Známé případy nehod pod vlivem alkoholu

8. června 1996 - V Praze 10 - Uhříněvsi havaroval se svou Mazdou Xedos 9 herec Jiří Bartoška. Bočně se srazil se Škodou 120, sjel do příkopu a narazil do stromu. Nepřizpůsobil rychlost jízdy svým schopnostem. Dechová zkouška na alkohol u něj byla pozitivní, odběr krve na test ale odmítl.

25. června 1996 - Na křižovatce ve Veletržní ulici v Praze 7 havaroval zpěvák Michal Penk. S vozem Mazda 323 vjel na chodník a zdemoloval semafor. Vyskytlo se podezření, že byl pod vlivem alkoholu nebo drog. Krevní test Penk odmítl.

27. prosince 1997 - Poslanec za ODS Stanislav Pěnička havaroval v Jablonci nad Nisou, když se pokusil ujet hlídce dopravní policie, která ho kontrolovala. Podle svědků jevil známky opilosti. Pěnička se odmítl podrobit dechové zkoušce i lékařskému vyšetření. Den po nehodě odmítl obvinění, že řídil opilý. V březnu 1998 mandátový a imunitní výbor sněmovny rozhodl, že dostane pokutu 15 tisíc korun.

22. ledna 1998 - Senátor Jan Kavan (ČSSD) zapříčinil v Praze na Malé Straně nehodu, když postupně naboural tři zaparkované vozy. Legitimoval se senátorským průkazem. Odmítl dechovou zkoušku a odběr krve, připustil však, že určité množství alkoholu vypil. V rozhovoru pro ČTK popřel, že v době nehody byl pod vlivem alkoholu. Počátkem večera údajně vypil asi čtyři decilitry vína, autem jel ale až kolem jedné hodiny ráno. Jako chybu s odstupem času uznal to, že se odmítl podrobit dechové a krevní zkoušce. Policie jeho jednání posléze nehodnotila jako trestný čin, protože se jí nepodařilo zjistit, zda byl v době jízdy opilý. V březnu senátní mandátový a imunitní výbor udělil Kavanovi pokutu 15 tisíc korun.

12. listopadu 1998 - Ředitel Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu Marián Gula na křižovatce v Praze 4 zavinil dopravní nehodu. Gula přiznal odpovědnost za zavinění a uvedl, že se v kritické chvíli plně nevěnoval řízení. Podle dechové zkoušky pil před jízdou alkohol.

15. ledna 2000 - Bývalý fotbalista Tomáš Skuhravý havaroval ve voze Škoda Octavia v Nádražní ulici v Praze. Dechová zkouška byla pozitivní a prokázala 1,89 promile, krevní zkouška obsah alkoholu zhruba potvrdila.

19. února 2002 - Poslanec KDU-ČSL Pavel Plánička havaroval v Praze, když řídil auto zřejmě pod vlivem alkoholu. Odmítl se podrobit dechové zkoušce a odvolal se na poslaneckou imunitu. Popřel obvinění, že řídil opilý.

3. října 2002 - Náměstek policejního prezidenta Miroslav Antl havaroval v Pardubicích se služební octavií. Po nehodě se odmítl podrobit odběru krve a moči na zjištění obsahu alkoholu. Dechová zkouška u něj podle policie prokázala 0,52 promile alkoholu.

ČTK

Najdete na iDNES.cz