Západní Irák kapituloval

  17:54aktualizováno  17:54
Američanům se vzdal velitel západního Iráku. Muhammad Džaráví velel šestnácti tisícům vojáků v sektoru Anbar, který zabírá čtvrtinu země mezi Bagdádem a hranicí. Irákem se šíří protesty. V Mosulu zahynulo deset lidí, podle svědků po střelbě amerických vojáků do davu.

ÚDER NA IRÁK
on-line reportáž
VÁLEČNÁ KRONIKA
interaktivní animace

"Děkuji vám, že jste osvobodili Irák a stabilizovali ho. Doufám, že vztahy se Spojenými státy budou přátelské," řekl plukovníkovi Curtisu Pottsovi tichým hlasem irácký generál v uniformě s černým baretem.

Americký plukovník mu po podpisu kapitulace nabídl doutník na důkaz úcty k jeho vojenské profesionalitě. Velitel 4. brigády americké třetí pěší divize pak generálovi řekl, že nyní bude potřeba obnovit zemi a vrátit ji Iráčanům.

"Jsem hrdý na to, že reprezentuji koaliční síly a Spojené státy, ale zároveň se cítím pokorně, když vidím za stolem profesionálního vojáka, který udělal to, co je dobré pro Irák a národ, přitom tak nesnadné pro něj," prohlásil plukovník Potts.

Američané prohledají oblast Anbar
Po formálním aktu požádal Džaráví plukovníka, aby ochránil bezpečnost Iráčanů. "Proto jsme tady," ujistil ho Potts.

Američané nyní prohledají celý sektor Anbar a zajistí stovky tanků, obrněných vozidel a další vojenská zařízení. Zdůraznil ale, že je nezničí, aby je bylo možno použít v novém iráckém státě.

"Žádní vojáci, kterým velel Džaráví, už nekladou odpor," sdělil Potts s tím, že mnoho mužů dezertovalo hned po začátku války a další zmizeli během ní. Nicméně dodal, že u syrské hranice mohou operovat polovojenské jednotky nebo vojáci z Republikánských gard.

Irákem se šíří protesty
Na dvacet tisíc lidí demonstrovalo podle AFP v Násiríji, kde se jednalo o poválečném uspořádání Iráku. Bouřili se tu jak šíité, kteří odmítají jinou autoritu než své náboženské vůdce, tak obyvatelé, jimž vadí současný chaos.

Několik set Iráčanů protestovalo už třetím dnem proti americké okupaci před bagdádským hotelem Palestine, kde sídlí velení námořní pěchoty.

Rozzlobení američtí vojáci se snažili dostat reportéry a fotografy co nejdál od demonstrantů, píše AFP. "Snažíme se vás zatlačit z toho důvodu, že se ti lidé předvádějí jen kvůli médiím," vysvětlil plukovník Zarcone.

Dav se pak přesunul na blízké náměstí, odkud byla ve středu odstraněna socha Saddáma Husajna. Když kolem projížděly americké obojživelníky, skandoval: "Ne, ne USA!".

V podobném duchu skandovali lidé v Nasíriji. "Ano svobodě, ano islámu, ne Americe, ne Saddámovi," ozývalo se tu. "Američané a Britové nás osvobodili od Saddáma, tím jejich džob skončil. Nyní ať odejdou," sdělil svůj názor Ísan Muhamad.

Proamerický projev skončil střelbou
Nejméně deset lidí zahynulo a desítky dalších byly zraněny při střelbě amerických vojáků v Mosulu. Podle svědků pálili do davu, rozlíceného proamerickým projevem nového mosulského guvernéra Mašana Guburího.

Reportér AFP viděl na náměstí poblíž úřadů místní samosprávy zdemolované auto. Zatímco kolem projížděly sanitky, nízko nad městem přelétaly stíhačky. "Zraněných je kolem sta, mrtvých deset až dvanáct," uvedl Ajad Ramadání z místní záchranné služby.

Američtí vojáci tvrdí, že na ně kdosi střílel a oni jen opětovali palbu. Odmítají přitom, že by mířili do davu. Centrální velitelství v Kataru zatím incident nekomentovalo.

Člen americké námořní pěchoty hlídkuje na kontrolním stanovišti v irácké metropoli Bagdádu. (14. dubna 2003)

Autor:

Tragédii na D1 předejít nešlo, řekl v Rozstřelu zástupce šéfa dopravní policie

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...

ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V...

Najdete na iDNES.cz