Úterý 31. března 2020, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 31. března 2020 Kvido

Vojtěch Jasný: O svobodu, spravedlnost a pravdu musíme usilovat po celý život

  7:28aktualizováno  7:28
Mých 20 let svobody. Pod tímto názvem vycházejí každý týden eseje, ve kterých se dvacet předních osobností z různých oblastí života ohlédne za dvěma desetiletími demokracie. Seriál budeme přinášet každý týden až do 17. listopadu. Dnešní esej napsal režisér Vojtěch Jasný.

Vojtěch Jasný na Českých lvech; březen 2008. | foto: Petr TopičiDNES.cz

Dvacet let svobody.

Ale jaké svobody a pro koho?

O svobodu, spravedlnost a pravdu musíme usilovat po celý život vždy znovu a znovu.

Pracoval jsem, psal a dělal filmy celovečerní všech žánrů po celém světě. Od roku 1952 v lidové Číně, po Evropě, v Kanadě trvale, v Izraeli, v Jugoslávii více filmů a pak v Rakousku, Německu, Francii, Španělsku... Ale základ je v mém rodném Československu. Má filmová trilogie vytvořená za komunistického systému, TOUHA, AŽ PŘIJDE KOCOUR a VŠICHNI DOBŘÍ RODÁCI, byla zázrak a postupně mě proslavila po světě i doma, v Indii, Kanadě, Francii, Číně, Německu, Rakousku, Polsku, Maďarsku, Anglii, Itálii...

V exilu i v životě předtím jsem pochopil, že můžu si dát svobodu za všech systémů a ve všech zemích, kde jsem žil, ale je to vždy možné jen s vlivnými lidmi – producenty, autory. A v mém případě jsme se s těmito lidmi stali přáteli. Tvořit v exilu je nemožné bez pomoci vzácných přátel. Je to například producent Rock Demers, můj nejlepší přítel v Kanadě z produkce La Fete v Montrealu, kde jsem jako režisér také doma, díky Rockovi.

S Milošem Formanem o Václavu Havlovi

V roce 1990 jsem se vrátil do vlasti, abych tu napsal a režíroval celovečerní film PROČ HAVEL? A rád. Pozval jsem proto Miloše Formana, dobrého a dlouholetého přítele Václava Havla, aby se stal poutavým vypravěčem v akci. Miloš to rád přijal k mé radosti.

Ale tento film se nesměl dostat na veřejnost a nebyl promítán v Československu po šest let. Důvody si nechám pro sebe.

Když jsem pak napsal svůj autobiografický film NÁVRAT ZTRACENÉHO RÁJE, sdělil jsem v tisku i osobně, že budu točit tento film u nás v Bystrém a také v New Yorku. Ale jen když film PROČ HAVEL? bude představen divákům k šedesátým narozeninám prezidenta Václava Havla. A stalo se. Pak jsem s tímto snímkem také cestoval po světě, protože byl uveden ve 24 zemích.

Vracím se od roku 1990 každý rok do vlasti. Pracovně a na festivaly, ale zůstávám přitom občanem New Yorku, který mě inspiruje neustále. Považuji se zároveň za občana světa a také občana českého. A díky tomu mohu docilovat tvůrčí svobody pro mé filmy. Vyučuji také na dvou výborných newyorských filmových školách: New York Film Academy a School of Visual Arts, kde mám studenty z celého světa.

S filmem mi pomohli Dubček i Harnach

Vzpomínám, jak jsme vlastnili s mou manželkou Květou krásnou chalupu z kamenů a dřeva u potoka v Dolní Chřibské. Byla po našem odchodu do exilu konfiskována. I přesto, že proběhly tři soudy, nebyla nám dosud vrácena. Proč? Protože dodnes platí v této zemi komunistické zákony. Až se tento dům rozpadl, dveře zůstaly rozvaleny. To není spravedlnost...

Československý státní film byl po roce 1990 zrušen. Připravoval jsem tehdy s produkcí mého dramaturga Václava Nývlta a kanadského producenta Rocka Demerse film podle mého scénáře o pražském jaru coby obrodném hnutí, který se měl jmenovat Kominíček a korouhvičky. Měla to být muzikální komedie. Když byl však státní film zrušen, snímek o pražském jaru už se nikdy nenatočil. Literární podoba vyšla díky pomoci docenta Jiřího Voráče v Iluminaci, výborném časopisu Českého filmového archivu.

Můj věrný přítel a vzácný muž Vlastimil Harnach byl dlouho dobrým ředitelem Filmového Studia Barrandov. Zachránil v umělecké radě můj snímek Až přijde kocour, umožnil mi spolu s Alexandrem Dubčekem mé Rodáky. Vybavuje se mi Dubčekův telefonát, v němž mi řekl: "Vojtěchu, teď už můžete točit, co chcete." A já své Rodáky konečně mohl po dvaceti letech příprav udělat.

Již zmíněný přítel Harnach také produkoval celou novou československou vlnu. Po sovětské okupaci byl vyhozen s mizernou penzí. Pak umřel, že mu puklo srdce. Byl jsem jediný z filmařů, který se ho tehdy po jeho vyhazovu zastal v tisku.

Čím více bude lidí s vírou, tím lépe pro nás všechny

Nejsem pesimista. Věřím, že se objeví nové generace, kdy ti nejlepší si budou vědomi své národní hrdosti, kterou já si všude s sebou v srdci nosím.

Lidí s vírou u nás, myslím, přibývá, mám už přátele mnohé, kteří mají víru a duchovní cit. Když se takoví lidé budou u nás spojovat v kultuře, tisku, filmu, bude to lepší než nyní.

Já miluji americkou ústavu, výtvor otců americké revoluce. Věřím a v praxi dělám revoluci ducha v mých filmech a tím, jak učím své studenty.

V přátelství a lásce Váš Vojtěch Jasný. 9. července 2009

Vojtěch Jasný

Jeden z našich nejvýznamnějších filmových tvůrců.

Narodil se 30. 11. 1925 v Kelči na Moravě. Za války se dal k odboji, pracoval pro britskou tajnou službu. V roce ’45 studoval ruštinu a filozofii, pak přešel na FAMU. Na studiích spolupracoval s Karlem Kachyňou. Jasného debutem byl film podle hry Pavla Kohouta Zářijové noci (1956). Za snímek Až přijde kocour (1963) získal zvláštní cenu na festivalu v Cannes. Zlatou palmu si pak Jasný odvezl v roce ’69 za film Všichni dobří rodáci.

V roce 1970 emigroval, v roce ’72 jej napadl neznámý útočník, když připravoval film o smrti Jana Masaryka. Pracoval pak pro západní produkce. V roce 1999 natočil Návrat ztraceného ráje jako pokračování Rodáků. Nyní připravuje film o životě v Terezíně za války.

Učí na amerických vysokých školách, trvale žije v New Yorku a je náruživým jogínem.

Autor:

Koronavirus v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Adam Vojtěch, Jarmila Rážová, Jan Hamáček, Andrej Babiš, Alena Schillerová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar, Tomáš Šebek

Infektolog: Vrchol pandemie přijde za měsíc, časem se nakazí 70 % lidí

  • Nejčtenější

Vláda omezila volný pohyb do 1. dubna, brzdí s EET, odpouští i odvody

Ministři prodloužili omezení volného pohybu do 1. dubna. Znamená to, že do té doby zůstanou uzavřené i restaurace i...

Šílený experiment? Švédové jsou v klidu, školy a bary nadále fungují

Zatímco většina evropských zemí v boji s koronavirem vyhlásila tvrdé restrikce pohybu, Švédsko volí jinou strategii....

Vrchol pandemie přijde za měsíc, časem se nakazí 70 procent lidí, říká infektolog

Nejvíce onemocnění koronavirem očekávají odborníci na konci dubna. „V tu chvíli se ocitneme na vrcholu epidemiologické...

Zemřeli další dva lidé s COVID-19. Čísla nejsou nejpříznivější, říká Vojtěch

V Česku je 2 657 potvrzených případů koronaviru a jedenáct obětí. V sobotu zemřeli další dva lidé. Vyšší nárůsty...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Česko má šest obětí koronaviru, zesnulí měli i jiné potíže. Nakaženo je 1 654 lidí

Počet obětí koronaviru v Česku dosáhl čísla šest, nakaženo je aktuálně 1 654 lidí. Zemřeli tři muži, kteří měli...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

  • Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...

ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o...

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

Najdete na iDNES.cz