Víc doleva, víc do středu, anebo vlastně kam?! řeší sociální demokracie

  16:35aktualizováno  16:35
Sociální demokraté sice letos vyhráli volby, ale vyhráno nemají. Nejen proto, že jsou v opozici. Bojují i mezi sebou. O křeslo předsedy. Ve hře je pozice šéfa největší české politické strany. Zájemců je mnoho a řež bude dlouhá. O jménu nového lídra se totiž rozhodne až na jaře. Kandidáti už začali lovit hlasy. Ukáže se také nový směr ČSSD.

Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka ve Sněmovně v hloučku spolustraníků. (2.11. 2010) - V hloučku stojí mimo jiné jihomoravský hejtman Michal Hašek či exministr kultury Vítězslav Jandák. | foto: ČTK

Úkol byl v minulých dnech splněn. V ČSSD skončily oslavy historického úspěchu v senátních volbách. Mír, který kvůli volbám uzavřeli dva hlavní favorité na předsedu ČSSD - úřadující předseda Sobotka a šéf hejtmanů Hašek - skončil.

Půjde ČSSD doleva, anebo se začne profilovat více do středu? To je otázka, na niž odpoví členská základna příští rok v březnu, kdy se bude nový šéf volit. Doleva chce ČSSD kormidlovat Bohuslav Sobotka. Spojil se se středočeským hejtmanem Davidem Rathem, podle mnohých jeho příznivců nešťastně. Rath má pověst neřízené střely. V nejnovějším žebříčku oblíbenosti hejtmanů navíc skončil poslední.

Sociální demokraté vnímají spojenectví tak, že Rathovým úkolem je říkat za Sobotku nepříjemné věci. Příliš silným spojencem však není, jak se vzápětí ukázalo: nominaci od Středočechů totiž získal Michal Hašek.
Úřadující předseda naopak hodně zabodoval, když pod jeho taktovkou ČSSD uspěla ve volbách.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ve volebním štábu strany v Praze. (23. října 2010)

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ve volebním štábu strany v Praze. (23. října 2010)

Každý má svoje

Sobotka svoji ideu směřování ČSSD doleva přiznává: "ČSSD musí být schopná oslovovat celý prostor nalevo od středu. Hlavně dvě skupiny lidí. Jedna jsou ti s radikálnějším levicovým pohledem na svět. A ta druhá je liberálněji orientovaná. Oběma musíme nabídnout atraktivní program." Na Sobotkově straně je velká část senátorského klubu v čele s Alenou Gajdůškovou a také část poslanců.

Jeho hlavní sok, Michal Hašek, naopak razí cestu ke středu. A také to poprvé veřejně přiznává: "Levá noha ČSSD, tedy tradiční hodnoty sociální demokracie, jako je solidarita, by měla stát na místě, kde stojí teď. Ale pravá by se měla rozkročit do středu politického spektra. Měli bychom se kromě našich tradičních skupin, jako jsou zaměstnanci a odboráři, zaměřit také například na drobné podnikatele a živnostníky."

Hašek připravuje podrobný program. V něm by mělo směřování ČSSD víc do středu jasně zaznít. Jako šéf Asociace hejtmanů si vybudoval vlivnou pozici a zatím to vypadá, že až na středočeského Davida Ratha má víceméně podporu všech ostatních oranžových hejtmanů.

Na zámku v Moravském Krumlově pokračuje i přes nové předběžné opatření svěšování obrazů Slovanské epopeje (na smínku zleva šéf restaurátorů Ladislav Bufka, hejtman Michal Hašek a moravskokrumlovský starosta Jaroslav Mokrý).

Na zámku v Moravském Krumlově pokračuje i přes nové předběžné opatření svěšování obrazů Slovanské epopeje (na smínku zleva šéf restaurátorů Ladislav Bufka, hejtman Michal Hašek a moravskokrumlovský starosta Jaroslav Mokrý).

Kromě toho má Hašek silné spojence v současném vedení strany. Podporuje ho místopředseda Roman Onderka, který posílil uvnitř strany, když obhájil svoji pozici brněnského primátora. A k Haškovi se též přiklání místopředseda Milan Urban a zřejmě i Lubomír Zaorálek.
Kdyby se mapa podporovatelů hodně zjednodušila, dalo by se říct, že Hašek drží většinu na Moravě a Sobotka v Čechách. Je však důležité zopakovat, že poměr sil se může změnit. K tomu mohou přispět zejména desítky okresních a krajských konferencí, které se oba rivalové chystají objíždět a představovat na nich své vize.

Kdo z nás dvou v domově našem?

Ten nejdůležitější souboj o hlasy sociálních demokratů se odehraje na jižní Moravě. Je to logické, protože odtud oba protagonisté pocházejí. Hašek z malé obce Drásov na Tišnovsku, Sobotka z Vyškovska, bydlí ve Slavkově u Brna. Oba by samozřejmě stáli o získání nominace ze svého "domovského kraje". Teoreticky by ji mohli od jihomoravské ČSSD dostat oba (a ať pak rozhodne zbytek republiky), ale na jižní Moravě se sociální demokraté nejspíše dohodli, že dvě nominace nedají.

Bohuslav Sobotka (ČSSD) odvolil ve Slavkově u Brna. (15. říjen 2010)

Bohuslav Sobotka (ČSSD) odvolil ve Slavkově u Brna. (15. říjen 2010)

Směrem dovnitř ČSSD tedy kraj vyšle jasný signál, kdo má podporu "doma". Je to psychologicky důležité. A zatímco Sobotka vedl ČSSD do voleb, trávil většinu času v Praze a soustředil se na ostřelování vlády, Hašek v kraji nezahálel. Pro radu za ním chodili sociální demokraté téměř ze všech koutů kraje a Hašek si připisuje zásluhy za to, že ve většině okresních měst se ČSSD dostala do rady, mnohde získala i křeslo starosty. V tradičním lidoveckém kraji sociální demokraté expandovali.

Ne všichni jsou z Haškovy vlády v kraji nadšeni. Například jeho náměstek Václav Božek fandí Sobotkovi. A jedním z důvodů je, že Hašek po rozpadu koalice s ODS vytvořil koalici s lidovci. Do rady se tak dostal kdysi nejoblíbenější politik a šéf jihomoravských lidovců Stanislav Juránek - a to v době před senátními volbami, ve kterých nakonec porazil ve druhém kole právě Václava Božka. Ten proto Haška viní ze své prohry, protože podle něj Juránka díky koalici zviditelnil. A vliv Božka v kraji není zanedbatelný, je to zkušený a silný zákulisní hráč.

Michal Hašek a Stanislav Juránek

Michal Hašek a Stanislav Juránek

Toho moc nemusím

Že mezi oběma kandidáty na předsedu panuje dlouhodobá nevraživost, není tajemství. Prostě si už před lety "nesedli". Když pak Sobotka vyšťouchal Haška z pozice tajemníka poslaneckého klubu, začala tichá válka. Přetahovali se, kdo bude víc vidět, soupeřili o křeslo šéfa poslaneckého klubu ČSSD. Bojovali o moc v Jihomoravském kraji. Sobotka uvítal, když se Hašek vrátil jako hejtman na Moravu. Dohoda, podle níž by Hašek podporoval Sobotku na předsedu a on sám by byl statutární místopředseda, neprošla. A je jasné, že ať už vyhraje kterýkoliv z nich, ten druhý půjde pravděpodobně z kola ven a nebude ani řadovým místopředsedou.

O tom, že ve vnitrostranickém boji přituhuje, svědčí i drobné naschvály, které si oba navzájem dělají. Haška například Lidový dům téměř nezve na tiskové konference. Hašel zase Sobotkovu snahu ostřelovat vládu sabotuje tím, že jeho Asociace hejtmanů s ní vychází dobře a dokážou se víceméně dohodnout.

Generování dalších jmen

I přesto, že se zatím mluví jen o dvou hlavních kandidátech, z podhoubí ČSSD se profilují další. Nominaci už v Dubí získal bývalý předseda Jiří Paroubek. Ten však podle všeho širokou podporu v ČSSD nemá. O křeslo by stál i Vladimír Dryml, proslavený sbíráním kompromitujících materiálů na kolegy-politiky. Ani on ale většinu sociálních demokratů neosloví. Neukojené ambice má také bývalý ministr vnitra Martin Pecina. Mluví se i o Romanu Onderkovi. Ten ale hodlá kandidovat "jen" na místopředsedu. A do března se zřejmě vygenerují i další zájemci.

Vítěz voleb v Brně - Roman Onderka (vpravo) - se setkal se zástupci Strany zelených Martinem Anderem a Janou Drápalovou

Vítěz voleb v Brně - Roman Onderka (vpravo) - se setkal se zástupci Strany zelených Martinem Anderem a Janou Drápalovou

Někteří členové strany také řeší jména, o kterých se ještě nahlas nemluvilo. Několik vlivných členů ČSSD například přiznává, že by se jim v čele strany líbil Jan Kohout, bývalý ministr zahraničí v úřednické vládě a neúspěšný kandidát do Senátu. Kohout byl však dotazem MF DNES zaskočený: "Nevím, zatím jsem o tom nepřemýšlel, je to ještě daleko. Mám zatím skromnější cíle." A spekuluje se také o tom, jestli možnou kandidaturu nakonec neoznámí i současný místopředseda Zaorálek. Ten ji nevylučuje: "Už jsem nějaké podobné návrhy zaznamenal v Moravskoslezském kraji. Ale o tom se bude rozhodovat na konferencích a bude to záležet na členech, takové rozhodnutí nemůžu udělat sám. Kam budu kandidovat, to jsem se ještě nerozhodl."

Rady, rady doprovody

Vnitrostranická volba nového předsedy ukáže, jakým směrem se ČSSD vydá. Sami sociální demokraté, zklamaní z opoziční role ve Sněmovně, téma otevřeli na ideové konferenci před několika týdny. Závěr však byl jen obecný - diskuse o směřování by měla pokračovat.

"Otevírá se prostor na radikálnější levici, protože komunisté ztrácejí tah na branku a nejsou vidět. Jejich voliči by mohli posílit řady voličů ČSSD. Ale ani střed není vykrytý, nemáme autentickou středovou stranu. A místo sociální demokracie je na středu," míní politolog Stanislav Balík. Nabízí se i srovnání s evropskými sociálními demokraty. "Mají liberální akcent a věnují se tématům, jako je gender, ekologie, homosexuálové a další. A je to silná levice, lidé jí věří."

Podobně mluví sociolog Jan Herzmann. "Obě cesty jsou možné, ale z taktického hlediska by bylo pro ČSSD lepší rozkročit se do středu a zaměřit se na městskou střední a nižší střední třídu. Lidi kolem třiceti až čtyřiceti let s dětmi, kteří nežijí z nejnižších mezd. To ale znamená nejít paušálně proti reformám, ale spíš hledat kompromis a totální odmítání nechat krajní levici."

Sociální demokraté tápají. Ve straně ještě pořád žije "duch Jiřího Paroubka", tedy část straníků, kteří s jeho vedením souhlasili. Další přiznávají, že ve vládě nejsou právě kvůli Paroubkovi, který svým vystupováním zničil koaliční potenciál.

Jiří Paroubek a bývalá tisková mluvčí ČSSD Květa Kočová.

Jiří Paroubek a bývalá tisková mluvčí ČSSD Květa Kočová.

Politolog Jiří Pehe na zmíněné ideové konferenci ČSSD coby host pravil: "Zatímco pravice přišla s reformním poselstvím, sociální demokracie s tím nedokázala soupeřit a nenabídla svoje vlastní reformní poselství."

Hašek i Sobotka vědí, že musí přijít s něčím novým. Stejně jako ostatní kandidáti představí své vize v průběhu podzimu. Sobotka už naznačil, že by se chtěl zaměřit mimo jiné na "zelená" témata, která díky absenci Strany zelených ve Sněmovně nikdo neřeší. Hašek chce zase zacílit na střední vrstvy lidí a podnikatele. Jisté je, že kandidáty a celou ČSSD čeká dlouhý a horký půlrok.

Karel je normální člověk, ale má silnou auru, řekla o Gottovi Zelenková v Rozstřelu

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Sjezd ČSSD v Brně - (zleva) brněnský primátor Roman Onderka, jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek a Zdeněk Škromach (18. března 2011)

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...

Sbohem! Editor Kavárny on-line Josef Chuchma se loučí

Sbohem, Kavárno... (Za ilustrační snímek byl zde použit záběr, na němž se 4.

K třicátému červnu 2013 byla uzavřena dosavadní existence Kavárny on-line, která vznikla z mé iniciativy, coby editora...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz