Agent Minařík chtěl podvodem získat 41 milionů korun

  10:04aktualizováno  10:04
Plánoval pumový atentát na Rádio Svobodná Evropa a udával lidi. Bývalého agenta StB Pavla Minaříka čeká soud. Ne však kvůli bombám, které chtěl v 70. letech odpálit. Před brněnským krajským soudem příští týden poprvé stane kvůli pojistnému podvodu z roku 1996.

Pojistný podvod, jehož se měl dopustit agent StB Pavel Minařík, míří po 12 letech před soud. | foto: ČTK

Podle žalobce Minařík nakoupil bezcenná optická vlákna s tím, že je vyveze na Ukrajinu. Vlákna pojistil na 41 milionů korun. A poté nahlásil, že avia s nákladem měla nehodu a zboží při ní shořelo.

Řidič, který náklad převážel, to původně potvrdil, později ovšem vypověděl, že náklad zapálili ukrajinští podnikatelé, kteří měli vlákna kupovat.

Pojistka nebyla vyplacena
Pojišťovna Kooperativa mnohamilionovou částku Minaříkovi odmítla vyplatit. Bývalý agent se s ní proto už roky soudí. Nyní ovšem sám čelí kvůli pojistnému podvodu hrozbě až dvanáctiletého vězení.

Proč až teď, když se vše odehrálo v květnu 1996? "Případ byl v roce 1997 odložen, v roce 2002 ale došlo ke změně výpovědi řidiče, a proto se vše znovu rozeběhlo. V červenci 2002 jsme sdělili obvinění a v dubnu 2003 podali obžalobu," uvedl mluvčí krajského státního zastupitelství Hynek Olma.

Vysvětlení zdržení má i soud. Vše podle něj zkomplikovala spolupráce s Ukrajinou. "Nevyhověli naší žádosti z roku 2003 o vydání listinných materiálů kolem nehody a výslechů svědků. Informace jsme se snažili získat i přes ministerstvo, dostali jsme je ale až po uklidnění politické situace na Ukrajině," uvedl soudce Miroslav Novák, který má případ na starosti.

. "Nabídli mi milion"

O případu bývalého agenta Pavla Minaříka mluví jako o jednom z nejtěžších. "Jsem přesvědčen, že právo je na straně mého klienta, ale nejsem schopen toto právo prosadit," říká advokát Jiří Machourek.


Jiří MachourekProč jste vlastně případ převzal? Berete jej stejně jako Pavel Minařík jako osobní spor právníka disidentů proti bývalému agentovi?
Vůbec, tak to prezentuje jenom on. Tvrdí, že jsem zkriminalizoval jeho čistý obchod, tak to ale není. Každý, kdo umí číst a pročte si doklady, zjistí, že pan Minařík v případu udělal řadu chyb, které jasně prokazují podvod. Já navíc zastupuji pojišťovnu Kooperativa asi v desítkách dalších kauz i v několika velkých pojistných podvodech. 

Je tento případ něčím výjimečný v porovnání s jinými pojišťovacími podvody?
Zcela jistě, zejména pokud jde o podivné okolnosti, které jej provázejí. S tím jsem se v takovém rozsahu ještě nikdy nesetkal.

Můžete být konkrétnější?
Například mi ještě nikdy nikdo nenabídl úplatek milion korun, pokud s Kooperativou dohodnu mimosoudní vyplacení pojistného plnění.

To se stalo? Jak a kdo vám úplatek nabídl?
Jmenovat nebudu. Každopádně ale jen asi dva dny poté, co jsem převzal zastupování Kooperativy, mě doma navštívil kolega, který je mým známým i známým obhájce Pavla Minaříka doktora Staňka, a milionový úplatek mi nabídl. Právě tento neobvyklý postup mě přiměl, abych se kauze víc věnoval.

Proč podle vás trvalo téměř dvanáct let, než se věc dostala k soudu?
Podle mě ze začátku na prvním místě nebyl vůbec zájem policie věc objasnit. To ostatně dokládá, že čeští kriminalisté vyšetřovali případ na Ukrajině, v místě údajné dopravní nehody, dvakrát. Pořídili tam dokumentaci, avšak ta se ztratila.

Můžete to dokázat?
Jistě, znám jména těchto kriminalistů a navrhnu jejich výslech před soudem. V této kauze se všechno záhadně ztrácí, včetně videonahrávek, kazet, záznamů, dokumentace.

Na čem tedy chcete stavět případ před soudem?
Účetní doklady jasně dokazují, že optické vlákno nikdy neprošlo firmami, které se zbožím měly obchodovat ještě před tím, než je Minařík koupil. Listinné důkazy budou těžko zpochybňovat. Smlouvy jsou fiktivní, navíc při jejich antedatování došlo k řadě chyb a časových nesrovnalostí. Hodnota vlákna byla uměle navýšena, aby mohl zboží pojistit na milionové částky. Přitom optické vlákno nemělo ani potřebnou ochranu. Před údajným převozem se už nevyrábělo šest let, přitom záruka byla jen šest měsíců od data výroby.  Navíc se státnímu zastupitelství přihlásila i nová svědkyně, která popisuje, jakým způsobem Minařík pojistný podvod připravoval.

Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Pádu mostu ve Studénce se dalo mnohokrát zabránit, řekl soudu znalec

Okresní soud v Novém Jičíně začal znovu projednávat železniční tragédie ve...

Okresní soud v Novém Jičíně začal znovu projednávat pád mostu, který se v srpnu 2008 ve Studénce zřítil před...

Mladík se málem utopil ve vaně, policisté vyrazili dveře a oživili ho

Mladíka, který se málem utopil ve vaně, zachránila policejní hlídka z obvodního...

Pořádnou dávku štěstí měl třiadvacetiletý mladík, který se v jednom z karlovarských bytů nešťastnou náhodou málem...

Žena půjčila stavaři kreditku na materiál. Peníze si nechal a boural opilý

Ilustrační snímek

Případ nepoctivého stavaře vyšetřují nyní policisté z Přerovska. Muž zneužil zapůjčené platební karty a místo použití...

Najdete na iDNES.cz