Mluvené slovo se věnuje hlavně pražskému summitu NATO, zprostředkovává aktuality z ministerstva, zprávy policie a hasičů. Příspěvky jako "Kompetence náměstků" nebo "Počty policistů při zasedání NATO" si lze kdykoli stáhnout z archivu.
Rádio Vnitro poslouží také rozhlasovým stanicím. "Těch je u nás přes osmdesát. Kdybychom jim všem měli důležité informace telefonovat, bude to trvat dvě nebo tři hodiny. Takhle je dáme ve zvukové podobě na internet, rádia si je stáhnou a ihned odvysílají," vysvětlila mluvčí. "Důležitá zpráva se tak dostane k posluchačům daleko rychleji."
Rádio nemá komerční ani zábavné ambice, jde o informační vysílání úřadu, zdůraznila mluvčí. Přesto zahraje i na lehčí strunu. "Jako zpestření budou na Rádiu Vnitro soudničky. Jsou z pera renomovaných autorů detektivek, například pana Jirotky," uvedla Bártíková.
Roční náklady na vysílání dosáhnou 180 tisíc korun. Hrazeny budou z prostředků určených pro prevenci kriminality. Podle informací ministerstva vnitra vykazují jeho internetové stránky 200 tisíc zobrazení denně.
Rádio se čekalo už na Invexu
Vysílání měl podle časopisu Týden slavnostně odstartovat šéf resortu Stanislav Gross už 8. října na brněnském veletrhu informačních technologií. Mluvčí ministerstva Gabriela Bártíková však koncem září termín zpochybnila: "Projekt je ve stadiu příprav, není nutně spojen s Invexem."
Týden s odvoláním na experty uvedl, že celý projekt je raritou. Mediální experti ale vyvracejí tvrzení, že nikde jinde na světě orgán státní správy rádio neprovozuje. Provozovatel serveru Neviditelný pes Ondřej Neff našel na čtyři desítky vládních rozhlasových stanic jen na webu v USA.
Internetová rádia na rozdíl od stanic šířených éterem nepotřebují k vysílání licenci. Rádio Vnitro má vysílat 24 hodin denně. Polovinu vysílacího času vyplní mluvené slovo, zbytek mixovaná hudba. Kromě informací policie a hasičů mají posluchače přitáhnout rozhovory se zástupci ministerstva včetně ministra.
Informační obsah bude dodávat Odbor tisku a public relations ministerstva, vše ostatní zajistí společnost Internetmedia.cz. "Technické zajištění provozu bude stát měsíčně tisíce, ne desetitisíce korun," slibovala Bártíková.
Týdeník připomněl, že rádia po síti si české posluchače ještě příliš nezískala. V Česku používá internet přibližně 750 tisíc lidí, ale jen asi polovina z nich má připojení umožňující poslech rádia, tvrdí Týden.
Mluvčí ministerstva zatím nechce o počtu posluchačů spekulovat. Argumentuje tím, že webové stránky vnitra patří k nejčtenějším ze všech státních institucí. Denně je navštěvuje dva a půl tisíce lidí. Úvahy, zda by rádio vysílalo i v případě nepatrného zájmu, považuje Bártíková za předčasné.
Ministerstvo vnitra patří ke státním institucím, které dokáží potenciálu webu využít. Před rokem převzal ministr Gross cenu Český zavináč 2001 za nejlepší počin v českém internetu. Porota ocenila například databázovou službu Pátraní po motorových vozidlech, velké množství informací a dlouhodobě vysokou návštěvnost.
Dne 11. listopadu v 11:11 hodin začalo vysílat internetové Rádio Vnitro. (11. listopadu 2002) |