Zarkávího skupina zabila Brita Bigleyho

  14:13aktualizováno  14:13
Zarkávího teroristé sťali britského rukojmího Kennetha Bigleyho. Zprávu odvysílala televize Sky News s odvoláním na britské vládní zdroje. Existuje i videozáznam popravy, tvrdí Reuters. Únosci původně věznili Brita se dvěma Američany. Těm však uřízli hlavy už v září.

ÚNOSY V IRÁKU

Věznitelé Britovi usekli hlavu zřejmě ve městě Latífíja nedaleko Fallúdži, kterou americké a irácké oddíly pročesávají v rámci pátrání po povstalcích.

Reuters tvrdí, že existuje videozáznam z Bigleyho vraždy. Odvolává se na svědka, který viděl nahrávku v kanceláři pro zahraniční zpravodaje v Bagdádu.

Britský inženýr, oblečený do oranžové kombinézy, jakou nosí američtí zajatci nebo vězňové na Guantánamu, nejprve přečetl prohlášení. Pak mu jeden ze šesti maskovaných ozbrojenců uřízl hlavu nožem.

"Je to nesmírně bolestivé pro Bigleyho rodinu, která už tolik vytrpěla. Naše myšlenky jsou v těchto trýznivých okamžicích s nimi," řekla Sky TV britská ministryně obchodu Patricia Hewittová.

Bigleyova rodina už médiím potvrdila, Kenneth skutečně zemřel. "Získali jsme ten nejvěrnější důkaz," potvrdil bratr Phil Bigley.

Dvaašedesátiletý Bigley byl posledním z trojice západních inženýrů, které před třemi týdny unesla Zarkávího skupina Tavhíd a džihád. Spolu se dvěma Američany měl být propuštěn výměnou za svobodu údajných iráckých vězeňkyň.

Washington ale tvrdí, že Američané v Iráku zadržují pouze dvě ženy. Přední vědkyně Saddámova režimu vyšetřovali kvůli podezření, že se podíleli na výzkumu a výrobě chemických a biologických zbraní. Britové prý nedrží žádnou Íráčanku.

Po uplynutí ultimáta teroristé ve dvou dnech Američany zabili. O vraždě informovali na internetu, kde zveřejnili i videozáznam z vraždy prvního rukojmího. Bezhlavá těla zavražděných pak byla nalezena a identifikována. - více zde

Bigley se objevil na videonahrávce, na níž prosil britského premiéra, aby se zasadil o jeho propuštění. Vyčetl Blairovi nečinnost. Ministerský předseda prohlásil, že vláda učiní vše pro jeho záchranu, ale s únosci vyjednávat nebude. Kennethův brat Phil Blaira obvinil, že "má na svých rukou krev".- více zde

Už koncem září se na internetu objevila zpráva, že je Bigley mrtvý. Informace se tehdy nepotvrdila. Několik skupin i jednotlivců nabízelo, že se pokusí vyjednat jeho propuštění. Tento týden se za Brita přimluvil libyjský vůdce Muammar Kaddáfí.

Teroristé v Iráku zadržují ještě nejméně dva západní zajatce, francouzské novináře Christiana Chesnota a Georgese Malbrunota.

Brit unesený v Iráku znovu vyzval premiéra Blaira, aby pomohl k jeho záchraně. Bigley na záznamu, který vysílala Al-Džazíra, tvrdil, že ho únosci nechtějí zabít, premiérovi vyčetl nečinnost. (29. září 2004)

Autoři: ,

Schodek rozpočtu 30 miliard korun je sci-fi, řekla Schillerová v Rozstřelu

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

ZÁPISNÍK: Panika o českých volbách a sex v Japonsku

Figuríny s oběšenci se objevily v úterý ráno 22. října na pražském Klárově

Cizinci se divili, proč Češi šílí kvůli volbám. Vzpomínky na válku. Málo sexu u Japonců podle The Washington Post....

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz