Afghánec zdravotní sestru v nemocnici neznásilnil, rozhodl soud

  15:37aktualizováno  15:49
Afghánský mladík, který čelil obžalobě ze znásilnění zdravotní sestry v Nemocnici Na Bulovce, se podle pražského městského soudu činu nedopustil. Jeho jednání senát kvalifikoval jako možný přestupek proti občanskému soužití, který bude řešit Městský úřad Prahy 8. Rozhodnutí je pravomocné.

„Soud shledal, že nejde o trestný čin, ale o možný přestupek,“ prohlásila předsedkyně senátu Silvie Slepičková. Soudkyně uvedla, že se nepodařila vyvrátit obhajoba Sabawoona D. Afghánec obžalobu, podle níž vylákal sestru do pokoje, kde jí popadl za zápěstí a táhl k posteli a sáhl na prsa, vytrvale odmítal.

Podle jeho verze události ho v předmětnou noc přepadly bolesti na pravém boku, proto sestřičku vyhledal a oslovil s žádostí o pomoc. Zdravotnice přišla do pokoje, kde byl se svým nemocným mladším bratrem, a tam jí ukazoval na údajně místo. Ženě na ruku prý pouze poklepal, ta mu však nerozuměla a odešla. Tahání k posteli i dotýkání na prsou popřel.

„Mohlo dojít k jakémusi nechtěnému dotyku, obžalovaný mohl gestikulovat, co ho trápí nebo co potřebuje.  A rukou před svým tělem se i nechtěně mohl dotknout paní poškozené,“ řekla Slepičková k sahání na ňadra. „Nedomníváme se, že by si poškozená vymyslela, že k dotyku došlo, ale nešlo o žádné stisknutí, hlazení a podobně. Tento letmý dotyk podle nás nebyl dotykem, který by směřoval k ukojení sexuální touhy obžalovaného,“ vysvětlila soudkyně.

Fotogalerie

Údajnou masturbaci přes tepláky, která měla událost v potemnělém nemocničním pokoji doprovázet, se podle ní nepodařilo prokázat. Přesto k dotyku došlo, stejně jako je dokázáno, že Afghánec ženu chytil za zápěstí. Slepičková uvedla, že nejspíš došlo k nedorozumění kvůli jazykové nevybavenosti cizince. 

Nepravděpodobné podle soudu je, že by se mladík s úmyslem znásilnit sestru na ni vrhl v pokoji, kde spal jeho bratr. Navíc oddělení bylo plné lidí.

„Chybí úmysl obžalovaného směřující k sexuálnímu uspokojení. Zůstává zde letmý dotyk, zřejmě nechtěný, hematom na zápěstí paní poškozené, o čemž pochybnosti nemáme a je pravda, že paní poškozená to může pociťovat jako poškození na zdraví či urážku na cti,“ shrnula soudkyně a pokračovala: „Proto může být posouzen jako přestupek proti občanskému soužití, o němž je příslušný rozhodnout úřad městské části Praha 8, kde k činu došlo,“ uzavřela  Slepičková. Práva podat stížnost se strany vzdaly, verdikt je tak pravomocný.

Pochybnosti měla i státní zástupkyně

O tom, že mladík nebude odsouzen přímo za znásilnění, napověděla i závěrečná řeč státní zástupkyně Jany Murínové. Podle ní je problematická právní kvalifikace činu jako znásilnění. Jak vyplynulo i ze svědectví poškozené ženy, Sabawoon D. se měl dotknout prsou sestry přes oděv a neměl tendenci ji sahat pod sukni či pod triko.

„Chybí mi motiv, aby se dopustil tak závažného jednání v rozporu s jeho morálkou, vírou a hodnotami,“ poukázala na muslimskou víru obžalovaného, na níž se jej soudkyně během procesu několikrát vyptávala. Přesto je Murínová přesvědčena, že na pokoji k něčemu došlo. „Je otázka, zda si to poškozená vyložila správným způsobem a jak to kvalifikovat,“ řekla. Na druhou stranu zpochybnila tvrzení Sabawoona D. o údajných bolestech a vylákání sestry na pokoj. „Obhajoba je naprosto nevěrohodná, pokud by ho skutečně něco bolelo, stačilo říct, dejte mi prášek,“ argumentovala.

Podle ní by se mohlo jednat maximálně o pokus o znásilnění, jako nejnižší možnou kvalifikaci činu navrhla přestupek proti občanskému soužití. Obhájce mladého Afghánce Jan Kozák se pak vyslovil pro zproštění. „Nebylo prokázáno, že se skutek stal,“ konstatoval.

Ještě před vynesením verdiktu vypovídal otec obžalovaného Sabawoona D, díky jehož službě pro českou armádu v Afghánistánu se jeho rodina do Česka dostala. Vzhledem k jeho povolání výslech probíhal telefonicky z místnosti pro utajené svědky.

Případ se týká incidentu z loňského října. Obžaloba a poškozená zdravotní sestra tvrdila, že Sabawoon D. vylákal ženu ze sesterny na pokoj, kde ležel jeho malý bratr. Tam ji měl chytit za zápěstí, táhnout k posteli a dotýkat se přes tepláky svých genitálií. Při tom údajně dvakrát sáhl na její prsa. Sestra se následně ze sevření vytrhla a vrátila se do sesterny, odkud zburcovala své kolegy (více zde). Mladíka z nemocnice vykázali, druhý den sestra kontaktovala policii, protože podle ní nemocnice nechtěla věc řešit. Sabawoon D. následně skončil ve vazbě a nakonec před soudem.

Autor:
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Vyšetřování vraždy na pumpě v Nelahozevsi skončilo, případ převezme žalobce

Policie odvádí od soudu do vazební věznice staršího z obviněných z vraždy...

Středočeští kriminalisté ukončili vyšetřování vraždy, která se stala loni v prosinci na benzinové čerpací stanici v...

Podvodník slíbil psa z Ukrajiny, peníze putovaly do banky v Kamerunu

Shih-tzu

Obětí podvodu se stala šestatřicetiletá žena z Hodonínska, která si na internetu vyhlédla štěně rasy Ši-tzu. Nechala se...

Manželé přepadali kurýry. Žena je zabavila, muž přiběhl s páčidlem

Zajištěné peníze a stravenky z lupu.

Policie na Novojičínsku dopadla manžele, kteří přepadávali řidiče zásilkových služeb. Plán byl jednoduchý: objednali si...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz