Vzpoura Rudolfa Hrušínského: jak nepodal ruku sovětskému dramatikovi

  7:15
Vedení ÚV KSČ řešilo koncem roku 1955 chování populárního herce a režiséra Rudolfa Hrušínského - své názory si totiž nenechával pro sebe.

Rudolf Hrušínský jako Švejk. Žižkovo náměstí, České Budějovice, květen 1957. - Záběr z natáčení druhého dílu filmu režiséra Karla Steklého Dobrý voják Švejk s Rudolfem Hrušínským v hlavní roli. | foto: ČTK

Padesátá léta jsou obvykle označována za období tuhé totality, politických procesů a brutální perzekuce od vládnoucí komunistické strany. To však platí především o první polovině dekády. Po smrti J. V. Stalina a Klementa Gottwalda došlo i v Československu k drobnému zmírnění režimu. Sice se dále popravovalo, odsuzovalo k dlouholetým trestům, ale již nešlo o vyloženě patologický stihomam vládnoucí garnitury hraničící s hysterií - jako tomu bylo v letech těsně předcházejících. Jedním z důkazů postupného oteplování a změny poměrů ve společnosti je i poměrně neznámý případ s Rudolfem Hrušínským. Stal se roku 1955. O co šlo?

Ruka nepodaná
V říjnu 1955 přijel do Prahy sovětský dramatik a libretista Cezar Samoljovič Solodar, aby zhlédl představení své hry Šeříkový sad, kterou shodou okolností režíroval právě Rudolf Hrušínský. Jedná se o nenáročnou komedii o třech dějstvích se zpěvy a tanci odehrávající se v zotavovně poblíž krajského města, která se jmenuje Šeříkový sad. Humorná zápletka je založena na záměně osob. C. S. Solodar zde nebyl úplně neznámý tvůrce; v češtině roku 1953 vyšla jeho jednoaktová divadelní hra pro mládež Slavný prapor. (A dodejme, že později, na Pražském jaru 1960, si mohli návštěvníci festivalu poslechnout kantátu D. B. Kabalevského Píseň jitra, jara a míru, k níž libreto napsal právě C. S. Solodar.)

Ale zpět do říjnové Prahy roku pětapadesát. Po představení seděl Solodar v závodním klubu Komorního divadla s Otou Ornestem, ředitelem Městských divadel pražských (pod něž Komorní divadlo spadalo). Sovětský dramatik pojal přání připít si s českým režisérem. Ředitel Ornest na Rudolfa Hrušínského volal, ten předstíral hluchotu. Přítomná společnost zmlkla a soustředěně nastalou situaci sledovala. Na třetí výzvu konečně Hrušínský zareagoval, nabízenou sklenici vypil, ale napřaženou pravici Solodara ignoroval a znechuceně odešel.

Solodar byl sice předem informován o částečné nechuti souboru k sovětským hrám, proto se ani k představení nevyjadřoval příliš kriticky, ovšem reakcí režiséra Hrušínského byl zaskočen a v rozpacích znovu usedl ke stolu.

Hádka nestraníků
V dalším průběhu večírku se Rudolf Hrušínský názorově chytl s redaktorem kulturní rubriky Večerní Prahy Šulcem. Paradoxem jejich ideového střetu byla skutečnost, že ani jeden nepatřil mezi příslušníky vládnoucí strany. Výměna názorů mezi oběma nestraníky byla okolím vyslechnuta a kýmsi zaznamenána, takže se dostala až na schůzi Politbyra Ústředního výboru Komunistické strany Československa konanou 3. listopadu 1955, kde ji předložil pracovník V. oddělení Prepsl. Pro představu: takovou schůzi Politbyra ÚV KSČ lze velmi volně přirovnat - co se závažnosti projednávaných témat týče - k dnešním zasedáním vlády. Na politbyru se projednávaly kupříkladu strategické dodávky zbraní či makroekonomické ukazatele. Jenže zároveň, a to je podstatný rozdíl, se politbyro zabývalo nicotnostmi; tedy nicotnostmi z dnešního a normálního pohledu.

Slova údajně pronesená Rudolfem Hrušínským při sporu s redaktorem Šulcem byla poměrně nekompromisní. Absolventi Akademie múzických umění podle něj sice znají zpaměti názory soudruha Stalina, avšak o umění nevědí nic. Máme samého laureáta, ale žádné herce. Kdyby bylo po jeho, většina herců Národního divadla by musela odejít. Postěžoval si, že má větší účet v klubu, než činí jeho plat v Městských divadlech pražských. Při projevu sovětského dramatika Solodara prohlásil, že takový blbec mu nemá co říct. Na dotaz redaktora Šulce, proč tedy jeho hru režíroval, odpověděl: Chtěl jsem, aby naši lidé viděli, jak to v Sovětském svazu skutečně vypadá: že se tam krade a za každým rohem je udavač.

Když ho členka výboru základní organizace KSČ Šmejkalová vyzvala, aby tak nemluvil, poslal ji do míst, kam se ani soudružky neposílají.

Zatracená Ženeva
Dvacátého října 1955 se konala schůze, kde instruktor oné základní organizace Daněk navrhoval podat na Hrušínského trestní oznámení a vyjádřil názor, že zákony platí pro všechny a Hrušínský by si měl tedy alespoň dva roky odpočinout v chládku vězeňské cely. Rovněž doporučil poslat zprávu na ministerstvo kultury, aby Hrušínskému bylo zakázáno účinkování ve filmu, v rozhlase i jinde. Na základě případu Rudolfa Hrušínského chtěl v divadle udělat celkový rozbor situace a využít potrestání provinilce coby odstrašujícího příkladu. Jiní účastníci schůze, soudružka Pilařová a již zmiňovaný instruktor ÚV KSČ Prepsl, naštěstí pro Hrušínského argumentovali, že podobné mínění má o Sovětském svazu i Jan Werich, Jiří Pleskot a jiní umělci, kteří byli posláni na zahraniční zájezdy. Jediným hercem, jenž hovořil o Sovětském svazu hezky i po návratu ze zájezdu, byl údajně Josef Bek.

Příčina nežádoucí demokratizace v divadelním souboru byla shledána v zájezdu do Ženevy, odkud se herci vrátili jako vyměnění. Ve zprávě pro Politbyro ÚV KSČ se uvádí: "... je to celá skupina herců, kteří po Ženevě začínají nahlas říkat, co si dříve jenom mysleli.“

Čestný soud nad R. H.
Na nejvyšších místech rozhodli vykonat nad Rudolfem Hrušínským takzvaný čestný soud. Takový soud se obvykle odehrával na pracovišti "hříšníka“, kde mu spolupracovníci neomezenou dobu domlouvali a po udělení drobných trestů se musel zavázat, že se to již nebude opakovat. Překvapivě však byl nejvyššími soudruhy ÚV KSČ pokárán za přílišnou horlivost i soudruh Daněk, protože v dané situaci vystupoval politicky nesprávně. Inkvizičnímu snaživci bylo vysvětleno, že přichází doba vysvětlování a trpělivé politické práce prostřednictvím častých diskusí na pracovišti, nikoliv perzekuce a věznění významných soudruhů intelektuálů a umělců.

Zatímco ještě tak o rok dříve by Rudolfa Hrušínského odvezli pánové v černých pláštích a jeho rodina by ho mohla při troše štěstí spatřit až za několik měsíců, koncem roku 1955 obdržel pouze důtku od nadřízených v divadle. Je však otázka, jestli by to samé prošlo herci méně populárnímu, než byl Hrušínský. I on si během své kariéry nakonec prožil období, kdy nemohl z politických důvodů točit filmy. Trest za nevhodná slova o Sovětském svazu z roku 1955 tedy pro něho nebyl v ničem drastický. Ostatně zakrátko následovala jedna z jeho životních rolí ve filmu Dobrý voják Švejk...

Autor:

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Policie zadržela mladíka, který v tachovské škole vyhrožoval nožem

23. dubna 2024  15:03,  aktualizováno  24.4 7:53

Policisté zadrželi ve škole v Tachově mladíka, který nožem vyhrožoval zabitím. Při incidentu se...

V březnu by ze Sněmovny vypadla TOP 09. Vyhrává ANO, posilují malé strany

24. dubna 2024  6:22,  aktualizováno  6:32

Podle nejnovějšího volebního modelu Median by se v březnu do Sněmovny dostalo pět stran a hnutí. V...

Balík pomoci pro Ukrajinu či Izrael schválil Senát USA. Zbývá už jen Bidenův podpis

24. dubna 2024  6:24

Americký Senát schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard...

Soud potrestá brutální útok na dívku, bodnutá do krku skončila v pytli v lese

24. dubna 2024

Krajský soud v Plzni dnes vynese rozsudek nad devatenáctiletým Ukrajincem Viktorem Veselovským,...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...