Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. března 2023 Soňa

Válka na Ukrajině

Sledujeme online

17:08 Ruský plynárenský gigant Gazprom ode dneška do příštího úterý pozastaví vývoz plynu do Číny prostřednictvím plynovodu Síla Sibiře. Důvodem jsou pláno…

16:59 Vraky aut a moře bahna. Ukrajinci natočili „cestu života“ do Bachmutu

16:45 Čína pomáhá několika ruským výrobcům s výrobou neprůstřelných vest s díly. Informoval o tom server Politico.

16:43 Zelenskyj při předávání ceny „Hrdinské město Ukrajiny“ starostovi Pavlo Kuzmenkovi a dalším místním představitelům v Okhtyrce. Jedná se o jedno z prvn…

Zobrazit více

Konflikt na Ukrajině

Úderem 24. února 2022 vypukla v Evropě největší válka od porážky nacistického Německa. Rusko vpadlo na Ukrajinu, plány na bleskové obsazení Kyjeva však zkrachovaly. Ukrajina se dočkala bezprecedentní podpory Západu a provedla úspěšné protiofenzivy. Rusko se mstí masivními raketovými útoky na civilní cíle.

Časová osa

Mezinárodní trestní soud v Haagu (ICC) vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina. Obvinil jej z válečných zločinů spáchaných na Ukrajině. Zatykač vydal i na zmocněnkyni Kremlu pro práva dětí Marii Lvovou-Bělovovou. Rusko jurisdikci ICC neuznává.
Ruský prezident Vladimir Putin v projevu k ruským zákonodárcům opět obvinil z rozpoutání konfliktu na Ukrajině Západ. Podle něj se snažil zničit Rusko a jeho ekonomiku.
Americký prezident Joe Biden přiletěl na návštěvu Kyjeva. Setkal se s ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Podle ukrajinského prezidenta diskutovali o zbraních dlouhého doletu.
Při pádu ukrajinského vrtulníku ve městě Brovary zahynulo podle policie 16 lidí, zraněných je 22. Na palubě byl ministr vnitra a jeho zástupci.
Počet obětí ruského útoku z 14. ledna, kdy raketa zasáhla obytný dům ve městě Dnipro vzrostl na 40, informovala ukrajinská média s odkazem na oblastní správu.
Po ukrajinském novoročním útoku na provizorní ubytovnu mobilizovaných vojáků v Makijivce zahynulo 63 vojáků, tvrdí ruské ministerstvo obrany. Podle Kyjeva po raketovém zásahu zemřely stovky Rusů.
Joe Biden se sešel v Bílém domě s Volodymyrem Zelenským. Biden zopakoval, že USA budou dál podporovat Ukrajinu, čelící ruské agresi. Ocenil sílu Ukrajinců, kteří se invazi brání.
Byla zasažena ruská letiště Engels a Ďagilevo, kde sídlí strategické bombardéry odpalující rakety na dlouhé vzdálenosti. Kyjev se k útokům nepřihlásil.
Senát stvrdil parlamentní souhlas a v Česku se bude moci příští rok vycvičit až 4 000 ukrajinských vojáků. Výcvik se uskuteční v prostoru Libavá, bude se týkat mechanizovaných jednotek i speciálních profesí. Do konce příštího roku by se mělo podle vládního podkladu uskutečnit pět čtyřtýdenních turnusů, každého by se mohlo zúčastnit až 800 ukrajinských vojáků.
Na polské území dopadla raketa, zahynuli dva lidé. Podle předběžných zjištění ji vypálily ukrajinské ozbrojené síly, když mířily na přilétající ruskou střelu.
Ukrajina opět kontroluje město Cherson.
Ruský prezident Putin vyhlásil stanné právo ve čtyřech ukrajinských oblastech, které se Moskva snaží anektovat, informují tiskové agentury.
Rusko zaútočilo na ukrajinská města 84 řízenými střelami a 24 drony. Nejméně 19 lidí zemřelo a 105 bylo zraněno.
Část Kerčského mostu, který spojuje pevninské Rusko a okupovaný Krym, se zřítila. Podle ruského protiteroristického výboru na mostě vybuchla bomba nastražená v nákladním autě. Při incidentu zahynuli tři lidé, patrně cestující v autě jedoucím vedle nákladního vozu.
Ministerstvo zahraničí vyzvalo české občany, aby opustili Rusko a vyvarovali se cest na jeho území. Důvodem je hrozba zhoršení bezpečnosti v zemi v souvislosti s invazí na Ukrajinu.
Ruský prezident Vladimir Putin podepsal dekrety, kterými uznal nezávislost ukrajinské Záporožské a Chersonské oblasti.
Mluvčí Kremlu potvrdil, že 30. 9. budou k Rusku připojeny čtyři ukrajinské oblasti, kde se konala referenda. Kyjev a Západ anexi neuznávají.
Šéf okupační správy v Záporožské oblasti Jevhen Balickyj oficiálně požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o připojení k Rusku, oznámila agentura TASS. O stejný krok požádal vůdce samozvané Luhanské lidové republiky i proruská správa Chersonské oblasti.
Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil částečnou mobilizaci. Uvedl, že je to na obranu území před Západem, který se snaží zničit Rusko.
Představitelé Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záprožské oblasti oznámili, že uspořádají referenda o přistoupení k Ruské federaci.
Ukrajinská armáda vytlačila ruské síly z několika dalších obcí v Charkovské, Doněcké a Luhanské oblasti na východě země, uvedla dnes DPA.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil, že ukrajinské síly dobyly zpět Izjum na východě Ukrajiny.
Ukrajinským silám se v Charkovské oblasti podařilo znovu dobýt některá místa obsazená Ruskem, oznámil prezident Zelenskyj.
Ukrajina se přihlásila k zodpovědnosti za ostřelování Ruskem anektovaného Krymského poloostrova včetně ruské vojenské letecké základny Saky.
Ukrajinská armáda oznámila, že zahájila ofenzivu na jihu země.
Rusové se chystají odpojit Záporožskou jadernou elektrárnu od ukrajinské sítě, omezili již přístup personálu, uvedla ukrajinská firma Enerhoatom.
Ve Lvově se sešli ukrajinský prezident Zelenskyj, turecký prezident Erdogan a generální tajemník OSN Guterres.
Záporožská jaderná elektrárna, největší v Evropě, byla znovu ostřelována, hlásí Enerhoatom. Z ostřelování se vzájemně obviňují Rusové a Ukrajinci.
V Evropské unii začal v plném rozsahu platit zákaz dovozu ruského uhlí, na kterém se členské země dohodly v rámci pátého balíku protiruských sankcí.
Ukrajinské ozbrojené síly vyřadily z provozu Kachovský most v okupované Chersonské oblasti na jihu země. Po poškození Antonivského mostu v Chersonu ukrajinskou palbou se tak dále komplikuje zásobování ruských vojsk na pravém břehu Dněpru.
Na západě anektovaného Krymu byla napadena ruská letecká základna a muniční sklady, uvedl ruský list Kommersant. Svědci hlásili exploze a stoupající dým. Ruské ministerstvo obrany oznámilo explozi několika kusů letecké munice v úložišti na letišti Saky u Novofedorivky. Místní úřady evakuovaly obyvatele z okolí. Podle záchranářů byli zraněni tři lidé.
Rusko kvůli poplatkům přerušilo na začátku srpna export ropy jižní větví ropovodu Družba, uvedla Reuters. Tento ropovod vede do Maďarska, na Slovensko a do Česka.
Při útoku na věznici v obci Olenivka zemřelo podle představitelů samozvané separatistické Doněcké lidové republiky 53 ukrajinských válečných zajatců. Počty hlášených raněných se podle různých ruských nebo separatistických zdrojů pohybují od 75 do 130.
Státy Evropské unie se shodly na přijetí nové, už sedmé, sady sankcí proti Rusku. Zakáží dovoz ruského zlata či rozšíří postihy proti největší bance Sberbank.
Geografické cíle Ruska na Ukrajině se už neomezují jen na Donbas, ale vztahují se také na další ukrajinská území, řekl podle listu Kommersant ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Nejde jen o Doněck a Luhansk, ale i Cherson a Záporoží.
Ukrajinský parlament odvolal generální prokurátorku Irynu Venediktovovou a šéfa tajné služby SBU Ivana Bakanova.
Podle britského ministerstva obrany Rusko využilo žoldnéře z ruské Vagnerovy skupiny k posílení svých jednotek na Ukrajině. Sehráli ústřední roli například v dobytí Popasny a Lysyčansku.
Ukrajina přerušila diplomatické vztahy s KLDR v reakci na to, že Severní Korea uznala separatistickou Doněckou a Luhanskou lidovou republiku.
NATO oznámilo, že zvýší počet vojáků schopných rychlého nasazení na více než 300 000. Nyní mají síly rychlé reakce 40 000 vojáků.
Ukrajinský Severodoněck padl zcela pod kontrolu ruských jednotek.
Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie udělili Ukrajině a Moldavsku status kandidátské země.
Evropská komise doporučila kandidaturu Ukrajiny do Evropské unie.
Všechny hlavní mosty přes řeku Severní Doněc, které spojují město Severodoněck na ukrajinském Donbasu s dalším územím pod kontrolou ukrajinských sil, jsou pravděpodobně zničené, uvedlo britské ministerstvo obrany.
Poměr dělostřelectva Ruska a Ukrajiny je na některých místech deset ku jedné a frontová linie je dlouhá přes 1000 kilometrů, uvedl na Twitteru poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak.
V Severodoněcku na východě Ukrajiny dál zuří líté boje, podle gubernátora Luhanské oblasti Serhije Hajdaje ale Ukrajina má stále pod kontrolou jeho průmyslovou oblast a chemickou továrnu, kde se před ruským ostřelováním skrývají stovky lidí.
Ruské ostřelování chemičky Azot v Severodoněcku způsobilo po úniku desítek tun maziva mohutný požár, uvedl gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj. Neřekl však, zda se požár v podniku, kde se skrývají stovky civilistů, podařilo uhasit.
Soud v samozvané Doněcké lidové republice na Ukrajině odsoudil k smrti dvojici Britů a občana Maroka, kteří bojovali na ukrajinské straně.
Evropský parlament doporučil EU, aby udělila Ukrajině status kandidátské země.
Ruská plynárenská společnost Gazprom zastavila veškeré dodávky plynu do Nizozemska. Země odmítla přistoupit na platby v rublech, jak žádá Kreml.
Dobytí ukrajinského Donbasu je pro Moskvu bezpodmínečnou prioritou, řekl v rozhovoru s francouzskou stanicí TF1 ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
Za válečné zločiny na Ukrajině byl odsouzen první Rus. Za zabití neozbrojeného civilisty vyměřil soud ruskému vojákpvi Vadimu Šišimarinovi doživotí.
Válka na Ukrajině přešla podle ukrajinských a západních vojáků do „dlouhodobé“ fáze. Poradce ukrajinského prezidenta Oleksij Arestovyč napsal, že „skoro po celé linii fronty se ruští vojáci začali zakopávat a připravovat k obraně“.
Velitel pluku Azov vydal rozkaz zbývajícím vojákům v ocelárnách Azovstal, aby ukončili jejich obranu a zachránili si život.
Švédsko podepsalo přihlášku do Severoatlantické aliance.
Přes 260 ukrajinských vojáků, včetně 53 zraněných, bylo evakuováno z obklíčených oceláren Azovstal v Mariupolu.
Finský prezident Sauli Niinistö a premiérka Sanna Marinová oznámili, že Finsko bude usilovat o vstup do Severoatlantické aliance (NATO).
Ruská plynárenská společnost Gazprom oznámila, že nebude moci vyvážet plyn do EU potrubím Jamal přes Polsko kvůli ruským sankcím na firmu EuRoPol GAZ, která vlastní polskou část tohoto plynovodu.
Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba oznámil, že Ukrajina změnila plán a chce osvobodit celé své území.
Ruský prezident Vladimir Putin v projevu na přehlídce k výročí konce druhé světové války prohlásil, že obrana vlasti je nejposvátnější povinností - a za vlast nyní podle něj bojují ruská vojska v Donbasu. Ruskou invazi na Ukrajinu označil za jediné správné rozhodnutí a za reakci na postup západních zemí a Kyjeva.
Z Azovstalu, který je posledním útočištěm ukrajinských obránců města Mariupol, byli evakuováni všichni starci, ženy a děti, uvedl Kyjev.
Ruské jednotky vstoupily do oceláren Azovstal. Podle starosty města se tam ukrývají stovky civilistů, včetně více než 30 dětí.
Začala evakuace lidí z železáren a oceláren Azovstal v jihoukrajinském Mariupolu.
Ruský Gazprom ukončil dodávky plynu do Polska a Bulharska.
Ve druhé fázi vojenské operace na Ukrajině má ruská armáda za cíl získat úplnou kontrolu nad Donbasem na východě země a nad jižní Ukrajinou. Podle agentury TASS to řekl zástupce velitele Centrálního vojenského okruhu generálmajor Rustam Minněkajev.
Rusko oznámilo, že ukrajinský Mariupol je pod kontrolou ozbrojených sil Ruska a Doněcké lidové republiky. Vladimir Putin zrušil útok na hutní komplex Azovstal. Rusko odmítlo návrh na příměří během nadcházejících pravoslavných Velikonoc.
Kyjev oznámil, ze Rusko zahájilo ofenzivu v Donbasu. Ukrajina tak vstoupila do druhé fáze války.
V Černém moři se potopil ruský křižník Moskva. Údajně ho předtím zasáhly ukrajinské rakety.
Starosta Mariupolu oznámil, že ve městě zemřelo přes 21 000 civilistů.
Starosta Mariupolu oznámil, že ve městě zemřelo přes 21 000 civilistů.
Mluvčí Kremlu připustil, že Rusko na Ukrajině utrpělo značné ztráty.
Evropská komise navrhla zákaz dovozu ruského uhlí do EU. Česká republika poslala na Ukrajinu tanky T-72M.
Evropské země v reakci na masakr v Buči vypovídají desítky ruských diplomatů. Joe Biden označil Putina za válečného zločince.
Ukrajinské jednotky v Buči a dalších osvobozených městech u Kyjeva objevují desítky povražděných civilistů.
Rusko přeskupuje jednotky, začíná se chystat na ofenzivu v Donbasu a u Charkova.
Ukrajina avizovala, že by mohla přijmout neutrální status. Rusko se začalo stahovat z okolí Kyjeva.
Rusové ohlašují dobytí města Izjum. Podle zdrojů z NATO za první měsíc války padlo 7 000 až 15 000 ruských vojáků.
OSN uvádí, že před boji už domov opustilo deset milionů Ukrajinců. Z toho třetina odešla za hranice, nejvíce do Polska.
Do Kyjeva přijíždí český premiér Petr Fiala spolu se svým slovinským a polským protějškem.
V Rusku je zablokován Twitter, Facebook, BBC. Je zavedena válečná cenzura.
Ruské jednotky přebírají kontrolu na Chersonem. Severně od Kyjeva jejich postup naráží na tvrdý odpor.
Mariupol je obklíčen ruskými jednotkami. Začíná ostřelování a bombardování města.
Hodnota rublu se propadá o třetinu. Ukrajina podává žádost o vstup do EU.
Západ oznamuje tvrdé protiruské sankce. Vybrané banky jsou odpojeny od systému SWIFT, nebe nad Evropou se uzavírá pro ruská letadla.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmítá americkou nabídku na evakuaci.
Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu.
Rusko uznalo nezávislost Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky.
Separatisté vyhlásili na východě Ukrajiny samozvané republiky Doněckou a Luhaňskou.
Ruská armáda převzala kontrolu nad Krymem.
Demonstrace na kyjevském náměstí Nezávislosti (Majdan).
Oranžová revoluce vynesla k moci prozápadního Viktora Juščenka.
Ukrajina vyhlásila nezávislost na Sovětském svazu.
Zobrazit více
Sbalit

Válka na Ukrajině

Neutrální, bez symbolů. MOV vrací ruské a běloruské sportovce do soutěží

28. března 2023  16:57,  aktualizováno  17:15

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) doporučil mezinárodním sportovním federacím, aby umožnily návrat...

Vraky aut a moře bahna. Ukrajinci natočili „cestu života“ do Bachmutu

28. března 2023  16:56

Země posetá krátery od dělostřeleckých granátů, bahnitá země zjizvená vojenskými džípy, vraky aut...

Evropa začíná šetřit na příští zimu, strop na spotřebu plynu se prodlouží

28. března 2023,  aktualizováno  15:23

Státy EU se shodly na prodloužení dobrovolného patnáctiprocentního snížení spotřeby plynu do března...

Zemědělci nevědí, kam dají letošní úrodu. Sklady jsou stále plné loňského obilí

28. března 2023

Premium Zemědělci mají obavy, aby prodali produkci z loňska a měli kam uskladnit letošní úrodu. Například...

Místo dolů žádaný dům pro seniory. Rozšiřování kapacity má hranice, říká ředitel

28. března 2023  12:22

Domov sociální péče v Tmavém Dole na Trutnovsku se nachází v lesích na úplné periferii, ale v...

Má Putin dvojníka? Český kriminalista v Rozstřelu analyzuje záběry z Mariupolu

28. března 2023

Rozstřel Sociální sítě stále plní spekulace o tom, zda má, či nemá ruský prezident Vladimir Putin dvojníka....

K čemu je potřebujeme? Ruská legenda navrhuje po zákazu odstoupení z IIHF

28. března 2023  10:58

Tlačil na úřady, aby mohl v osmdesátých letech vycestovat do zámoří za vysněnou NHL. Teď lobbuje za...

Klepnu na to klackem... Ukrajinští zemědělci čistí pole od min, riskují život

28. března 2023  10:27

Ukrajinští zemědělci si musejí vybrat, zda budou nasazovat život při čistění polí od min vlastními...

Rusko téměř obklíčilo Bachmut, na Kyjev poslalo íránské drony

28. března 2023  6:41,  aktualizováno  10:44

Sledujeme online Ruské jednotky obklíčily východoukrajinský Bachmut. V úterní ranní svodce to nepřímo potvrdil...

Žhář zapálil Ukrajincům auta. Agresivita vůči uprchlíkům v Česku stoupá

28. března 2023

Byla hodina po půlnoci v noci na sobotu, když v Habrové ulici na východním předměstí Plzně začalo...

Boj s inflací rozhodně není bezbolestný ani vyhraný, říká ekonom

28. března 2023

Co se musí stát, aby se finanční trhy vrátily k růstu? „Především se musíme vypořádat s inflací....

Měnit šaty i auta, žádný telefon. Ruska líčí, jak se s náramkem utíká ze země

27. března 2023

Premium Když dvacetiletá Olesja Krivicovová, kterou Rusko kvůli jejímu odporu k válce na Ukrajině označilo...

Finsku už u brány NATO překáží jen Turecko. Maďaři žádost schválili

27. března 2023  19:23,  aktualizováno  22:03

Maďarský parlament ratifikoval přistoupení Finska k Severoatlantické alianci. Proti bylo jen šest...

Leopardy 2 na Ukrajinu dodalo už i Německo, skoro dvě desítky

27. března 2023  17:56

Na Ukrajinu dorazilo osmnáct tanků Leopard 2 z Německa, které Berlín přislíbil Kyjevu před dvěma...

Nikoho nezastrašujeme a USA dokážeme zničit, řekl Putinův muž Patrušev

27. března 2023  16:47

Rusko má zbraně, které jsou schopné v případě ohrožení jeho existence zničit nepřítele, a to včetně...

Chelsea skončila minulou sezonu ve třímiliardové ztrátě, dolehly na ni sankce

27. března 2023  15:13

Fotbalová Chelsea vykázala v sezoně 2021/22 finanční ztrátu ve výši 121,3 milionu liber (asi 3,28...

Bloom jednal se Zelenským o dětech, předtím se setkal i s Petrem Pavlem

27. března 2023  13:17

O ukrajinských dětech zavlečených do Ruska nebo obnově školní infrastruktury zasažené válkou jednal...

Ukrajinci zasáhli ruská kasárna v Melitopolu, vojáci vybíhali ven v prádle

27. března 2023  12:53

V okupovaném ukrajinském Melitopolu se ráno ozvaly výbuchy ve dvou budovách, kde byli umístěni...

Jde o přežití. Výcvik Ukrajinců je stejně klíčový jako dodávky západních zbraní

27. března 2023  12:08,  aktualizováno  17:33

Ačkoliv Kyjev ztráty nezveřejňuje, odhady hovoří o tom, že rok od ruské invaze by mohlo jít až o...

Pohřbil nás, liliput. Uniklý rozhovor odhaluje nadávky ruské elity na Putina

27. března 2023  11:52

Vlivný moskevský hudební producent Josif Prigožin si v uniklém rozhovoru spolu s ruským miliardářem...

Vztyčená pravice a hákový kříž. Kdo je Čech, kterého pohřešovali na Ukrajině

27. března 2023  10:33,  aktualizováno  14:51

Ve válce na Ukrajině se pohřešoval Čech. Podle zjištění MF DNES se jednalo o čtyřiapadesátiletého...

Aplaus v Ostravě. Charkovský orchestr vystupuje natruc Putinově válce

27. března 2023  9:10

Na čtyři desítky hudebníků a zpěváků charkovského Prime Orchestra, souboru, který jezdí po Evropě...

Putin sází na protahování války a věří v celkové vítězství, uvádí analýza

27. března 2023  8:42

Sledujeme online Ruský prezident Vladimir Putin stále usiluje o celkové vítězství ve válce na Ukrajině, tvrdí...

Rusko by nemělo šířit jaderné zbraně do Běloruska, řekl Lipavský v Bruselu

27. března 2023  7:26,  aktualizováno  15:24

Rusko by mělo dodržovat své mezinárodní závazky a nešířit jaderné zbraně do Běloruska. Po jednání s...

Na Ukrajině se pohřešoval český dobrovolník, bojuje pod přezdívkou Sendy Storm

27. března 2023  6:01,  aktualizováno  14:40

Pohřešovaný český dobrovolník na Ukrajině, který vystupuje pod přezdívkou Sendy Storm, se po šesti...

Ruští vojáci nemají boty, rodiny generálů si zatím hoví v luxusních bytech

27. března 2023

Ruští generálové a další vysoce postavení činitelé ruského ministerstva obrany žijí na lukrativních...

Jiní by se neodvážili. Ukrajinci buší do Rusů v starobylých vrtulnících

26. března 2023

Ukrajinci proti Rusům účinně využívají vrtulníky sovětské výroby Mi-24, z nichž několik dostali i z...

V ruském Kirejevsku se zřítil ukrajinský dron naložený trhavinou, tvrdí Moskva

26. března 2023  17:03,  aktualizováno  22:22

Ve středoruském městě Kirejevsk se zřítil průzkumný dron. Jednalo se o ukrajinský bezpilotní letoun...

Vyrábějte zbraně, tlačí Japonsko na domácí firmy. Ty s investicemi váhají

26. března 2023

Už od druhé světové války je v Japonsku poměrně silně zakořeněn odpor proti armádnímu zbrojení. V...

KOMENTÁŘ: Bruselské ideje za český plat. Poslanci nepochopili úroveň příjmů

26. března 2023

Premium Evropská směrnice o povinné rekonstrukci a zateplení starších domů je další z řady úžasných nápadů,...

S Čínou nevytváříme vojenské spojenectví, řekl Putin. Západ označil za „Osu“

26. března 2023  11:33

Rusko a Čína nevytvářejí vojenské spojenectví a ve věci vzájemné spolupráce před veřejností nic...

S jadernými zbraněmi se Bělorusko stane rukojmím Moskvy, míní Kyjev

26. března 2023  9:56,  aktualizováno  15:56

Rozmístění ruských jaderných zbraní v Bělorusku povede k destabilizaci země. V neděli to uvedl...

Říkejte mi Máša. Kdo je žena, která do Ruska zavléká ukrajinské děti

26. března 2023

Mezinárodní trestní soud v Haagu v půli března vydal zatykač na ruského prezidenta a jeho blízkou...

Má Putin dvojníka? Kriminalista analyzuje záběry z Mariupolu