Afghánec zdravotní sestru v nemocnici neznásilnil, rozhodl soud

  15:37aktualizováno  15:49
Afghánský mladík, který čelil obžalobě ze znásilnění zdravotní sestry v Nemocnici Na Bulovce, se podle pražského městského soudu činu nedopustil. Jeho jednání senát kvalifikoval jako možný přestupek proti občanskému soužití, který bude řešit Městský úřad Prahy 8. Rozhodnutí je pravomocné.

„Soud shledal, že nejde o trestný čin, ale o možný přestupek,“ prohlásila předsedkyně senátu Silvie Slepičková. Soudkyně uvedla, že se nepodařila vyvrátit obhajoba Sabawoona D. Afghánec obžalobu, podle níž vylákal sestru do pokoje, kde jí popadl za zápěstí a táhl k posteli a sáhl na prsa, vytrvale odmítal.

Podle jeho verze události ho v předmětnou noc přepadly bolesti na pravém boku, proto sestřičku vyhledal a oslovil s žádostí o pomoc. Zdravotnice přišla do pokoje, kde byl se svým nemocným mladším bratrem, a tam jí ukazoval na údajně místo. Ženě na ruku prý pouze poklepal, ta mu však nerozuměla a odešla. Tahání k posteli i dotýkání na prsou popřel.

„Mohlo dojít k jakémusi nechtěnému dotyku, obžalovaný mohl gestikulovat, co ho trápí nebo co potřebuje.  A rukou před svým tělem se i nechtěně mohl dotknout paní poškozené,“ řekla Slepičková k sahání na ňadra. „Nedomníváme se, že by si poškozená vymyslela, že k dotyku došlo, ale nešlo o žádné stisknutí, hlazení a podobně. Tento letmý dotyk podle nás nebyl dotykem, který by směřoval k ukojení sexuální touhy obžalovaného,“ vysvětlila soudkyně.

Fotogalerie

Údajnou masturbaci přes tepláky, která měla událost v potemnělém nemocničním pokoji doprovázet, se podle ní nepodařilo prokázat. Přesto k dotyku došlo, stejně jako je dokázáno, že Afghánec ženu chytil za zápěstí. Slepičková uvedla, že nejspíš došlo k nedorozumění kvůli jazykové nevybavenosti cizince. 

Nepravděpodobné podle soudu je, že by se mladík s úmyslem znásilnit sestru na ni vrhl v pokoji, kde spal jeho bratr. Navíc oddělení bylo plné lidí.

„Chybí úmysl obžalovaného směřující k sexuálnímu uspokojení. Zůstává zde letmý dotyk, zřejmě nechtěný, hematom na zápěstí paní poškozené, o čemž pochybnosti nemáme a je pravda, že paní poškozená to může pociťovat jako poškození na zdraví či urážku na cti,“ shrnula soudkyně a pokračovala: „Proto může být posouzen jako přestupek proti občanskému soužití, o němž je příslušný rozhodnout úřad městské části Praha 8, kde k činu došlo,“ uzavřela  Slepičková. Práva podat stížnost se strany vzdaly, verdikt je tak pravomocný.

Pochybnosti měla i státní zástupkyně

O tom, že mladík nebude odsouzen přímo za znásilnění, napověděla i závěrečná řeč státní zástupkyně Jany Murínové. Podle ní je problematická právní kvalifikace činu jako znásilnění. Jak vyplynulo i ze svědectví poškozené ženy, Sabawoon D. se měl dotknout prsou sestry přes oděv a neměl tendenci ji sahat pod sukni či pod triko.

„Chybí mi motiv, aby se dopustil tak závažného jednání v rozporu s jeho morálkou, vírou a hodnotami,“ poukázala na muslimskou víru obžalovaného, na níž se jej soudkyně během procesu několikrát vyptávala. Přesto je Murínová přesvědčena, že na pokoji k něčemu došlo. „Je otázka, zda si to poškozená vyložila správným způsobem a jak to kvalifikovat,“ řekla. Na druhou stranu zpochybnila tvrzení Sabawoona D. o údajných bolestech a vylákání sestry na pokoj. „Obhajoba je naprosto nevěrohodná, pokud by ho skutečně něco bolelo, stačilo říct, dejte mi prášek,“ argumentovala.

Podle ní by se mohlo jednat maximálně o pokus o znásilnění, jako nejnižší možnou kvalifikaci činu navrhla přestupek proti občanskému soužití. Obhájce mladého Afghánce Jan Kozák se pak vyslovil pro zproštění. „Nebylo prokázáno, že se skutek stal,“ konstatoval.

Ještě před vynesením verdiktu vypovídal otec obžalovaného Sabawoona D, díky jehož službě pro českou armádu v Afghánistánu se jeho rodina do Česka dostala. Vzhledem k jeho povolání výslech probíhal telefonicky z místnosti pro utajené svědky.

Případ se týká incidentu z loňského října. Obžaloba a poškozená zdravotní sestra tvrdila, že Sabawoon D. vylákal ženu ze sesterny na pokoj, kde ležel jeho malý bratr. Tam ji měl chytit za zápěstí, táhnout k posteli a dotýkat se přes tepláky svých genitálií. Při tom údajně dvakrát sáhl na její prsa. Sestra se následně ze sevření vytrhla a vrátila se do sesterny, odkud zburcovala své kolegy (více zde). Mladíka z nemocnice vykázali, druhý den sestra kontaktovala policii, protože podle ní nemocnice nechtěla věc řešit. Sabawoon D. následně skončil ve vazbě a nakonec před soudem.

Autor:
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

PŘEHLEDNĚ: Časová osa kauzy Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš čelí kvůli vyšetřování možného dotačního podvodu spojeného s konferenčním centrem Čapí...

Další z rubriky

Batole zůstalo na nástupišti ve Zlíně, matku se sourozencem vlak odvezl

Ani ne tříletá holčička zůstala sama na nástupišti ve Zlíně, maminka s mladším...

Téměř tříletá dívenka se ocitla sama na nástupišti vlakové zastávky ve Zlíně-Prštném. Matka s holčičkou nejprve...

Za smrtelnou srážku auta s koněm policie obvinila majitelku zvířete

Osobní auto se srazilo na dálnici D5 nedaleko Berouna s koněm. Řidič zemřel,...

Z usmrcení z nedbalosti obvinili policisté majitelku koně, který loni nedaleko Berouna utekl z ohrady a na dálnici D5...

Muž nechal svého psa běhat na volno, kde neměl, zvíře pokousalo chlapce

Ilustrační snímek

Až na rok do vězení může jít majitel středoasijského pasteveckého psa z Karlovarska, který nechal zvíře pobíhat na...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz