baxa, ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek, ministr pro legislativu: Michal Šalomoun, ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová.

Po stopách vrahů
 • Nejčtenější

Znovu je tu nouzový stav. Babiš chce povinné očkování lidí nad 50 let

Od půlnoci ze čtvrtka na pátek začal v Česku platit nouzový stav. Vláda ho vyhlásila na 30 dnů na návrh ministra...

Zeman je v ÚVN s covidem. Zavoral: Dostane protilátky, nákaza je z Lán

Prezident Miloš Zeman se vrátil se do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). Sanita s hlavou státu dorazila před 19:30....

Očkovat se? Přes vaše mrtvoly. Na Letné tisíce lidí protestovaly proti opatřením

Asi tři tisíce lidí se sešly v neděli odpoledne v Praze na Letné, aby protestovaly proti vládním covidovým opatřením....

Příští vláda: Nutná bude třetí dávka po 6 měsících, jinak lidi čeká PCR

Budoucí vláda představila opatření, kterými chce bojovat s covidem. Očkování má mít platnost šest měsíců, poté by měli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Policejní detektivové prohledali sídlo ČEZ, zátah mířil mezi manažery

Policisté z elitní Národní centrály proti organizovanému zločinu v úterý od brzkých ranních hodin prohledávali několik...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

 • Další z rubriky

Opilý mladistvý se zákazem řízení vzal matce auto a jezdil po Klatovsku

Dopravní policisté na Klatovsku se o víkendu nestačili divit. Při běžné silniční kontrole zastavili BMW, které řídil...

Hasiči vytáhli z příkopu nákladní auto, o kus dál se převrátilo na bok

Řidiče malého nákladního auta v noci potrápily zasněžené silnice na Trutnovsku. Nedaleko Mladých Buků sjel do příkopu,...

Hlídka našla v Pařížské hořící auto i žháře, škoda je přes 800 tisíc

Hlídka strážníků v neděli zasahovala v pražské Pařížské ulici, kde při noční kontrole narazila na hořící osobní...

Policie vyšetřuje korupci a manipulaci se zakázkami v olomouckém muzeu

Zásah přímo v budově olomouckého Vlastivědného muzea a obvinění jednoho člověka. Takový je prozatím výsledek...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Verdikt lékařů manžel neustál, říká Hana Robinson o roztroušené skleróze

Zpěvačka Hana Robinson bojuje už řadu let s roztroušenou sklerózou, která mimo jiné ovlivňuje i hybnost rukou. K té se...